Bayramın ardından

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
6 Ağustos 2020

Korona virüs salgını nedeniyle Ramazan Bayramı’nı sokağa çıkma kısıtlamasıyla evlerimizle geçirdikten sonra 2020 yılının son uzun tatil fırsatı olan Kurban Bayramı’nda yine evde mi olacağız diye düşünürken bu kez kısıtlama olmadı.

Mart ayından bu yana durma noktasına gelen ekonominin canlanması, bu yıldan büyük beklentisi olan turizm sektörünün de talebiyle herhangi bir kısıtlama uygulanmayınca herkes son dakika rezervasyonlarını yapıp tatile çıktı.

Çoluk çocuk yollara düşen tatilciler Ege ve Akdeniz sahillerini doldurdu. İzmir’in gözde turizm merkezi bayram yoğunluğundan en çok etkilenen yerlerin başında geldi. Çeşme’de arife günü başlayan bayram yoğunluğu, bayramın ikinci gününden itibaren zirveye ulaştı. Bayramın birinci gününü aileleriyle bayramlaşma ve kurban kesimi telaşıyla geçiren çok sayıda tatilci, bayramın ikinci gününden itibaren turizmin gözde ilçesi Çeşme’ye geldi.

Çeşme’nin otoban girişleri ve eski İzmir yolundaki girişinde kilometrelerce kuyruk oluştu. Bayram öncesi hafta sonlarında 650 bine ulaşan nüfus yoğunluğunun, bayramın ikinci gününden itibaren 1 milyonu aştığı öğrenildi. Otellerde gecelik konaklama fiyatları 1000 TL’yi aştı. Otel ve pansiyon gibi ortak alanlarda tatil yapmaktan çekinenler ise villa ve özel evleri kiraladı.

Bayram tatilinde ben de Fethiye’nin Kayaköy Mahallesi’ndeydim. Bayram tatilinde Fethiye, Hisarönü, Patara ve çevredeki birçok tatil merkezini görme fırsatım oldu. Korona virüs nedeniyle İzmir’de maskeyle birçok yere gitmeye alışkın biri olarak beklentim maskenin tatilin her anında eşlik edeceği bir ortam görmekti.

Bırakın maske takmayı sosyal mesafeye bile dikkat edilmediğini fark edince kalabalıktan uzak durup kiraladığım evden dışarı adım atmamayı tercih ettim. Bayram sürecinde yaşanan bu yoğunlukla ilgili Bilim Kurulu üyelerinden de alışık olduğumuz açıklamalar arka arkaya geldi.

TABLO KÖTÜ

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kurban Bayramı süresince korona virüs salgınıyla ilgili önlemlere yeterince dikkat edilmediğini söyledi. İlhan bunun 10-15 gün sonraki tabloya vaka sayısında artış olarak yansıyabileceği uyarısında bulundu.

Yazılı açıklama yapan İlhan, Kurban Bayramı’nda bayramlaşma, kurban kesimi ve tatilde kurallara uyumunun istenen düzeyde olmadığını belirtti. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “En büyük sıkıntı ise maalesef, meydanlar ve özellikle plajlarda ve buraya gitmek için kullanılan toplu taşım araçlarında oldu. Plajlarda şezlonglar arası 1,5-2 metre kuralının ihlal edildiğini, birçok kişinin maske takmadığını ve çok yakın oturduğunu gördük” dedi.

Pandemi sürecinde sokağa çıkma kısıtlamasının ilk kez açıklandığı o gece yaşanan panik havasını hatırlamak lazım. Herkes ihtiyaçlarını karşılamak için marketlere, benzin istasyonlarına akın etmiş, ne maske ne de sosyal mesafeye dikkat edilmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa açıklamasına kadar uzanan süreçte 10-15 gün sonra bu yaşanan durumun sonuçlarına tanık olacağımız açıklanmıştı. Bir süredir zaten kontrol altına alınamayan vaka sayıları yakın gelecekte başımızı daha da ağrıtacak. İkinci dalga tartışmaları yaşanırken korona virüs sürecini başarılı bir şekilde yönetemediğimiz yaşananlardan ders almadığımız çok açık.

teknolojiyi-anlattigimiz-dunya-ile-butunlestirebilmeliyiz

“Teknolojiyi anlattığımız dünya ile bütünleştirebilmeliyiz”

muharrem-ince

Kahramanlıktan hainliğe!