Bayramla sezon açılıyor

vaka-sayisi
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
28 Nisan 2022

Bu yıl Ramazan Bayramı mayıs ayının başına denk geldi. Turizmcinin pandemi ve kısıtlamalar nedeniyle 2 yılı aşkın süredir yerinde saydığı sektör umutla yeni sezonu bekliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Nisan Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklama ile korona virüs tedbirleri kapsamında kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı. Maske dağıtımının kaosa döndüğü pandeminin ilk günlerinden bu yana hayatımızda çok şey değişti. Sosyal mesafe, HES Kodu, aşı sırası ve tam kapanmalar derken pandemiyle birlikte tanıştığımız birçok şey bu günlerde yavaş yavaş hayatımızdan çıkıyor.

Ramazan Bayramı ile birlikte açılacak turizm sezonunda maskesiz tatil keyfini uzun bir aradan sonra deneyimleyeceğiz. Otellerdeki dolulukların bayram rezervasyonları ile birlikte yüzde 85’i aştığı müjdeli sezonda yerli turistin ağırlıklı tercihi Ege kıyıları oldu. Çeşme, Alaçatı, Bodrum, Marmaris, Datça, Kuşadası gibi tatil merkezlerinde tam anlamıyla bayram havası esiyor. Kuzey Ege’de ise Ayvalık, Cunda, Edremit ve Bozcaada gibi tatil beldeleri de İstanbullu akınına uğrayacak. Sapanca, Kocaeli ve Düzce gibi Batı Karadeniz destinasyonları ise her zamanki gibi doğayla baş başa vakit geçirmek için tercih edilen rotalar arasında.

İZMİR ROTALARI

Artan döviz kuru, akaryakıt maliyetleri ve yüksek enflasyon nedeniyle toplu ulaşım ücretlerine bile yetişemeyenler için yaşadığımız kentte turist olma mottosunu hayata geçirmek gerekiyor. İzmir’de bayramın etkisiyle nefes alabileceğiniz birçok alternatif rotada şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Sasalı Doğal Yaşam Parkı, Karşıyaka Taypark, Karşıyaka Macera Parkı ve Teleferik çocuklu aileler için en iyi alternatifler arasında. Şehir merkezinde keşfedebileceğiniz tarihi rotaların başında ise Tarihi Kemeraltı Çarşısı yer alıyor. Üç semavi dinin ibadethanelerinin ve kültürel yansımalarını görebileceğiniz çarşıda Havra Sokağı ve çevresi, Kızlarağası Hanı, Agora Örenyeri ve Basmane Oteller Bölgesi yürüyerek rahatlıkla görebileceğiniz duraklar arasında. Kadifekale’den İzmir manzarasını izledikten sonra Kadifekale’nin Yeşildere’ye bakan yamacından Atatürk Maskı’nı selamlayabilirsiniz.

Buca, sahip olduğu kültürel zenginlik ve köklü tarihiyle son dönemde İzmir turizminden daha çok pay almaya en büyük adaylar arasında. Buca’da ilçenin tarihi bölgesi Dumlupınar Mahallesi başta olmak üzere Yaylacık Mahallesi, Forbes Köşkü, Dokuz Eylül Üniversitesi Bayrakbilim Müzesi, Buca Gölet, Tıngırtepe Mevlana Heykeli, Antik Roma Su Kemerleri ve Manavur Kemeri noktalar Buca’ya bambaşka bir açıdan bakmanızı sağlayacak.

muzik-kisitlamasina-karsi-danistayda-dava-acildi-anayasaya-aykiri

Canlı müzik neden hala yasak!

İHK’de var ASKF’de yok