Bazen cilt de terapi ister

bazen-cilt-de-terapi-ister
Özgen YILDIRIM
17 Kasım 2020

Yaz ayları geçmiş olmasına rağmen cildinizin güzelliğine her zaman önem vermeniz gerekir. Cildinizi çevrenin olumsuz etkilerinden, kurumalardan, döküntülerden, çatlaklardan ve geçmişin izlerinden korumak için sizin de biraz çabalamanız gerekebilir. Öncelikle bu sorunların olmaması için gençlik yıllarınızdan bu yana bakımı hayatınıza almanızı tavsiye ediyorum. Ancak bazı durumlarda bunun için biraz geç kalınmış olabilir. İşte, o zaman medikal estetik yöntemlerinin tatlı dokunuşlarına kendinizi bırakabilirsiniz. Bugün size dermaterapi yöntemini anlatacağım. Dermaterapi, özellikle cilt kusurlarından rahatsızlık duyanların ilk tercihlerinden…
Dermaterapi, kök hücre ekstreleri içeren dermaheal ürünleri ile dermaroller ile büyüme faktörlerinin sinerjik bileşiminden oluşan bir yöntemdir. Bu yöntem, eskiden kalan akne izlerinin belirginliğinin azaltılması, ciltte meydana gelen ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi, gebelikte oluşan çatlaklar gibi daha sonradan kişiyi rahatsız edebilen oluşumlar ile gözenekli cilt yapısının iyileştirilmesi gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Dermaterapi evlerde uygulanan bir yöntem değildir. Doktor kontrolünde ve muayenehanelerde yapılır. Bu yöntemde kullanılan cihaz tek kullanımlıktır ve işlem bittikten sonra atılır, tekrar kullanılmaz. Subsizyon, kimyasal peeling, mikrodermabrazyon ve fraksiyonel lazerler gibi tedavi yöntemleri ile birlikte uygulanabilir. İşlem başlamadan önce uygulanacak bölge özel bir kremle uyuşturulur. Bu bölge antiseptik solüsyonla temizlendikten sonra, endikasyona uygun boyutta iğneleri olan tamburla bölge yıldız şeklinde taranır. Uygulama esnasında oluşan çok küçük düzeydeki noktasal kanamalar bir tehlike oluşturmuyor.
İşlemde silindirik bir tamburun üzerine ergonomik şekilde dizilmiş, derinlikleri 0,2 milimetre ile 2,5 milimetre arasında değişen 192 adet özel üretilmiş çelik mikro iğnelerden oluşan tıbbi bir alet kullanılıyor. Cilde uygulandığı zaman derinin koruyucu üst tabakasına hiçbir zarar vermeden mikro iğneler yardımıyla cildin alt katmanlarına uzanan mikro kanallar açılıyor. Deri altına açılan bu binlerce minik kapı herhangi bir iz bırakmaksızın 15 dakika içinde kendiliğinden kapanıyor. Bu mikro kapılardan büyüme faktörlerinin deri içine gönderilebilmesi etkinliği daha da artırıyor.
Dermaterapi işleminden sonra kişilerde az miktarda güneş yanığına benzeyen kızarıklıklar oluşsa da bunlar 2 ila 3 gün içinde geçiyor ve geride herhangi bir iz kalmıyor. Dermaterapi uygulanan kişi işlemin ertesi günü normal hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor.
Etkisi kişiye göre farklılık gösterebilen dermaterapide, tedavi süresi sorunun şiddetine, skarların derinliğine ve kişinin iyileşme yanıtının süresine bağlı olarak farklılaşıyor. Yapılan işlemlerin süreleri ise, ince kırışıklıklar ve antiaging tedavisi amacıyla 2 haftada bir 8 seans, akne izi tedavisinde 4 ila 6 haftada bir 3 ila 4 seans ve stria yani çatlak tedavisinde ise 4 ila 6 haftada bir 3 ila 4 seans olarak değişiyor. Ancak tedavinin dışarıdan fark edilmesi için belirli bir süre geçmesi gerekiyor.

Sayın Cumhurbaşkanı’nı bilerek yanıltanlar kimden cesaret aldı?

mecliste-korona-onlemleri

Torba yasada neler var?