Beach kulüplerimiz ve otoparkları

Başak Yasemin KUMAŞ
8 Ağustos 2020

Çeşmemiz deniz turizmi ile markalaştığı son 30 yılda, elbet ki aynı anda hem deniz hem de eğlence sektörüne hizmet veren beach kulüp işletmeleri ile de gündeme oturdu.
Akşamüzeri 19.00-20.00 saatlerine kadar deniz plaj, daha sonra restoran, gece 23.00’ten sonra da kulüp olarak işletilip yaklaşık 24 saat hizmet verilirdi. Yüksek sezonun yaklaşık 2 ay gibi kısıtlı zaman dilimine sıkıştığı Çeşme deniz ve tatil turizminde eğlence sektörüne ilk olarak Tekke koyunda adım atıldı.
Grand Beach işletmesi 1991’de Türkiye sahillerinde Beach Kulüp işletmesi şeklinde gece- gündüz hizmet veren ilk işletme olarak kayda girmişti. Kendi bünyesinde plajı, barı, açık kapalı restoranları otopark hizmetleri bulunuyor, gündüz ailelerin gece gençlerin tatil eğlence turizmine hizmet ediyordu.
Bundan önce, plaj yanında olmayan gece kulüpleri, Kale Disco gibi ünlü mekanlar vardı. Gece işletmecileri sahilde olma fikrini çok beğendiler. Grand Beach ardından çarçabuk Ayayorgi koyu içinde gün boyu çalışan plaj işletmeleri yerini Beach’ler almıştı. Ne olduysa bu dönemden sonra başladı.
Ayayorgi koyunda yan yana dizili gece gündüz hizmet veren tüm işletmelerde ayrıca otopark hizmetlerine bakan gruplar türedi. Bu gruplar kendi içlerinde bağımsız hareket ettiler. Basına yansıyan ilk otopark çatışması, kalabalık iki grubun birbirine girmesi şeklinde 1997’de yine Ayayorgi koyunda yaşanmıştı.
O yıllarda yıldızı henüz çok fazla parlamamış Alaçatı’nın yegane Beach kulübü Sea Side oldu. Sonrasında Daylan’da, çok sonra Altunkum’da beach’ler açılmaya başlandı, son olarak da Yumru koyunun her iki yakası kuşatıldı.
Kulüpler her ne kadar şık hizmet veren mekanlar ise de, her biri tüm gün ve gece içki içilen mekanlardı. Dünyanın her yerinde, alkol tüketilen işletmelerde, çoğu zaman müşteriler arasında çıkan olayları yok saymak mümkün değildir. Bu olayları bertaraf edebilecek deneyimli personel istihdam etmek gerekir.
Çeşme kulüplerinde 90’lı yıllardan günümüze kulüp fedaileri ve otopark işletme çalışanlarının, turizm işletme ehliyet ve zihniyetinden yoksun kimselerce süregeldiği, olayların silahlı çatışmalara kadar döküldüğü görülmektedir.
Olayların büyük bölümü ise müşteriler ile fedailer arasında çıkmaktadır. Sadece küçük puntolarla basına yansımış ancak bilinenden çok daha fazlası çok az kimse tarafından haberdar olunmuş nice olaylar yaşanmaktadır.
Grand Beach’in Çeşme turizmine kazandırdığı elit konsept, Ayayorgi Cennet Plajı’na otopark işletmesi girmesi ile aslında 90’lı yıllarda çarçabuk dejenere edilmişti.
Her yıl düzenli olarak çok sayıda kişinin otopark görevlileri ile mağduriyet yaşadığı, çalı çırpı, toz toprak dağ bayır yerler için astronomik rakamlarda otopark ücretleri talep edildiği bilinmektedir.
Bunları bertaraf edebilmiş işletme sayısı çok azdır. Birçok işletme de artık doğrudan bu otopark dinamiğini idare eden gruplar tarafından yönetilmektedir. Plaj işletmeleri ve alan hizmetleri için herhangi bir kalite standardı yoktur.
Yüzde 99 yerli turizme hizmet veren, Sezonda kısıtlı süre içinde astronomik bilançolara hükmeden plaj işletmeleri, kıyıların koyların hakimi haline gelmiş, sahiller bu vasıfsız kadroların tekeline girmiştir.

Oynatmaya az kaldı!

Güzin abla değilim, psikoloğum!