Belevi gerçeği ve sorular?

İbrahim AKBULUT
18 Temmuz 2020

İzmir turizminin gözbebeği Selçuk’ta bir süredir yaşananlar insanı hayretler içerisinde bırakıyor. Belevi, bu turistik ilçemizin şirin bir kasabası. Kendi halinde. Gel gelelim, bu güzel beldede yaşayanların başına gelenler tabiri caizse pişmiş tavuğun başına gelmedi.
Bundan bir yıl kadar öncesiydi. CHP’nin Roman asıllı İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun Belevi’ndeki arazisini Roman vatandaşlara açması ile patlak verdi olay. Önceleri insanların soğuk kış günü çadırda yaşama mahkum edilmesi üzerine bir insanlık kavgası gibi görünen olay, bölgede bir Roman Mahallesi kurulacağının ortaya çıkması ile birlikte başka bir boyuta taşındı.
İşte o dönemlerde Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Belevi’nin yeni sakinlerine karşı çıkan grupla birlikte olmuştu. Fakat bu kavga ateşlendiğinde görüldü ki, bölgenin yerleşime açılması konusunda Selçuk Belediyesi’nin de olumlu görüş belirttiği ve bu kararda Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel’in imzası olduğu ortaya çıktı. Dahası Selçuklular Başkan Sengel’in partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da bir AB projesi olan bu çalışmalara destek vereceği sözünü verdiğini öğrendi aynı dönemde.
Gerçekler ortaya çıkınca, Kılıçdaroğlu’nun müdahalesiyle ne hikmetse Belevi  konusu buzdolabına kaldırıldı. Ne zamana kadar? Bölgede yol yapım ve aydınlatma çalışmaları başlayana kadar. Ülkenin içinde bulunduğu pandemi dönemini alt yapı çalışmalarını tamamlama süreci olarak gören İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda Roman vatandaşların konutlarının da inşa edileceği Cibe Boğazı mevkiinde yol çalışmalarına başladı. Eş zamanlı olarak yeni yolun aydınlatma ve bölgeye elektrik götürülmesi işlemleri de start aldı.
Ne hikmetse bu çalışmalar belli bir mesafe kaydettikten sonra Belevi’ndeki Roman meselesi yeniden gündeme geldi. Üstelik Romanlar için bölge talan ediliyor havası verilerek. Aylardır Belevi konusunda sessizliğini sürdüren Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, bu puslu ortamda bir kez daha sahne aldı.
Konuyu muhtarlarla yaptığı toplantıda gündeme getiren Selçuk Belediye Başkanı buradaki konuşmasında, “Bu topraklara sahip çıkacak olan ilk kişi sizlersiniz” dedi. Örgütlenmenin önemine değinen Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel; “Köyde bunlara karşı örgütlenmek muhtarların işi. O topraklara siz sahip çıkmazsanız; birileri gelir. Biz rantın her zaman karşısında, doğanın her zaman yanındayız” diyerek, mahallelerde yaşanacak olumsuzluklardan muhtarların sorumlu olacağını belirtti.
Sengel bu sözleri ve çıkışı ile Belevi’ne sahip çıkıyor havası veriyordu. Peki bu gerçek miydi?
Selçuk Belediye Başkanı’nın bu konuşmayı yaptığı günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Cibe Boğazı mevkiinde yaptığı çalışmalar Romanların yaşayacağı bölgeyi çoktan aşmıştı. Filiz Ceritoğlu Sengel’in samimiyetini sorgulamamız da zaten burada başladı. Zira İzmir Büyükşehir Belediyesi bölgedeki yol çalışmalarına başlamadan önce İzmir Valiliği Kadastro Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak bölgedeki kadastral yol uygulamasını sordu. Kurumdan gelen cevapta da 1955 yılında yapılan çalışmalarda bölgenin fundalık alan vasfı ile kadastral yol olarak işlendiği ve güzergahta özel mülkiyet olmadığı vurgulandı. Yani Selçuk Belediye Başkanı’nın muhtarlara, “sahip çıkın” dediği topraklar zaten kamuya, yani devlete aitti. Ancak  bölgedeki çalışmaların tepkiler yüzünden yarıda bırakılması yeni mağdurlar yarattı. Cibe Boğazı’ndaki Sinan Dede Türbesi civarında yeri olan yüzlerce üretici, kendilerinin adının bile geçmediği bir kavga yüzünden yoldan ve elektrikten mahrum kaldı.
Bütün bunlar olayın sadece bir boyutu. Bir de medyaya olayın mağduru olarak sunulan İsmihan Teyze’nin durumu var. Birileri bu yapay krizden nemalanmaya çalışırken İsmihan Teyze’nin “benim bahçem” dediği ve köklendiğini iddia ettiği ağaçların aslında kamu arazisinde dikili olduğu ortaya çıktı. Bugüne kadar dikim yaptığı ve kazanç elde ettiği arazi için bir ecrimisil veya işgaliye ödemeyen İsmihan Teyze için geriye yönelik borç çıkartıldığı takdirde o’nu kameraların önüne atanların ne yapacağı merakla bekleniyor.

186-gazeteci-koronavirus-nedeniyle-hayatini-kaybetti

Yerel basına desteğe devam

insanlik

Başarısız mı hissediyorsunuz?