Bereket versin!

ege-bolgesinin-ihracatinin-ithalatini-karsilama-orani-yuzde-153-oldu
İbrahim KOÇBAŞ
19 Kasım 2020

Türkiye, ocak-eylül döneminde 118 milyar 325 milyon dolarlık ihracat yaptı. Ekim ayında ise bu rakam 17 milyar 333 milyon dolar oldu. Bunun 1 milyar 243 milyon doları ise Egeli ihracatçılara ait.
Bereket versin.
Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Ege’nin tüm illeri; İzmir, Manisa, Aydın, Afyonkarahisar, Balıkesir, Denizli, Kütahya, Muğla ve Uşak, yılın ilk 9 aylık bölümünde dış ticaret açığı vermediği gibi dış ticaret fazlası verdi.
Zeytin, üzüm ve domates başta olmak üzere ‘Adam eksen adam çıkar’ dedirten bereketli topraklara sahip Manisa, 9 aylık dönemde 2 milyar 813 milyon dolar ihracat rakamına ulaştı. Manisa’yı aratmayan bereketiyle Denizli de aynı dönemde 1 milyar 972 milyon dolarlık ihracata imza attı. İncirin, pamuğun başkenti Aydın, 526 milyon 165 bin dolar ihracat yapmayı başardı.
Türkiye’nin süt ürünleri üretim ve ihracat merkezi Muğla, yılın dokuz aylık döneminde; 430 milyon dolarlık ihracatı hanesine yazdırırdı. Mermerin başkenti Afyonkarahisar 70 milyon dolarlık ithalata karşılık 265 milyon dolarlık ihracata imza attı ve yüzde 382’lik ihracatın ithalatı karşılama oranıyla Ege Bölgesi şampiyonu oldu. Uşak 170, Kütahya ise 168 milyon dolarlık dış satıma imza attı.
Gelelim İzmir’e…
İzmir, Ege Bölgesi’nin ihracatının yüzde 55’ini tek başına karşıladı.
Bahse konu olan 9 aylık dönemde 8 milyar 302 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandıran İzmir, 6 milyar 174 milyon dolar ithalat yaptı.
Allah’a şükürler olsun ki, böylesine bereketli bir ülke, böylesine bereketli bir bölgede yaşıyoruz. Zeytini, yaş meyvesi, kuru meyvesi, mermeri, tekstili, demiri, çeliği ve daha nice ürünleri…
Tabii ki, sahip olduğumuz zenginlikleri değere çeviren çiftçisinden nakliyecisine, özellikle Egeli ihracatçılarımıza ayrıca teşekkürler…
12 ihracatçı birliğimizin altısı ekimde ihracatını artırdı.
Ekim ayında tam 185 ülkeye ihracat yaptık. Bunun 94’ünde ihracatımızı artırdık.
141 milyon dolarla Almanya, 91 milyon dolarla ABD, 87 milyon dolarla İngiltere, 80 milyon dolarla İtalya, 74 milyon dolarla İspanya, 57 milyon dolarla Hollanda ve Fransa, 33 milyon dolarla Rusya, 31 milyon dolarla Belçika, 28 milyon dolarla İsrail en çok ihracat yaptığımız ülkeler…
Ayrıca ekim ayında Avrupa Birliği ülkelerine ihracatı yüzde 10 artırdık. İhracatımızın yüzde 54’üne sahip Avrupa’daki gelişmeler bizi de yakından ilgilendiriyor.
Diyeceğim şu ki; korona virüs son günlerde yeniden etkisini artırdı. Ayrıca bu yıl sonu itibariyle İngiltere tamamen Avrupa Birliği’nden çıkacak. Brexit sonrası Birleşik Krallık ile Gümrük Birliği’nin devamını sağlayacak Serbest Ticaret Anlaşması, 2023’e giden yılda 20 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşabilmemiz için kritik öneme sahip.
O yüzden daha dikkatli olmalı, adımlarımızı daha dikkatli atmalıyız.

cumhurbaskani-erdogan-izmirde-deprem-bolgesini-ziyaret-etti

Çürük zemine izin veren mi, devlet mi suçlu? 

hemsehrimin-sagligi-her-seyden-onemli

Serdar Aksoy olayında kim suçlu?