Beslenme çantasına dikkat!

Deniz ZÜNBÜLCAN
13 Eylül 2021

Okul çocuklarında beslenmenin yeterli ve dengeli olması hem okul başarısında hem de bağışıklık sistemlerinin kuvvetli olmasında önemliyken bu dönemde doğru beslenmenin benimsenmesi ilerleyen yaşlarda atıştırmalıkların ve beslenme düzeninin daha kolay kontrol edilmesini de sağlamaktadır.

Çocuğun beslenme çantası iyi bir şekilde planlanmalıdır. Ders aralarında kantinden alınabilecek abur cuburları önleyebilmek adına sağlıkı atıştırmalıklar gerekirse de öğünler çocuğun beslenme çantasında yer almalıdır.

 

KOYULABİLECEK BESİNLER

 

Çocuğunuzun okulunda öğle yemeği olup olmamasına göre beslenme çantasının düzenini değiştirebilirsiniz. Ara öğününde yemesi için kuruyemişler, kurumeyveler, ev yapımı sağlıklı poğaça, kek, taze meyveler, kefir ekleyebilirsiniz. Öğle yemeği verilmiyor veya okul yemeklerini tercih etmiyorsanız öğle yemeklerini yanına koymanızda fayda var aksi takdirde kantinden alınabilecek Fast food yiyeceklere yönelmesi kaçınılmaz olabilir. Tam buğday, siyez, çavdar unu ile yapılan ekmeğe yapacağınız sandviç ve ayran bir günün öğle menüsü olabilir.

Sandviç dışında yine bu unlarla yapacağınız krepler de çocuğunuzun besleyici bir öğün yemesini sağlayacaktır.

 

SU TÜKETİMİ ÖNEMLİ

 

Su tüketiminin alışkanlık haline getirilmesi bu yaşlardan itibaren çok önemlidir. Gün içinde çocuğun ihtiyacı olan suyu içebiliyor olması hem metabolizmasının düzgün çalışmasında hem vücudun temizlenmesinde, kendisini daha enerjik hissetmesinde hem de iştah kontrolünü sağlamasında etkili olacaktır. Bu nedenle mutlaka beslenme çantasına 1 şişe su da eklemeyi unutmayın.

 

ÇEŞİTLİLİĞE DİKKAT

 

Besin çeşitliliği her zaman her yaş grubu için önemlidir ancak çocuklarda sıkılmaları ve paketli gıdalara yönelmeyi azaltabilmek adına besin çeşitliliğinin sağlanabilmesi çok daha önemlidir. Bu nedenle beslenme çantasına koyduğunuz meyveleri, atıştırmalıkları çeşitlendirmelisiniz. Bir gün elma bir gün muz koyuyorsanız diğer gün başka meyve koymaya çalışın. Aynı şeyi evde yaptığınız sandviç veya diğer ürünlerde de uygulayın. Değişik seçenekler çocuğunuzun ilgisini çekecektir.

 

ANCAK SINIRSIZ DEĞİL

 

Ev yapımı zaten sağlıklı, meyve zaten doğal diye düşünerek beslenme çantalarına yiyebileceklerinden fazla besin koymayın. Sağlıklı olan besinlerinde sınırı vardır. Yeterli yemesi fazla yemesinden daha önemlidir unutmayın iştah ve kilo kontrolü bu yaşlardan itibaren gelişiyor.

 

Çocuklara krep tost tarifi

Malzemeler

  • 2 yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağ
  • 1 su bardağı siyez un (kıvama göre kontrol edilmelidir)
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 2-3 çeri domates
  • 1-2 yaprak marul
  • 2 dilim tulum peyniri

Yapılışı

Krep malzemelerini blenderdan geçirerek karıştırın. Süzgeçten geçirip 5 dakika beklettikten sonra ısıttığınız ve yağ eklediğiniz tavada pişirmeye başlayın. Domates, marul ve peyniri ekleyerek tost haline getirin ve beslenme çantasına ekleyin.

Dilekçe yazmak aslında ne demektir?

Tekel Fabrikası kültür merkezi olacak!