Beslenme günlüğü ile forma girin

Deniz ZÜNBÜLCAN
18 Ekim 2021

Ekim ayını da yarılamamızla beraber artık çoğu kişi yaz hallerinden çıkıp forma girmenin yollarını araştırmaya başladı. Bu noktada beslenme günlüğünün size yardımcı olabileceğini ve işinizi kolaylaştırabileceğini söylemek istiyorum.

Peki, Beslenme günlüğü nedir?

Beslenme günlüğü, gün içerisinde tükettiğiniz tüm yiyecek ve içeceklerin saatleri ve miktarlarını kaydederek oluşturduğunuz ajandanızdır. Beslenme günlüğü tutmanızın amacı, beslenme düzeninizde yaptığınız hatalarla ilgili farkındalık kazanmanız ve besin alımınızın yeterli olup olmadığını takip edebilmenizdir.

Yapılan çalışmalar, kişilerin tükettikleri besinleri kaydetmesinin daha dikkatli be sağlıklı beslenmelerini kolaylaştırdığını ve kilo verme hızlarının iki kat arttığını göstermiştir.

Herkesin programı kendine özel olmalıdır. Alınması gereken karbonhidrat, protein, yağ, vitaminler, mineraller, su miktarları veya öğün sayıları herkesin yaşına, cinsiyetine, metabolizmasına, yaptığı işe, sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle tek tip veya yasaklardan oluşan bir beslenme programının olması doğru değildir.

Beslenme günlüğü tutmaya başladığınız zaman ilk hedefiniz rutinde yaptığınız alışkanlıklarınızın, tükettiğiniz besinlerin farkında varmanız olmalıdır. Beslenmenizde hangi besinleri daha çok kullandığınız, mutfağınıza hangi besinleri daha çok soktuğunuzla yakından ilişkilidir. Çünkü unutmayın diyet alışverişte başlar.

Bu nedenle öncelikli olarak kendinizin farkına varmalısınız. Eksik beslendiğinizi düşündüğünüz besinleri mutfağınıza ve bedeninize almayı, daha doğru besinler tüketmeyi ve öğün aralıklarınızı kendinize özel bir şekilde planlamayı hedefleyin.

Tüm bunları yaparken her hangi bir kronik hastalığınız var ise veya kan tahlilleriniz doğrultusunda hem daha bilinçli hem daha doğru hem de daha hızlı ilerlemek istiyorum diyorsanız beslenme uzmanından destek alabilir, beslenme günlüğünüz ile beraber daha kontrollü ilerleme sağlayabilirsiniz.

Benim tarafımdan düzenlenmiş olan Türkiye’nin ilk ayrıntılı beslenme günlüğüne internet üzerinden ulaşabilir veya kendi beslenme günlüğünüzü oluşturabilirsiniz.

Beslenme günlüğünü oluştururken nelere dikkat edilmelidir?

Yediklerinizi unutmamak için gün sonunda değil yediğiniz gibi yazmaya dikkat edin.

Su, şekersiz bitki çayı, şekersiz/ kremasız kahve ve sade maden suyu dışında alınan her sıvı da kalori içermektedir. Bu nedenle mutlaka tükettiğiniz tüm içecekleri kontrol edin. Eksik yazmaktan kaçının.

İlk başlarda kötü giderse pes etmeyin. Alışıp sonuçlarını fark edinceye kadar not almaya devam etmelisiniz. Sonuçlarını görmek sizi not almaya devam etmeniz için daha çok motive edecektir.

Amaç sadece gözünüzün doyması değil midenizle beraber gözünüzün doyması bu nedenle doymam düşüncesinden veya aç kalırım düşüncesinden korkmayın. O anda vücudunuzun ihtiyaçlarına odaklanın.

Yaptığınız fiziksel aktivitelerde yedikleriniz kadar önemli bu nedenle mutlaka fiziksel aktivitelerinizi de not alın.

Rezidansların üç yüzü

Türkiye’de kentler iklim mücadelesinde yolun başında-3