Bilgi olmadan fikir olmaz

Metin AYDINOĞLU
18 Şubat 2022
Aday futbol hakem kurslarında henüz ilk gün de olsa, hep sorulur. ‘Maç oynanırken sahaya paraşütle iniş yapan biri gol atarsa ne olur ?’, ‘Kediye, köpeğe, kuşa top çarpıp gol olursa ?’, ‘Kale üst direğine yıldırım düşüp kırılırsa ne yapacağız hocaaam’ gibi envai çeşit akıllara ziyan, sorular yöneltilir. Kuralların ağababası 12.kural fauller ve fena hareketler bilinmeden, dikkat çekme isteği, her şeyi biliyor da bir bu eksik kalmış gibi, sorulur da sorulur. Muziplik olsun diye sorulur. Başına gelince ne yapacaksın, konu o. Kurs hocalarımız da sabırla, ‘Daha onlara erken, sabredin, öğreneceksiniz’ derdi, babacan tavırla.
TEBRİKLER ARMAĞAN
Beykozspor – Maltepespor BAL maçı ilginç bir pozisyona sahne oldu. Kırklareli’nin Bölgesel Hakemi Armağan Çıbık hayatının kararını verdi, onu da doğru verdi. Bunu bilmeyen kenar yönetimi kıyamet kopardı, cahil cesareti bu olsa gerek. Yazık, çok yazık. O ana kadar ve sonrasında nasıl maç yönetti bilemem ama MHK’de olsam bu çocuğa sahip çıkarım. O ağır şartlarda bu kararı vermek yürek ister, helal olsun. Süper Lig’de olsa VAR’a gidilir, VAR’dakiler de birbirine bakar, yarım saatte karar verirler. Aslında bu bir uyarı, yaşanacak zirve liglerde, az sonra, pek yakında.
BİLMEDEN YAZMAK
‘Futbol tarihine geçer, dünya gündemine oturdu, eşi benzeri görülmemiş olay. Maçın hakemi skandal karar vererek golü saymadı. Dünya bu videoyu konuşuyor,  Dünya futbol tarihine geçecek olay Türkiye’de yaşandı. Yaşanan olayı daha da garipleştiren maçın hakemi oldu. Verdiği kararla dünya gündemine oturan hakem için ne karar verileceği henüz bilinmiyor’. Hey maşallah. Bu kadar yazılır. Yazmış, bilmeyen ama ahkam kesen arkadaşlar. 8 farklı haber sitesinde, aynı cümleler, kes kopyala yapıştır. Külliyen uydurma, kelimeler yerlerde. Haberin başında gol diyor, sonra da belli değil.
HIZLI OLMAK İYİ AMA
Golü saymadı; gol yok ki, ortada. Futbol tarihine geçermiş; sanki ilk kez oluyor yüzlercesini sayarım. Dünya gündemine oturmuş; yok artık daha neler korona bitti sanki. Eşi benzeri görülmemişmiş; Sanki dün futbol başladı. Dünya bu videoyu konuşuyor; son kararınız mı, kendileri çekti ya. Skandal kararmış; pes skandal karar veren hakem değil, bu haberi yazan ve yazanlar, bu nasıl haber diye kontrol etmeden sayfaya koyan, skandal. Kendileri skandal. Kim yazacak bunu.  Garipleştiren hakemmiş; garip bir şey varsa o sizlersiniz. En berbatı da aslında kahkaha attıranı da şu cümle ‘hakem için ne karar verileceği henüz bilinmiyor’muş. Breh breh. Hakem kardeşim Armağan Çıbık, kararını vermiş ve de doğru. Bilinmeyen yok ki. Bilinmeyen tek şey sizlerin bilmediğiniz. Tek amaç hızlı ve seri haber verme adına, tıklanmak, rekor kırmak, pasta payını artırmak. Yemeyiz, konu biliyoruz. Ama Türk sporunu bu kafayla, bu anlayışla mahvediyorsunuz. Emin olun. Skandal yani.
KALE ÇEVRESİ DOLU OLMAZ
Youtube’dan videolara bakabilirsiniz. Üzülürüm, yine de soğukta emek veriyorlar. Tıklansınlar bari. Maltepesporlu topu kaleye gönderir. Kaleye doğru, kaleciyi de geçerek ağlarla bulaşacağı sırada top 12 santimetre kalınlığındaki çizgiye gelmeden top toplayıcı çocuk, önceden planlamış gibi, golü önlüyor. Hakem Çıbık, gol veremez, değil çünkü. Gitti gol güme. Hakem atışıyla maç başlar. Hakemin tek hatası. Kale arkası dar, tel örgü hemen dibinde. Top toplayıcıya gerek yok, kendi kalecileri olsa da kalenin yakınında ne işleri var. 4.hakem boşaltmalıydı oraları.
KURALIN KİTABI DER Kİ
‘Oyun Alanında Fazladan Kişilerin Olması;  Takım listesinde isimleri belirtilmiş olan teknik direktör ve diğer görevliler (oyuncular ve yedek oyuncular haricinde) takım görevlileridir. Takım listesinde oyuncu, yedek oyuncu veya takım görevlisi olarak belirtilmeyen herkes saha dışı kişi olarak kabul edilir. Eğer takım görevlisi, yedek oyuncu, değiştirilmiş oyuncu veya ihraç edilmiş oyuncu veya saha dışı kişi oyun alanına girerse, hakem: Yalnızca oyuna müdahale söz konusu olduğunda oyunu durdurur. Oyun durduğunda bu kişiyi oyun alanından çıkarttırır. Gerekli disiplin işlemini uygular
Eğer oyun durdurulursa ve müdahale:  Bir takım görevlisi, yedek oyuncu, değiştirilmiş oyuncu veya ihraç edilmiş bir oyuncu tarafından yapılmış ise, oyun direkt serbest vuruş veya penaltı vuruşuyla tekrar başlatılır. Saha dışından kişi tarafından yapılmış ise oyun hakem atışı ile tekrar başlatılır. Eğer top kalenin içine gidiyorsa ve müdahale savunma oyuncusunun topla oynamasını engellemiyorsa ve top kaleye girerse, müdahalenin hücum yapan takım tarafından yapılmaması şartıyla (topa temas edilse dahi) gol verilir.’ Kaynak; 2021 futbol oyun kuralları kitabı.
LİSTEDE ADI VARSA EĞER
Anlaşılabilir, anlatılabilir Türkçe olarak, özetle şu. Top toplayıcı, stat görevlisi, ambulans şoförü, itfaiyeciler, saha komiseri, seyirciler, protokoldeki belediye başkanı, mahallenin muhtarı, gevrek, balık ekmek, kokoreç satan emekçi kardeşim gibi müsabaka isim listesinde adı soyadı yazılı olmayan kişiler yaparsa, hakem atışı (hava atışı değil o basketbolda) ile oyun başlar. İsim listesinde adı yazı olanlar yaparsa, aynı olay ceza alanı dışında yapılırsa direkt (tek vuruş) serbest vuruş, ceza alanı içinde yapılırsa penaltı kararı verilir.  Mesela, yedek oyuncu fırladı ok gibi kalesine giden golü önledi, penaltı.
KURALDA SAĞLIKÇI FARKI
Top toplayıcı çocuk temasına rağmen ağlara gitseydi top, golü gol kararı verilirdi. Top auta giderken vurup kaleye yollarsa, yine hakem atışı. Anlaşıldı konu sanırım. Çok zor değil sanırım. Şöyle değişik bir örnek vereyim, daha da netleşsin. Sahanın kenarında ortadaki kulübede yer alan GSİM veya TFF tarafından görevlendirilen sağlık görevlisi, doktor aynı hareketi yaparsa hakem atışı. Çünkü isim listesinde adı yok. Eğer, her iki takımın sağlık görevlisi, doktoru yaparsa, ceza alanı içinde yaparsa penaltı, dışında yaparsa direkt serbest vuruş. Niye çünkü listede adı var. Buraya kadar anlama gayretiyle okuduğunuz için teşekkür ediyorum, nasipse salı günü bu sütunlarda buluşma umuduyla, sağlıklı günler diliyorum.
BİLEN ÇALIŞIYOR, BİLMEYEN YATIYOR
Alanya’da iki gün önce başladı, şubatın 22’sine kadar sürecek. Bulgaristan, Litvanya, Letonya, Ukrayna, Özbekistan ile Venezuela Kadın Milli Futbol Takımları katılıyor, Turkısh Women’s Cup’a. Süper Lig’de, 1.Lig’de görmeyi arzuladığımız 8 kadın FİFA kokartlı hakemlerimiz maçları yönetecek. Müsabaka bitiminde görüntüler izlenecek. Tavsiyeler, yer almalar, daha iyi maç nasıl yönetilir, gözden geçirilecek. Sizler ne yapıyorsunuz ey futbolu çok iyi bildiğini sanan kardeşlerim, sahi siz ne biliyorsunuz ?
SÜPER LİG’DE GÖRELİM
Sedef Aktan, Deybet Gök, Mürvet Yavuztürk, Melis Özçiğdem, Neslihan Muratdağı, Gamze Durmuş Pakkan, Cansu Tiryaki ile Betül Nur Yılmaz ülkemizi gururla temsil ediyor. MHK üyesi, Eğitim Sorumlusu Sabahattin Şahin, Kadın Hakemlerden Sorumlu MHK Üyesi Hasan Serdar Çakıroğlu, FİFA Kadın Hakem Gözlemcisi Dilan Deniz Gökçek İşcan da yer alıyor.  Hakemler böyle harıl harıl dersini çalışırken, kulüpler ne yapıyor ? Bedava olduğu halde yeni oyun kurallarını öğrenmekten kaçıyorlar, bildiklerini sanıyorlar, hakaret ediyorlar cahilce, seviyesizce. Kuralları bil de söyle, canımı ye.
okan

Zeytinler’de öncü bir turizm girişimi: Ata yadigarı evde tatil keyfi

Yollar