Bilgisayar bağımlısı olduk!

Yasemin EKREN
2 Ağustos 2022

Bilgisayar oyunları gelişen teknolojinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Teknoloji, yaşamı çok kolaylaştırdığı gibi, her tür bilgiye ulaşmayı da kolaylaştırmıştır. Teknoloji yaşamımıza önemli katkılar sağlamakla birlikte, çocukların ve gençlerin bilgisayar oyunları yaşamlarında farklı etkiler de oluşturmaktadır.
Çocuklar günümüzde bilgisayar ile artık çok erken yaşlarda tanışıyorlar ne yazık ki… Çocukların ve gençlerin zamanlarının büyük çoğunluğunu bilgisayar oyunları başında geçirdiklerini biliyoruz. Kullanım arttıkça, çocukların gelişimlerindeki değerler de değişmektedir.

MUTSUZLUK BAŞLADI
Ebeveynler, çocuklarının ödevlerini yapmaları, eğitimlerine katkıda bulunması, zihinsel gelişimlerini zenginleştirmeleri amacıyla bilgisayar almaktalar. Ancak bilgisayar oyunlarını ve kullanımını programlayamama ya da gerekli sınırlandırmaları yapamama durumunda çocuklar üzerinde olumsuz etkilerin artması, hatta bağımlılık geliştirmeleri ile de karşı karşıya kalmaktadırlar. Pandemiyle birlikte bilgisayar kullanımı yüzde 200 artmış bulunmakta ve ne yazık ki akademik, sosyal ve psikolojik sorunları artan çocuklar, okulda ve evde mutsuz olmaya başlıdılar.
Akran paylaşımları azaldığı gibi her yaş grubu ile çocuğun sanal ortamda iletişime geçmesi mümkün olmakta, yaşının ve gelişim düzeyinin üzerinde bilgilere ulaşması, kendini yanlış yönelimlerin içinde bulması da mümkün olmaktadır. İnternet ortamında şiddet içeren oyunlara yönelim giderek artmakta, çok sık oynanan bu şiddet içeren oyunlar zamanla şiddete karşı duyarsızlığın gelişmesine neden olmaktadır. Elbette davranış sorunları yaşanması da kaçınılmaz olmaktadır.

SÜRE AŞIMI ÖNEMLİ
Bilgisayar oyunları ve internet kullanımı konusunda ebeveynlere pek çok görev düşmektedir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da çocukla sağlıklı bir iletişim birinci şarttır. Onun arkadaşları, zevkleri, korkuları hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
Gün içinde onlara zaman ayırmak iletişimi güçlendirip geliştirecektir. Çocuğun bilgisayar oyunlarında geçirebileceği süre en baştan itiberen belirlenmeli ve bu süreyi aşmasına izin verilmemelidir.
Bu konu hep çok çekişmeli bir durum alıyorsa, internete girilen bilgisayarın, evin ortak kullanım alanında olmasını sağlamak da bir çözüm olabilir.
Bizde her çocuk gibi tatilde tableti elimizden düşürmez olduk fakat işin içinden çıkamadığımı anladığım anda tableti tamamen ortadan kaldırdım. Evet ilk gün biraz kriz yaşandı fakat sonrasında kabullendi. Bu şekilde sıkılmayı da öğrenmesini sağlamış oldum. Çocuk her duyguyu tatmalı ve zaman zaman sıkılmalı ki üretkenliği artsın. Sevgiler…

meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor

Asgari ücret artışı çalışanlara zam değildir!

850-gramlik-birsen-asel-bebek-100-gunde-yasama-tutundu

Yeniden özgüven kazanmak (3)