Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp

Yunus KARAKAYA
30 Ekim 2020

İnsan hayatı için bilgi oldukça önemlidir. Ne ki insan her şeyi bilmez. Bilmesine de imkân yoktur. İnsanın her şeyi bilmemesi doğaldır. Bunun utanılacak bir yanı da yoktur. Ancak imkân varken bilmediklerini sorup öğrenmemesi, biliyorum tavrıyla bir işe girişmesi son derece sakıncalıdır ve kusurludur. Neyse hafta sonunda yeni yeni bilgilere sahip oldum. Disiplin Kurulu Başkanlığı’nı yaptığım UGTF’nin  yönetim toplantısı dolayısıyla yolum Edremit’e düştü. Yönetim toplantısının ardından körfezin şirin ilçesinin tarihi ve doğal güzelliklerini görme imkanım oldu. Edremit ile ilgili neler mi öğrendim? Rahmetli Tuncay Kurtiz’in babası Hamdi Valâ Kurtiz’in bu ilçede kaymakamlık yaptığını.
Kaymakamlığın bulunduğu hükümet konağının eski bir kilise olduğunu.
İlk güzellik yarışmasının yapıldığı ve ilk rüşvetin verildiği yerin Antandros şehri olduğunu. İstanbul’un fethinde karadan yürütülen gemilerin ve kızakların Edremit Kazdağları köknarı ile yapıldığını.
Altınoluk’un eski adının “Papazlık”olduğunu.
AK Parti Balıkesir eski il başkanı Avukat Hasan Demiraslan’ın sahibi olduğu ve konakladığımız  1774 Kazdağı Termal Oteli’nin ismini Kazdağı’nın en yüksek tepesi 1774 metre olan Karataş Tepesi’nden aldığını
öğrendim.

MUTLAKA GEZİLMESİ GEREKİR

Edremit’e gittiğinizde mutlaka Kazdağı Müzesi’ni de görmenizi tavsiye ediyorum. Uğur ve Murat Bostancıoğlu kardeşler tarafından merhum babaları Ali Bostancıoğlu’nun anısına ithafen kurulan müze Edremit’in tarihine ışık tutuyor. Galeride, 8 dakikalık Kazdağları ve bölge tanıtım filmi, İda Dağı Mitosları, Troya ve Antandros, Kuzey Ege Antik Kentleri, antik dönemlere ait sikkeler, vazolar ve terrakotalar, Fatih’in İstanbul’un fethi sırasında Toroslar’dan getirdiği Tahtacı Türkmenleri, Yörükler ve Muhacirler, Kazdağı Milli Parkı, Kazdağı Endemik Bitkileri ve Faunası, Hasanboğuldu, Sutüven Şelalesi ve Sarıkız Efsanesi, Bölgedeki eski zeytinyağı fabrikaları ve zeytincilik, eski Edremit ve Körfez fotoğrafları ve belgeleri, Mustafa Kemal Atatürk’ün Edremit ziyaretleri ve Atatürk’ün balmumu heykeli, Milli Mücadelede Edremit Körfezi ve Kuva-yi Milliye Hareketi, yolu Kazdağı’ndan geçmiş, iz bırakan değerler köşesinde çocukluğu Edremit ve Kazdağı’nda geçmiş olan ”Benim meskenim dağlardır dağlar” diyen Sabahattin Ali köşesi ve balmumu heykeli, Kazdağları aşığı Tuncel Kurtiz’in Balmumu Heykeli ve eserleri, Çanakkale Destanı Kahramanı Havranlı Koca Seyit’in Balmumu Heykeli, Edremitli Şair Mustafa Seyit Sutüven, son günlerini Kazdağları’nda geçiren Ali Ekber Çiçek köşesi ve balmumu heykeli, Edremitli Klarnet Virtüözü Şükrü Tunar; fotoğraflar, dökümanlar, efemeralar, antik objeler, heykeller, maketler, görsel videolar ve balmumu heykeller eşliğinde sergileniyor.
Bu arada yakın ilgilerinden dolayı Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal’a TSM sanatcısı İsmail Özkan’a,1774 Otel’in  sahibi Hasan Demiraslan’a Altınoluk Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gülçin Cömert’e teşekkür ederim.

Hapşu mevsimi

yeni-imar-yonetmeligi-sorunlari-cozer

Anayasa Mahkemesine niçin gidilmiyor?