Bir can böyle kurtarıldı 

Metin AYDINOĞLU
10 Haziran 2022
Bir sağlık görevlisinin başını çektiği, güzel insanların iş birliğiyle gelişen alkışlanacak olayda bir futbolcu kardeşimiz, ölümün eşiğinden döndü. Öyle bir hikâye ki, adeta ders niteliğinde.  Tarih, yer, konum; 4 Haziran 2022 Cumartesi, Saat 17.30, Maç No; 32053, Yeşilyurt Sahası. Çetin Zengin 1.Amatör Küme Play-Off ‘a dahil Gaziemir Gençlerbirliği –  Bornova EVKA-3 maçı. Seri penaltılar sonucu; 4-2 Gaziemir Gençlerbirliği lehine müsabaka tamamlandı. Saha Sağlık Görevlisi; Tolga Altın. Prosedüre uymasam da adını ilk önce yazmak gerek. Maçın oynanabilirliği ve de olma zorunluluğuna göre, prosedür itibara göre değil. Günün insanı Tolga Altın kardeşimizdir.
TOLGA ALTIN CANSIN
Adını altın harflerle yazmak gerekmektedir. Çünkü, konuyu öğrendiğimde, şimdi yazarken olduğu gibi tüylerim diken diken oldu. Doğruyu yazmak istediğimden herkesi, her yeri aradım. Sorularıma bıkmadan usanmadan yanıt veren İzmir Saha Komiserleri Derneği Başkanı Cüneyt Meralbaysal’a, İzmir Futbol Saha Sağlık Görevlileri Derneği Başkanı Hıdır Kenan Gülergül’e, İSKD yöneticisi Selçuk Sezer’e, Abdi İpekçi Mahallesi Muhtarı Orhan Kaya’ya, Ege Spor Life’den Yılmaz Özlahlan’a, tüm sevgili dostlarıma çok teşekkür ederim. Hepsine sordum, teyit ettim. Doğru haber için, emek vermek, çaba, zaman gerek. Öyle yalap şalap duymakla, haber yapılmaz, yazılmaz. Bana böyle öğretmediler
İLK YARDIM ÇOK ÖNEMLİ
Hakem Mert Hızal, kolunu kaldırır, yardımcıları Harun Dayan ile Salih Şener, kaleciler Murat Közenk ile Volkan Sağlam ve Saha Komiseri Aslan Untuç’tan ‘Başlatabilirsin’ işareti alır ve maç başlar. 120 saniyeye yaklaşılırken, ikili mücadelede Bornova EVKA-3 kalecisi Volkan Sağlam’la çarpışan Gaziemir Gençlerbirliği’nin 7 forma numaralı oyuncusu Rüştü Onur İnceoğlu, ters bir şekilde düşer. Yere yığılır. Daha maçın başı hakem Mert Hızal ‘Haydaa daha maçın başı, kesin numara yapıyordur, attı kendini yere, en iyisi oynatayım’ demez. Anında düdük çalar.  Acil tıp eğitim gören ve ilk yardım sertifikası almaya hak kazanan Tolga Altın, pürdikkat maçı izlemektedir. Düdük sesini duyunca ok gibi fırlar,  o en güzel 20 metresini koşar. İlk kontrolü yapar, sporcunun bilinci açıktır ama konuşamamaktadır.
ACİL DOKTORUNDAN TAKDİR
Tolga kardeşimiz, hakem Mert Hızal’a döner, ‘Kaburga kırığı olabilir, yerinden oynatırsak kalbine batar, kaybederiz. Ambulans gelince kadar kıpırdamaması gerek, 20 dakika gerek bize’ der. Hızal da hiç itiraz etmez, ‘Tamam, bekliyoruz’ der. Sahadaki futbolcular da zaman geçiriyor diye düşünüp, karga tulumba Rüştü kardeşimizi yerden kaldırmaya kalkışmaz. Untuç da takımlara durumu aktarır, kapıyı açtırır ambulans saha içine girsin, diye. Kıpırdatmamak gerek ya. Tam bir iş birliği. Hastaneye ulaşınca acil doktoru ‘Bravo sağlıkçı meslektaşımı kutlarım, harika bir uygulama yapmış’ der. Bir spor insanı olarak emeği geçen herkese teşekkür ederim, bir can işte böyle kurtulur. Olması gereken de bu. Muhtaç hale geldik, maalesef. İşte spor işte insanlık. Güzel günler göreceğiz çocuklar. Sevgi hoşgörü saygı dolu güzel günler. Hep beraber, insanca.
RİCAMDIR, DAVET EDER MİSİNİZ ?
Kadınlar Ligi finali bu pazar günü Alsancak Mustafa Denizli Stadı’nda oynanacak. Wulfz Fatih Karagümrük – Gaziantep ALG Spor maçı. Hakem; Melis Özçiğdem, Yardımcı hakemler; Deybet Gök, Mürvet Yavuztürk, 4.hakem; Neslihan Muratdağı, Gözlemci; Dilan Deniz Gökçek İşcan, Saha Komiseri; Sevgi Çanlı. Futbolcular, hakemler, gözlemci, saha komiseri, yedek kulübesindekiler hepsi kadın, bir tek stadın adı erkek cinsinden. Zaten kadın adı vermezler ki, komplekslerinden. Emniyet mensupları da kadın olsun çok güzel tablo oluşur. Kadın hakemliğinde örnek ve önder olan, kendinden sonra başlayan her nesle, hava ego yapmadan ablalık, hocalık yapan Türkiye’nin bir numaralı, profesyonel liglerde görev yapma hakkını alnının akıyla, teriyle kazanan, ilk kadın klasman futbol hakemi Elmas Arabacı Tatlıcı, özellikle bu maça davet edilmeli. Çiçek ve plaket verilmeli. Biz kocaman bir aileyiz, öyle biliyorum. Fikirlere açık, çalışkan dostlarım TFF Ege Bölge Müdürü Hamdi Kutval’dan, ASKF Başkanı Efkan Muhtar’dan, Futbol İl Temsilcisi Selçuk Ergeldi’den, TFFHGD Şube Başkanı Ferhan Kestanlıoğlu’ndan rica ediyorum. Tam zamanı, Elmas ablamın hakkıdır, moral de olur. O gülerse ben de gülerim, o derece yani.

Demokrasiyi milyonerlik sanma

tff-transfer-donemlerinin-bitis-tarihini-1-hafta-uzatti

Antik Yunan’dan futbola: TFF demokrasisi