Bir dakika dur, düşün!

cumhurbaskani-erdogan-ekonomik-sonuclari-olacak
Haldun ÇIRAY
22 Temmuz 2020

Gerek Hükümet gerekse Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için herkes haklı veya haksız kalem oynatıyor. Özellikle ‘aldatıldık’ ifadesi üzerinden iç ve dış politika eleştiriliyor.
Bazen zararlı olabileceği düşülmeden hakikat veya hakikat olmayanlar aldanarak, aldatılarak yazılıyor.
Neler yazılıyor? AK Parti Hükümeti Esat, ABD tarafından aldatıldı. Yani Esat ve ABD Recep Tayyip Erdoğan’ı aldattı. ABD yüzünden PKK uzantısı Rojanda üst üste operasyon yapılıyor olmasına varıncaya kadar.
Deniliyor ki Rus uçağı düşürülünce tavizler başladı. En çok enerji aldığımız Rusya’ya nükleer santral yapımı da verildi. Bu arada Barzani’nin maddi ihtiyacını karşılamamız uzayınca ona yardımı Rusya yaptı. Yaparken Türkiye’ye gelen petrol boru hattının denetimini ele geçirdi. ABD asker çekiyorum derken petrol bölgesine yerleşti ve AK Parti iktidarını kandırdı.
Libya’da insansız hava araçları ile Trablus’un etrafı temizlendi. Sonra Sarraç ile birlikte Sirte’ye yaklaşınca Trablus’taki Vatiyye Üssü’ne hava saldırısı oldu. Bu arada Tobruk Parlementosu da Mısır’dan yardım istedi. AK Parti aldanmaya devam ediyor diye yazılıyor. Bu arada Ermenistan olayı gelişiyor, tabii herkes biliyor ki Rusya boş durmuyor. Suriye gaza gelince Rusya’nın Akdeniz’e ulaşmasını da sağlamış oldu. Bir kez daha ‘aldanmıştık’ diye yazılıyor. Bu arada Mısır Rus-Yunan ve Libya’daki Fransız-Rus gurubuna atıverdi kendini.
Rusya’nın ciddi bir askeri gücü Mısır için tuttuğu da çok önemli ki bir kez daha Rusların AK Parti Hükümeti’ne yakın olmadığı ortaya çıkmış oldu. AK Parti Hükümeti bu arada İsrail’e de yakın olamaz deniliyor. Kudüs’ü başkent ilan ettiren İsrail, Golan Tepeleri’ni işgal edip Batı Şeria’yı da alıyorken Türkiye’ye yakınlığı zor. Buraya kadar gelip bir de Ayasofya’yı unutup ‘aldatıldık’ diyerek AK Parti Hükümeti İsrail ile yürüyebilir deniyor. Yani AK Parti Hükümeti ve Cumhurbaşkanı ‘aldatıldık, aldandık’ üzerine eleştirilip her türlü elde olan veya elde olmayan ne olumsuzluk varsa bu kelimelere bağlanıyor.
Yazılan çizilenler yanlış olabilir, hepsi doğru olabilir. Aldatmaktan, aldatılmaktan, yanılmaktan olabilir. Hakikat, ülkenin çevresinde kol gezen belanın bilindiği gerçeği… Bir hakikat daha var; görülen, bilinen bu durumun hatalı tarafı varsa sabırla düzeltmek. Bu derece ciddi eleştiri yapılıyorsa eleştirenlerin artık konuların birlikte ve beraber olarak dik durarak halledileceğini bilmeleri gerekiyor.
Bütün yazar, çizer, siyaset adamı kim varsa basın yayın, sivil toplum kuruluşları topyekun olumlu tavır sergilemek gerektiğini biliyor. O halde ülkenin dış ilişkilerini tartışmayı seçime bırakmak gerektiğinin bilincinde olmalı. İşin şakası yok, şimdi sen bilmiyorsun yapamıyorsun ben olsaydım gibi tartışma olmamalı. Daha farklı siyasi ataklar olabilir daha zorlu da olabilir bunu hiç birimiz aklımızdan çıkarmamalıyız. Bir saniye bile ara vermeden diğer uluslar tarafından izlendiğimizi biliyoruz. Var gücümüzle ulusal dayanışma içinde olmalıyız ve bu konuda herkese güveniyorum. Sonrası sonra…

chp-izmir-de-carsaf-liste-ile-secim

Puzzle tamamlanıyor

hepimiz-garibiz-garibaniz-aslinda

Hepimiz garibiz, garibanız aslında