Bir duayenden turizmin geleceğine dair reçete

turizm-acenteleri-daha-fazla-destek-bekliyor
İbrahim AKBULUT
22 Ağustos 2020

Başladığını doğru dürüst anlayamadan turizm sezonunu kapatmaya hazırlanıyoruz.
Sektörün tüm umudu, kalan bir ay, bilemedin 1.5 aylık süre içinde zararı en aza indirebilmek.
Almanya’nın belirli kentlere yasağını kaldırması, Rusya’nın kapılarını açması turizmciyi iştahlandıran gelişmeler.
Hedefleri belli; bu kısıtlı hareketten pay alabilmek.
Şu ana kadar Türkiye’de 100’e yakın turistik tesis Avrupalı’nın en önemli koşulu olan “güvenli işletme” belgesi alıp konuklarını beklemeye başladı.
Sezonun bitimine sayılı günler kala, turizm sektörünün duayen isimlerinden Önder Dinler’le bugünün gerçeğini konuştuk.
Önder Dinler, turizm için sıradan bir isim değil.
Hayatının 40 yılını bu işe adamış, İstanbul’dan Çeşme’ye, Bodrum’dan Antalya’ya kadar uzanan hatta pek çok büyük işletmede en tepe noktalarda yöneticilik yapmış bir İzmir çocuğu.
Sektördeki krizle ilgili ilk çağrısını salgının başlangıç günleri olan mart ayında yapmaya başlayan Önder Dinler’e göre bazı işletmeciler için umut olan günler, Türk Turizmi için onarılmaz yaralar açabilecek, gelecek sezonların kaybına neden olabilecek riski de beraberinde getiriyor.
Turizm duayeni endişelerini dile getirirken, “güvenli işletme” belgesine vurgu yaparak, “Evet çok sayıda işletmemiz gerekli koşulları sağlayıp sertifikalarını aldı. Ama tesisin güvenli olması yeterli mi onu tartışmamız gerek. O tesislerin gerçekten güvenli olabilmesi için en önemli unsurlardan biri de personelin eğitimi. Durumun ciddiyetini tam anlamıyla kavrayamamış personel tehlikenin kaynağı olabilir. Bu, kesinlikle göz ardı edilemeyecek bir tehlikedir” şeklinde konuşuyor.
Önder Dinler, Türk turizminin geleceği adına önemli de bir öneride bulunuyor. Bakın Dinler’in reçetesi nasıl:
“Bun göre bu yıl yüksek kapasiteli resort oteller hiç misafir kabul etmemeli. Buralarda ölümle sonuçlanabilecek bir korona vakası, bizim için 2021 sezonunun da bitmesi demek olur. Akdeniz çanağında kıyasıya bir rekabet varken, rakiplerin bu durumu kullanmayacaklarını mı sanıyorsunuz. Bunun önüne geçmek için yapılacak en iyi şey sözünü ettiğim model işletmelerin bu yıl misafir kabul etmemesi. Risksiz ve virüsten etkilenmemiş 2020 bizim için gelecek sezonun en önemli reklamı olacaktır. Eminim böyle bir durumda önümüzdeki sezon en güvenli ülke olarak çok ciddi bir talep patlaması ile karşılaşabiliriz….”
Önder Dinler bu öneriyi yaparken, işletmecilerin ekonomik durumları için de önerilerde bulunuyor. Duayen turizmciye göre en önemli çözüm işletmecilerin SGK, vergi, kredi gibi borçlarının faizsiz veya mümkün olan en düşük faizle ve vadeye yayılması.
Toparlarsak; Türk turizmi için tek çare korona riskini sıfıra indirmek.

Yıllardır aynı hikaye!

yurt-ve-pansiyon-ucretleri-alinmayacak

Ağustos 2020 prim teşviki ile ilgili detaylar