Bir gemi kalkar bu limandan

İZMİRSPOR
Metin AYDINOĞLU
16 Ocak 2020

FB’yi yenip Donanma Kupası’nı kazanan İzmirspor’u, biletimle tribünden izlemiştim, 17 yaşındaydım. Anılarımda kaldı, unutamam, 1983 yılı. İşte bu vefa gecesine üşenmeden katılan muhteşem kadro; BAŞKAN; Ertap Mülayim, YÖNETİM KURULU; Av.Aziz Kömürkoyan, Ahmet Tunalı, Ali Özgen, Halil Kasapoğlu, İsmail Bilgin. FUTBOLCULAR; Rıza Yurtseven, İsmail Demiriz, Adnan Fidan, Erdem Özkayımoğlu, Behiç Basatuğrul, Levent Eriş (gelmedi), İsmail Hamarat, Muharrem Dirik, Kadri Özateşler, Sancar Kirazlı, Akın Sarsılmaz, Semih Vardarer, Ersin Komaç, Orhan Cihaner, Kamil Naci Sarıtaş (gelmedi), ANTRENÖR; Aydın Hepanıl, MALZEMECİ, AMİGO; Yahya Yelen.

SATILIK DEĞİL KİRALIK

Oldum olası hiç hoşlanmam, sevimsiz, itici, hatta küçümseme olarak kabul ederim. Bir nevi iyi zamanlarında, işler yolunda iken tavırlarını beğenmediklerinden, intikam alır gibi. ‘Satılık futbolcular belli oldu’, ‘Kapı gösterildi’, ‘Satılıklar gündemde’. Sattığınız ne ki ? Sanki araba, kamyon alıp satıyorlar, mal değil insan onlar. Satılık futbolcu şeklinde yazanlar, söyleyenler hem de kerli ferli yorumcular, kendileri de futbolcu idi unuttular. Satılık kelimesi tüm hızıyla devam ederken, şimdi de daha sevimlisi çıktı, piyasaya, kiralık. Bir zamanların efsane ekibi Sakaryaspor imkansızlıklarla boğuşuyor.  Sakaryasporlu futbolcular Ergene Velimeşespor deplasmanında sahaya “kiralık” yazılı formalarıyla çıktı, mesaj verdi, aleme, anlayana.

KİMSE YOKKEN BUCASPOR VARDI

Süper Lig’de tek başına temsil etti Bucaspor’umuz İzmir’i. Olmadı, yanlış transfer politikası, teknik adamda hatalı tercih, mirasyedi gibi har vurup harman savurma bitirdi Bucaspor’u, düşe düşe buralara kadar geldi. Biliyorsunuz Buca’nın iki takımı var biri BAL’da, biri 3.Lig’de, Bucaspor Futbol Kulübü ile Ci Group Bucaspor. Tirespor’u bitirse de, koca stat müze gibi kalsa da, bu iki takımımızdan biri çıkmalı bu girdaptan. Kentimizin, oturduğumuz yerin takımın tutmak her zaman iyidir. Bucalı tiyatrocu, sanatçı, oyuncu Necmi Yapıcı,  TRT 1’de yayınlanan Seksenler dizisinde her zaman Bucaspor’a destek veriyor. Kahvehanesine 3 büyüklerin değil Bucaspor’unun bayrağını asıyor, karınca kararınca katkıda bulunuyor, bir umut işte, her şey o küçücük adımla başlar, teşekkürler Necmi Yapıcı.

DİVAN HARİKA İŞ ÇIKARDI

Bir başkan var şeker gibi adam, 30 yıldır kulübün içinde, canını ver desen verir İzmirspor için. Efsaneyi ayağa kaldırmak için kuruldaki arkadaşlarıyla birlikte var güçleriyle çalışıyor, İzmirspor Divan Kurulu Başkanı Mehmet Öral. Bugüne kadar yapılmayanı yaptı, zaferle çıkılmış maçın kadrosunu, emeği geçenleri bir araya getirdi. Sevgili Mehmet Öral ağabeyimizle birlikte, 5 kişiler, 5’i 1 yerde yani. Yılların spor adamı Ersin Akbaylar, ön plana çıkmadan her daim çalışıyor. Birol Tekir de öyle, çalışkan bir isim, (A) Genç Takımla Türkiye şampiyonluğu yaşamış bir cengaver. İzmirspor sevdalıları Ahmet Durna ile Av. Kamil Alatürk de İDK olarak büyük bir başardı, camialar böyle yaşar. Sayelerinde 30 yıldır görmediğim, tribünden hayranlıkla izlediğim güzel insanlarla kucaklaştım, bu alemi terk etmeden önce.

8 EKSİĞİMİZ VAR

2.Lig takımı olarak Fenerbahçe’yi Kadri Özateşler’in enfes kafa golüyle 1-0 yenen İzmirspor’da 8 eksik vardı, düzenlenen vefa gecesinde. Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Hıçkıran, Önder Eroğlu, Adnan Özertırtıl, Oktay Yüce, Ekrem Şenöztop, futbolculardan Diş Hekimi, Kral Kaptan Hasan Elidemir, masör Nuri Hepyerler ile efsane hoca, teknik direktör Mustafa Özkula, yoktu, mekanları cennet olsun.

ÜÇ KİŞİ KALDI

1959’da Özcan Altuğ’un Beykozspor’a attığı Türkiye Liglerinin ilk golünde aynı kadroda yer alan Doğan Özkoç ile kaptan Nurettin Terzi ve daha önceki yıllarda forma giyen Burhan Çevrem yaşıyor. 70’li yılların öncesinde forma giyen sadece üç efsanemiz kaldı, sağlıklı ömür diliyorum. Davete icabet ettiler. Doğan ağabeyim rahatsız biraz gelemedi. Başkan Emin İşletir, Nedim Topaloğlu, Gürsel Baliç, Ali Ateşal, İbrahim Kapancıoğulları, Ali Decdel, Ali Fındık, Başar İvit, Ali Kıray, Ali Metin, Coşkun Aydar, katılarak destek verdi. Bu ekip omuz omuza verse kurtuluş yakındadır. Herkes bir gram katkı sağlasa, güzel günler yakında, her şey para ile olmaz.

BU GEMİ ONLARIN ESERİ

Donanma Kupası’nı kazanan İzmirspor’da maçı biletle tribünden izlemiştim, 17 yaşındaydım. Anılarımda kaldı, unutmamam, 1983 yılı. İşte vefa gecesine gelen muhteşem kadro; BAŞKAN; Ertap Mülayim, Av.Aziz Kömürkoyan, Ahmet Tunalı, Ali özgen, Halil Kasapoğlu, İsmail Bilgin. FUTBOLCULAR; Rıza Yurtseven, İsmail Demiriz, Adnan Fidan, Erdem Özkayımoğlu, Behiç Basatuğrul, Levent Eriş (gelmedi), İsmail Hamarat, Muharrem Dirik, Kadri Özateşler, Sancar Kirazlı, Akın Sarsılmaz, Semih Vardarer, Ersin Komaç, Orhan Cihaner, Kamil Naci Sarıtaş (gelmedi), ANTRENÖR; Aydın Hepanıl, MALZEMECİ, AMİGO; Yahya Yelen.

neden-hep-ayni-sonlari-yasariz

Neden hep aynı sonları yaşarız?

mizah-yasadigimiz-hayati-sorgulamali

 “Mizah yaşadığımız hayatı sorgulamalı”