Bir koltuğa kaç karpuz sığar?

Yunus KARAKAYA
24 Ocak 2020

Bugünkü yazımda iki başarılı isimden bahsedeceğim. Birincisi Hayrettin Uçak.
Tabiri yerindeyse bir koltukta 3 karpuz sığdırmayı başarılı bir isim olan Hayrettin Bey, hem ticareti, hem de siyaseti bir arada götürmeyi başarmış bir isim. Uçak’ın çalışmalarını takdirle takip ediyorum.
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarıyla yöneten Hayrettin Uçak, 1963 yılında Siirt’te dünyaya geldi. 1974 yılında İstanbul’a göç etti. İstanbul’da çocukluk ve gençlik yılları sebze ve meyve ticareti ile geçti.
1984 yılından bu yana İzmir’de yaşayan Hayrettin Uçak, Uçak Kardeşler Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatını sürdürüyor. Hayrettin bey siyasi yaşantısını AK Parti’de Kerem Ali Sürekli yönetiminde görevde. Atom karıncayı kıskandıracak tempoda çalışan Hayrettin Uçak, Evli, iki çocuk, üç torun sahibi.

SALİHLİ’NİN GURURU
Çalışmalarını takdir ettiğim bir diğer isim ise hemşerim olan Hayati Ertuğrul. İzmir Salihliler Derneği onursal başkanı olan Hayati Ertuğrul, Ege Giyim Sanayicileri Derneği başkanlığında da kısa sürede birçok başarıya imza atmış birisi. Ertuğrul Tekstil’inde sahibi olan Hayati Bey sektörün sorunları en iyi bilenlerden.
Türk gelinlik sektörünün dünyaya açılan kapısı IF Wedding Fashion İzmir – 14. Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı organizasyonunda önemli bir sınav veren Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, 203 katılımcı ile birlikte gerçekleşen fuarın sektöre yön vereceğini söyledi. Sektörün ihracatını arttırmak için katma değeri yüksek ürünlere yöneldiğini ifade eden Ertuğrul, “İzmir ve Türkiye gelinlikleri tasarımı ve kalitesiyle Avrupa ve dünyada aranılır hale gelmiştir. Bu fuar, dünyanın önde gelen fuarlarından birisidir. Fuarımızı 2019 yılında 85 ülkeden 21 binden fazla alıcı ziyaret etti. Bu yıl da 80’den fazla ülkeden profesyonel alıcı geliyor. Türkiye’nin ihracatı 2019 yılında 180 milyar 468 milyon oldu. Hazır giyimde ise 17 milyar 700 milyon ihracat yapıldı. İhracatta gelinlik sektörüne de büyük önem veriliyor. Bu fuar ülkemize her yönüyle katkı sağlıyor” şeklinde ifade etti.

SALİHLİ’DE ‘1. PARA ZİRVESİ’
Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Manisa Valisi Ahmet Deniz ile Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü ziyarete ederek, Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) ve Salihli Belediyesi işbirliğinde 15-16 Ekim 2020 tarihlerinde ilçede düzenlenmesi planlanan uluslararası katılımlı ‘Salihli 1. Para Zirvesi’ hakkında bilgiler verdi.
Belediye Başkanı Zeki Kayda, Manisa Valisi Ahmet Deniz’i, MCBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Gökbunar, MCBÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat, MCBÜ Salihli İİBF Dekanı Prof. Dr. Mahmut Kargın ve Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu ile birlikte ziyaret etti.
Başkan Zeki Kayda, “Lidya Krallığı’na başkentlik etmiş, Sart ile ilgili bir projemiz var. O projeyi sizlerle paylaşmaya geldik. Sart’ı aynı zamanda sizin başkanlığını yürüttüğümüz jeoparkın içerisine aldık. Salihli’nin ev sahipliğinde sizlerin de katılımıyla para zirvesini düzenlemeyi planlıyoruz” dedi.

asi-karsitligi-artiyor-tehlike-kapida

Aşı karşıtlığı artıyor, tehlike kapıda!

İyilik yapacağız anacığım!