Bir söze bir de söyleyene bak!

Metin AYDINOĞLU
12 Aralık 2019

Kaba saba, ayrıştırıcı sözlerin taraftarları çok etkilediği ispatlandı. Süper Lig’de Şampiyon olan 5 takımın taraftarları, televizyon programlarındaki eski hakem, eski futbolculardan oluşan şovmenlerin amiyane tabirle, ‘gaza getirdiğini, aşırı şımarttığını veya ağır eleştirdiğini’ itiraf etti, ankette, araştırmada. Renk ve arma sevdalıları çok güzel bir itiraf da bulunmuş. Süper Lig’de şampiyonluk yaşayan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor taraftarından oluşan yaklaşık 2 bin 500 kişiyle, nitel bölümde ise futbolun paydaşları olan teknik direktörler, antrenörler, hakemler ve spor medyasından kişilerle görüşmeler yapıldı.

SERVET REYHAN ARAŞTIRMASI

Klasmanda da yıllarca hakemlik yapan, bir öğretim üyesi kardeşim var, adı da Servet Reyhan. Siirt Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğretim Üyesi Dr. Servet Reyhan, Antalya’da düzenlenen 17. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi’nde sunum yaptı. Çok güzel bir konuyu ele almış, harika da olmuş. Hani şu sabaha kadar süren, sürekli susmadan arada sırada da bilerek hır gür çıkarılan spor (!) programları var ya onları baz almışlar. Kongre, Doç.Dr. Recep Sürhat Müniroğlu ve Prof. Dr. Ahmet Azmi Yetim’in de katılımıyla ‘Türkiye Futbol ‘Süper Ligi’nde Şampiyon Olan Futbol Takımı Taraftarlarının ve Futbol Kamuoyunun Futbolda Şiddete İlişkin Görüşlerinin İncelenmesi’ başlığı altında gerçekleştirildi.

KAÇMAYI BAŞARMIŞLAR

Öğretim Üyesi Dr.Servet Reyhan’ın araştırmasını okudum.  Ben de katkıda bulunayım, bu da benden sevgili gençlere tez konusu olsun. ‘Polisleri peşinden koşturan hırsız kaçmayı başardı’ bu lafı da TV’de spiker söyledi VTR’den, daha geçen akşam. Hırsızlık ve kaçarak başarmak kelimesi yan yana. ‘Bu kadar da olmaz’ dedim. Ayrıca polisimizi aşağılama da var. ‘Beceremedi, başaramadı, yakalayamadı ki’ye yetiyor lafı. Hırsızlığa tam teşvik ve güzel gösterme bunun adı gizliden. Ne kadar da güzel demiş Yunus Emre, ‘Söz ola kese savaşı söz ola bitire başı’.

HOROZ’UN AYAK SESLERİ

Sözüm ona spor gazetesi çıkardıklarını veya spor sayfası hazırladıklarını iddia edip, kafalarına göre takılan, futboldan başka bir şey yazmayan futbol ulemaları var ya, onları da ayrıca ıslah etmek gerek. Özgürlük falan değil bunun adı, densizlik, konumunun ağırlığını bilmemezlik. Öyle başlıklar atıyorlar ki, tribünlerden de benzer sesler anında çıkıyor. ‘Vur, kır, parçala bu maçı kazan’, ‘Hayati bir maç’, ‘Hayat memat maçı’, ‘Başka maç yok’, ‘Son kez’, ‘Sona az kaldı’,  ‘Kazanmadan dönmeyin’ ve daha neler neler. Başlığa bunları yok, yorumda bunları yaz, sonra da aynı sayfalarda hem de ikiyüzlülük yap, ‘Sporda şiddete hayır’ manşetleri at. Oğlum bak git, diyorum. Maziyi, Denizlispor’un şampiyon olduğu yıl ki, başlığı özledim, ‘Horoz’un ayak sesleri’ evet, evet bu başlık atılırdı. Horozun ayağından nasıl ses çıkar ki, saçma gibi ama olsun. En azından can yakmıyor, ocaklara ateş düşürmüyor ya, o yeter.

ADNAN SÜVARİ VE İLHAN PALUT

Bire bir tanışmışlığım, muhabbetimiz yok ama severim, takip ve takdir ediyorum. Gençlere destek vermek, şans vermek gerektiğine inanırım, her zaman. Göztepe Teknik Direktörü İlhan Palut da bunlardan biri. Tam istim üzerinde yüreği kıp kıp atıyordur. Başarılı olmasını çok istiyorum, Hatayspor’u hayata döndüren adamdır O. Göztepe’de iyi bir ivme yakaladı, yeni statta da harikalar yaratacağına inanıyorum. Çünkü hak ediyor. Böyle teknik adamlara ihtiyacımız var, başarılar diliyorum İlhan hocam. Yolun açık olsun, Göztepe’nin Gordon Milne olursun inşallah.  Adnan Süvari de ol diyeceğim ama onun için daha çok erken, sabret, o günler de yakında. Biz inandık sen de inan. Göztepe’de kalıcı ol.

NE OLDUYSA BÖYLE DEVAM

İzmirspor’dan ne zaman ümidimi kesmeye başlasam, böyle oluyor. Takım aniden coşmaya başladı, coştukça da coşuyor. Küçükyalı Yelkenspor maçına gitmek istemedim önce. Gittim, pişman da olmadım. 2.Lig’deki güzel günlerine şahit olan biri olarak, gücüme gidiyor. Rakip çok güçlü olmasa da İzmirspor iyi oynadı ve hakkıyla kazandı, galibiyet serisine böylece içerde dışarda devam etti. Malumunuz İzmir takımları içinde sona kalan düşecek. İzmirspor da daha düne kadar 4.sıradaydı. Ne oldu bilemiyorum, bir el değdi böyle oldu. Aynı şekilde devam o zaman, haydi İzmirspor. Aman ha fazla ümitlenmeyeyim de takım iyi gitsin, sustum.

Ekonomik kriz senaryoları ve S-400’ler!

Erdoğan ve Hacı Bayram-ı Veli