Bir yılan hikayesi, banka promosyonları

meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor
Ahmet DOĞRUYOL
23 Kasım 2022

23Yaklaşık altı aydan bu yana çalışanların en çok merak ettikleri, sordukları sordukların başında banka promosyonları var.

Ne zaman ödenecek? Ne kadar ödenecek? Vb. sorular gittiğimiz ziyaret ettiğimiz hemen her kurumda sıkça sorulan sorular?

Banka promosyonları memur emekli işçi gibi, sabit ücretlilerin bankada dönen parasının, kredi kartı vb. gibi ve bankacılık işlemleri karşılığında personele ödenen para. Yönetmeliğe göre en az iki en fazla beş yıllık olarak ödenen banka promosyonları bankaların teklif vermesi ve kurum yöneticileri tarafından verilen tekliflerin en yüksek olanının ve şartları en iyi olanının tercih edilmesiyle ödeniyor.

Öncelikle banka promosyonun ödenmesi konusunda bankaların gönüllülük esasına göre teklif verdiklerini unutmamak gerek. Yani banka verirse alırsınız. Vermezse alamazsınız.

Ancak özel bankaların kendi iradesini yansıtan promosyon tekliflerinde, kamu bankalarının durumunun da aynı olduğunu söylemek doğru olmaz. Genel itibarıyla Kamu bankalarının yönetiminin devleti yöneten hükümetler tarafından oluşturulduğunu mevcut hükümetin veya cumhurbaşkanının talimatının önemli olduğunu vurgulamakta yarar var.

Banka promosyonu ödemelerinin bu gün 40 binli rakamlara kadar çıkmış olmasında geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde yüksek promosyon teklifleri vererek pek çok kamu kurumunun maaş ödemesini yüklenen Yapı Kredi Bankasının katkısını da unutmamakta yarar var.

Oysa ki, Sayın Cumhurbaşkanı bu gün dese ki, banka promosyonlarını güncelleyin, ertesi gün tüm kurumlar banka promosyonlarını yenilemek için ilk önce ben yapacağım diye sıraya girer. Görülüyor ki, her geçen gün, promosyon alacak olan kesimlerin aleyhine işlemekte. Promosyon bödemesi bekleyenler için her geçen gün umutların tükenmesine, hayallerin bir başka bahara kalmasına sebep olmakta. Son yıllarda, her alanda kendini artırarak hissettiren ekonomik krizin sonucunda, işçi, memur, emekli, küçük esnaf gibi toplumun pek çok kesimi ekonomik sıkıntı içerisine girmiştir. Zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olduğu yüksek enflasyon ortamlarında en önemli sıkıntılardan bir tanesinin de sabit ücretlilerin enflasyon karşısında ücretlerinin alım gücünün korunmasıdır. Son birkaç yıldan bu yana sabit ücretlilerin alım gücü her geçen gün daha çok düşmüş ve düşmeye devam etmektedir. Alım gücü bakımından gelişmiş ülkelerin kat be kat gerisinde kalan ücretlere karşılık, bankaların sadece 2022 yılının ilk 8 ayında geçen yıla kıyasla kârını beşe katlaması promosyon konusunda bankaların daha cömert davranması beklentisini oluşturmaktadır.

2-3 yıl önce yapılan promosyon anlaşmaları belki o günler için iyi olarak nitelendirilebilir.

GÜNCELLİĞİNİ YİTİRDİ’

Ancak bu gün güncelliğini yitirdiği ortadadır. Peki, işçi, memur, emekli bankalardan neden yüksek promosyon rakamları beklemektedir? Bankalardan maaş alan bireyin maaş kartlarıyla beraber kredi kartı alması, her kredi kartı kullanımıyla birlikte bankaların kullanılan kredi kartından komisyon alması, yada kredi kartıyla yapılan alışverişteki parayı bankanın belli süre kullanması, pek çok maaş müşterisinin de maaş kartıyla bir kredi kartı alması, kartın kullanılmasıyla birlikte esnafın o bankanın pos cihazını daha çok kullanması ve bunun için komisyon ödemesi ve bankanın daha çok kar etmesi sonucunu getirmektedir. Ayrıca çekilen kredilerden elde edilen kazançlar hariç.

Hiçbir banka, on binlerce, yada yüzbinlerce garanti müşteriyi kaçırmak istemez diye düşünüyorum.

Emeğiyle çalışanların emeklerinin her geçen gün daha da değersizleştiği, alım gücünün enflasyon karşısında mum gibi eridiği bu ortamda pek çok çalışanın gözü kulağı promosyon ödemesinde.

Altı dönemdir yapılan toplu sözleşmelerde memurları sadakaya muhtaç hale getiren yetkili sendikanın promosyonlar konusundaki sessizliği de manidardır. Bankaların önce yüksek teklif vermesi, ardından komik teklifler vermesi de gösteriyor ki, bankalar kendi aralarında anlaşmış gibi. Eğer gerçekten böyle bir anlaşma varsa OYAK bank gibi, memurların da MEMUR bankı mı olsa diye düşünmeden geçemiyoruz

Tüm memurlar biliyor ki, promosyon sözleşmelerinin yenilenmesi için çıkarılacak bir kararname yeterli.

Bu yılan hikayesinden çıkış yolu ve sıkıntının çözümü Sayın Cumhurbaşkanında.