Birlik ve hoşgörü kenti Karşıyaka

karsiyakada-tapu-islemlerinde-buyuk-kolaylik
Yılmaz DURMAZ
21 Ekim 2021

Karşıyaka’da çoğu yöneticinin felsefesi şu “Bana gösterilen ilgi, sorumluluğuma katkı sunan, beni motive eden bir deneyim aslında. Her gösterilen ilgi, ‘Ben görevimi daha iyi yapmalıyım. Karşıyaka’ya, Karşıyakalıya, ülkeme en yararlı işleri yapmalıyım”

İki yılı aşkın salgın nedeniyle tabiri yerindeyse birbirimizden uzak yaşadık. Karşıyaka’da kamu kurumlarındaki her kademedeki yönetici olsun, MedicalPark, Başkent hastanesi gibi özel kurumlar olsun, virüs belasından kurtarma mücadelelerini takdir ile izliyordum. Milli Eğitim, Emniyet, müftülük, tarım, muhtarlarımız, Kızılay Karşıyaka şubemiz, siyasi partilerimiz … Salgının başından beri sağlık çalışanları ile birlikte filyasyon ekipleri ve vefa gruplarında bizzat sahada çalıştı.

Son bir haftadır yapılan etkinliklerde Karşıyaka’ya gönül veren yöneticilerimizle bir araya gelmemiz, onlarla sohbetlerimiz başladı. Salgın döneminde evlerimize kapanmanın rahatsızlığımızı artırdığı düşüncesindeyim. Dost sohbetlerinin kullanılan antidepresan ilaçlarından daha fazla etkili olduğunu söyleyebilirim.

İki yıllık aradan sonra geniş katılımlı bir araya gelme, Karşıyaka Müftülüğünün “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nedeniyle düzenlediği etkinlikte Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay din görevlileri onuruna kahvaltı ile başladı. Başta Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır ve Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay olmak üzere Karşıyaka’daki kamu kurum yöneticileri ve din görevlileri ile bir araya geldik. İyilikten, güzellikten yana konuşmalar hepimizin yüreğine su serpti.

Bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” teması ile kutlanıyor. Kutlama çerçevesinde pazartesi günü Karşıyaka Kaymakamlığı ve Müftülüğü Denizpark Restoranda Karşıyaka’daki Gazileri, muhtarları, STK ve kamu kurum yöneticilerini kahvaltıda bir araya getirdi. Beşikçioğlu Camii İmamı Adem Uran’ın o mikrofonik sesi ile yapılan duadan güç aldık.

Burada Karşıyaka’nın çok sevilen Müftüsü İsa Gürler hocamız, İnsani değerlerin en önemlilerinden biri de “vefa” olduğunu, vefanın iman ve güzel ahlakla bütünleştiğini söyledi. Yüce Allah’a gönülden bağlılığın, sadakatin ve itaattin önemli olduğunu, insanın, Rabbine, peygamberine, kalbine, ailesine, çevresine, eşine, dost ve akrabalarına, değerlerine, varlık âlemine karşı vefa borcu olduğunu ve bunu unutmaması gerektiğine dikkat çekti.

Muhteşem bir diyalog muhteşem bir atmosfer oluştu. Yüze yakın katılım oldu. Herkesin yüzü gülüyordu. Herkes fotoğraflarla anıyı belgelemek istedi. Toplu, kişisel hatıra fotoğrafları çekmenin keyfini yaşadım. Benim için bu keyif, aldığım ilaçlardan daha yararlı olmuştu.

Hemen sonraki günde birlik ve beraberliğin, hoş görünün merkezi Karşıyaka’da, muhtarların gününü kutladık. Muhtarlarımızı siyasi partilerin, STK’ ların yönetici ve temsilcileri, kamu kurumların yöneticileri yalnız bırakmadı. Karşıyaka Hükümet Konağı’nın bahçesinde bir bayram havası vardı. Karşıyaka Belediyesi’nin emektar bando takımını da yazmadan geçmeyeyim.

Akşam Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay Kent restoranda muhtarlara bir yemek verdi. Deniz ürünlerinden oluşan yemek ‘Demokrasinin Temel Taşı Muhtarlarımız’ için iyi düşünülmüştü.

Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Ercan Kaçanoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Karaman ve Kızılay Karşıyaka Şube Başkanı Kamil Karadeniz de muhtarları günlerinde yalnız bırakmadı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘Demokrasinin Temel Taşı Muhtarlıklardır’ sözü ile muhtarlık kurumuna verdiği önemi ne güzel dile getirmiş.

Muhtarlarımızın 21 Yüzyıla yakışır koşullarda hizmet etmesi için 1924 yılında çıkarılan 442 Sayılı Köy Kanunu ile 1944 yılında çıkarılan 4541 sayılı Şehir, Kasaba, Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyeti Kanunu güncelleştirilir.

Karşıyaka’da yönetimdeki ahenk ve çalışkanlık ülkeme yayılmasını dilerim.

Boşuna demiyoruz “Karşıyaka bir sevdadır.”, “O yaka, bu yaka, burası Karşıyaka.”

akpnin-yeni-teklifi-baraj-yuzde-7ye-dussun-hazine-yardimi-zorlassin

Seçmenin elindeki bilet

İzmir-Emniyet-Musuru-Mehmet-sahne

Uyuşturucu ve FETÖ ile mücadelede İzmir’in başarısı