Birlik

birliktelik
Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
17 Aralık 2022

Ülke gündemi öyle yoğun, öyle stres yüklü ki; kafamızı alıp kolumuzun altına  sıkıştırsak anca dinecek acımız. Nereye bakacağımızı, neye üzüleceğimizi bilemez olduk. Adeta neye şaşacağımızı şaşırdık! Sürekli, “Bunlar nasıl insan!”, “Onlar insan mı!”,  “Şunlara insan denir mi!” ile yeni günün bi öncekinden daha iyi olmasını diliyoruz. Çözüm bekleyen sorunlarımıza yenileri eklenirken hayatın akıp gidişini izliyoruz. 

ÖĞRENCİLER AÇ

Öğrenci kardeşlerimizin sorunları da bir dönem sinirlenip, yenilerini görünce bir kenarda beklettiklerimizden oldu. Ne olacak bu sınav odaklı eğitim, diye düşünürken öğrencilerin kitap, test, ödev gibi telaşları, öğretmenlerin fırsat eşitliği gibi hedefleri, yerini beslenme, barınma gibi çok daha temel, çok daha insani bir gündeme bıraktı. Boş beslenme çantalarını, uçan kiraları hatta okulu bırakmak zorunda kalan gençleri tartışmaya başladık. “Tam gün devlet okuluna giden çocuklara bir öğün sıcak yemek ve temiz içme suyu verin” dedik, kabul görmedi. Oysa öğretmenler okullarda hala sorunun eğitim değil, yetersiz beslenme olduğunu dile getiriyordu.

Aralık yarılandı, önümüzde çetin kış günleri var. Bundan sonrası daha zor. Yağmur artacak, kar başlayacak. Soğuk en yakın arkadaşımız olacak. Yemek bulamayan, fiyatları tavan yapan botu, montu nereden bulsun, yol parasını nasıl denkleştirsin? Belli ki, çok geniş bir kesim için sıcacık bir kış, bu yıl da mümkün olmayacak. 

Asgari ücret pazarlıkları sürerken “Asgari ücreti, vardiya yemeğinden kalan portakalı çocuğuna götüren baba belirlesin” talebinin ne kadar yerinde olduğunu biliyoruz. Ücreti belirleyenlerin piyasadaki ‘uçuş’tan ne denli uzak olduğunu da biliyoruz. Ancak emeğin, alın erinin karşılığının en iyi şekilde alınabilmesi için gerekli tedbirlerin alınacağına inanmak istiyoruz. Tedbir diyorum çünkü zam, tek başına yetmiyor. Asgari ücret zammı sonrası piyasaları da kontrolde tutmak önemli. Alım gücünün düşmesi engellenmeli. Elbette baskıyla, yasakla değil, gerekli tedbirleri alarak; yatırımlarla, desteklerle yani…

Şanlıurfa’daki sokak röportajında emekli maaşının yetip yetmediği sorulan abimizin, utanarak gözyaşları içinde dertlendiğini izlemişsinizdir. Kahrolduk. Gelen tepkiler üzerine yardım kabul etmeyeceğini dile getiren abimize iş teklifi gelmiş, duyarlı insanlarımız da var, çok şükür. Sağ olsunlar; ancak olması gereken, bu abimizin emeklilik yaşında evinde doyarak, ısınarak isterse gezerek sevdikleriyle bir arada dinlenmesi, emekliliğinin keyfini sürmesidir. Bu hayırseverlerin desteğiyle değil devletin olanaklarıyla sağlanması gereken bir imkandır, unutmayalım. 

“BU DA BÖYLE” YOK

Eğitimmiş, asgari ücretmiş… Peki ama buradaki düğümleri kim çözecek? Seçim hazırlığı yapanların “kırk katır mı, kırk satır mı” alternatiflerinden sıyrılanlar elbette! Ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunmayanlar, ekonomiyi eleştirse ne olur? Kadın erkek eşitliğini savunmayanlar, çocuk hakkından bahsetse ne olur? Bir sorun hallolsun diye kimsenin kabahatine göz yumamayız artık. Ezcümle, şartlar ne olursa olsun ülkenin bölünmez bütünlüğünün, Atatürk ilke ve inkılaplarının, bilimin ışığının, herkes için eşit ve adil bir yaşamın, emeğin değerinin, yetimin, kadının, zeytinin, toprağın hakkının aynı anda aynı yerden savunulması gerekiyor. Biri eksik olsa olmaz. Bu nedenle “her görüşten doğru insan” ortak geleceğimiz için bir arada olmalı. Babaların maaşından utanmadığı, kadınların özgürce yaşayabildiği, çocukların karnı tok, sırtı pek okuyabildiği, gençlerin zihninde dünya vatandaşı olabilme hedefleriyle derslerine odaklanabildiği, zeytin ağaçlarının çiçek açtığı bir Türkiye inşa edilmeli. Bu ülke hepimizin.

İYİ HABER:

Baykar’ın kendi öz kaynaklarıyla milli ve özgün olarak geliştirdiği Türkiye’ nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 18 dakika süren uçuş, Türk havacılık tarihinde yeni bir dönemin perdesini açtı. Bayraktar Kızılelma projesi 2021’de başladı.14 Kasım 2022’de üretim hattından çıkan TC-ÖZB kuyruk numaralı Bayraktar Kızılelma, Çorlu’da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal etti. Burada bir aydır devam eden testlerin ardından projenin başlangıcından bugüne yaklaşık bir yıl gibi rekor sürede ilk uçuş gerçekleştirildi. Bayraktar Kızılelma, özellikle kısa pistli gemilere iniş kalkış kabiliyetiyle muharebe sahasında devrim gerçekleştirecek bir platform olacak.

GÜZEL İÇERİK:

“Doktor” lakabıyla Twitch yayını yapan sanatçı Levent Batu, pazartesi hariç her gece canlı müzik yapıyor.  Takipçilerinden gelen istekler doğrultusunda farklı tarzdaki şarkıları kendine has yorumuyla seslendiren Batu, enstrümanları da kendisi çalıyor. Yayında müzik ziyafetinin yanında chat üzerinden günün konuları da konuşuluyor. 

ege-budak

Ege’yi Kartal kaptı Gençler Demir aldı

push

Kapanma butonu