Bitki çaylarıyla hem ısının hem zayıflayın

Deniz ZÜNBÜLCAN
5 Ekim 2020

Havaların soğumasıyla beraber bitki çaylarına olan ilgi artıyor. Çoğu zaman içilen çay ya tadına bakılarak seçiliyor ya ısınmak ya da metabolizma hızlandırmak için tercih ediliyor. Bitki çaylarını içerken hem ısınmak hem zayıflamak istiyorsanız bundan sonra seçimlerinizi aşağıda ki bitki çaylarından yapmayı unutmayın.

Rooibos çayı ile açlığınızı daha kolay kontrol edin. Güney Afrika’daki kızıl çalı bitkisinin yapraklarından elde edilen bir çaydır. Aspalathin güçlü flavonoidi ile açlık ve yağ depolanmasının nedeni olan stres hormonlarının seviyelerini düşürerek aha az yağ depolanmasını sağlar.

Oolong çayı ile daha rahat kilo verin. Yeşil çay ve beyaz çayın ara formu bir çay olan oolong çayı metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Aynı zamanda yağ metabolizmanıza da yardımcı olmaktadır. Chinese Journal of Intergrative Medicine’da yayımlanan bir araştırmaya göre 6 hafta boyunca oolong çayı tüketen kişilerin 3 kilo kaybettiği gözlemlenmiştir.

Yeşil çay ile metabolizmanızı hızlandırın. 12 haftalık bir çalışmanın sonuçlarına göre günde 4-5 fincan yeşil çay tüketme alışkanlığına sahip bireyler, antrenmanlar sonucunda yeşil çay tüketmeyen bireylere göre yaklaşık 1 kg daha fazla kaybetmiş. Epi gallo kateşin gallat-3 içerdiği için, antrenmanlarından önce içilen yeşil çay yağ yakımınıza destek olacaktır. Ve bu sayede karaciğerinizin yağı enerjiye çevirebilme kapasitesi de yükselecektir.

Beyaz çay ile yağlarınızı yakın. Beyaz çay, siyah, yeşil ve oolong çayına göre en zengin antioksidan kaynağı olan ve en az işlem görmüş olan çaydır. Özellikle kollojen yıkımını baskılayıcıdır. Cilde esneklik veren elastin maddesinin de yıkımını önleyicidir. Daha sıkı bir cilt istiyorsanız mutlaka tercihleriniz de beyaz çay da olmalıdır. Nutrition and Metabolism’de yayımlanan bir çalışmaya göre beyaz çay, yağ yakım sürecini hızlandırmaktadır. Ayrıca, yağ üretimini baskılayıcı ve mevcut yağlarını parçalayıcı özelliği de vardır.

Tarçın çayı ile kan şekerinizi kontrol edin. Tarçın kan şekerinizin düzenlenmesinde etkilidir. Ayrıca tarçın uçucu yağ ve fenolik bileşiklerden de zengindir. Yani iyi bir antioksidandır. Tarçın çayınıza karanfil ekleyerek hem daha lezzetli hem daha sağlıklı içebilirsiniz.

Kuşburnu çayı ile bağışıklığınızı kuvvetlendirin. Bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan bir vücut kilo vermekte çok zorlanır. Bu nedenle öncelikle bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmelisiniz. Kuşburnu doğal C vitamini içeren en değerli bitki çaylarındandır. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca, kuşburnunun böbreküstü bezlerini de olumlu etkileri vardır. Bu saye de hormonların üretimine destek sağlamaktadır.

azerbaycanli-diplomat-ulkesinin-ermenistan-konusunda-diger-ulkeleri-defalarca-uyardigini-hatirlatti

Bölgesel bir savaş tetiklenir mi?

Türk Edebiyatının Karanlık 33 Yılı-15