“Bitmeyen Senfoni” Balçova Arsa Mağdurları

inciralti
Haldun ÇIRAY
12 Kasım 2021

Zamanın acımasız çarklarına terk edilen insanlar. Bahsettiğim şey Balçova Arsa Mağdurları’nın durumu. Eski derneğin bazı üyeleri ayrılarak BAMSES adında yeni bir dernek kurmuş. Yeni bir avukat ile haklarını aramaya karar vermiş.

Geçtiğimiz cumartesi günü, İnciraltı’ndaki bir kafede yeni kurulan derneğin toplantısını izlemeye gittim. Gerçi şahsıma bir davet yoktu ama haksızlıklara karşı olma duygusu işte. Yeni derneğin kuruluş aşamasında ilk olarak eski dernekten 150 civarında üyenin ayrıldığı bütün üyelerin yeni derneğe katılacağı söyleniyordu. 30-40 kadar dernek üyesi yeni yönetici ve avukatını dinlemeye gelmişti. Çok olgun bir havada devam eden toplantı yine çok olgun bir havada sona erdi. Şimdi toplantının seyrine gelelim. Yönetim çok konuda bilgi veriyordu ama anlatım zorluğu çekiyordu.

Pratikte çok kısa zamanda avukata vekaletname verilmesi ile üye sayısında artmanın hızlanması gerektiğini söylemek yerine geçmişe takılı kalındı. Üyeler zaman zaman söyleniyor gibi bir takım duyumları anlatıyordu. Bir üye AK Partili vekil Sayın Hamza Dağ’ın eski derneğe yardımcı olduğunu söylüyordu. Bir başka üye ise yine başka bir Sayın vekil Atilla Kaya ile görüştüğünü söylüyordu. Sayın Atilla Kaya’nın ise özetle konunun belediyeler ile ilgili olduğunu o nedenle belediyelerin muhatap alınması gerektiğini ifade ettiğini belirtti.

Ancak konu hakkında konuşulan ve yardım talep edilen vekilden, “Biz de konunun takipçisiyiz. Biz de belediyeler nezdinde, gerekli girişimlerde bulunuruz” gibi bir ifadelerde bulunmadığı anlaşılıyordu. Bir üye de belediyenin, “Gidin dava açın” dediğini söylüyordu. Ne yazık ki gerek iktidar gerekse İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Balçova Arsa Mağdurları’na haksızlığı halledecekleri konusunda seçim sözü vermişlerdi.

Toplantıda belge ve bilgiler konusunda “sır” olma konusuna dayalı olarak “açık ifadeler” olmaması üyeleri pek sarmamış olsa da yönetime olan güven nedeniyle anlayışla karşılanıyordu. Bir üyeye biraz yüksek perdeden hitap edilmesi ve toplantı usulü açısından divanda daha dikkatli olunması eleştiriliyordu. Divanda mikrofonun elden ele dolaştırılması şık olmadı. Sanırım konular hakkında müşterek bilgiler vardı ve bazı bilgiler ayrı ayrı kişilerce daha iyi anlatılmalı anlayışından oluyordu. Ancak bundan böyle doğrudan başkanın bilgi vermesi önemli. Eski derneklerinin ve avukatlarının ayrılan üyeler konusunda dava açma korkusundan bahsedilmesi yerinde olmadı. Yüce mahkeme bu konuyla ilgili bir arsaya ihtiyati tedbir koymuşsa mağduriyetin halledileceği konusunda en ciddi umut bence.

Balçova Arsa Mağdurları’nın yeni derneği bundan böyle kısa ve net olarak üyelerinden yeni üyeler getirmelerini avukata hemen vekalet vermelerini önermeli. Önerdiklerini biliyor olsam da üzerinde tekrar tekrar durmaları gerekiyor. Yönetime bir önerim bu toplantıları her türlü yayın organlarını davet ederek seslerinin duyulmasını sağlamaları. İktidar mensupları başta olmak üzere eski büyükşehir belediye başkanı dahil diğer dernek üyelerini de henüz üyeleri olmasa dahi davet etmeleri önemli. “Ben, ben” gibi konuşmalardan kaçınmanın da öneminin bilindiği kanaatindeyim. Yeni bir şevk ve heyecanla yola çıkıldığına şahit oldum: Aynı heyecanla biz basına düşen bir şey olursa yanlarında olunacağı bilinmeli. Çünkü çok uzun yıllara sari bir haksızlık herkesi rahatsız etmeli. BAMSES”in başarılı olması ve bir daha kamuda böyle haksızlık olmaması dileği ile…

ataturk

Anmak mı, anlamak mı?

elazig-dernekleri-izmir

İller arası kültürlere köprü oldular