Boşanma her zaman tek seçenek midir?

bosanmalarin-en-yuksek-oldugu-il-izmir-oldu
Ege Telgraf Admin
12 Ocak 2023

Çiftlerin yaptığı en yaygın hatalardan biri kavga esnasında birbirlerini boşanmakla tehdit etmesidir. Kavga esnasında çiftlerin birbirini ayrılmakla tehdit etmesi, ilişkide duygusal güvenliğin en büyük katilidir. Çatışma esnasında çiftleri ilişkilerini bitirmekle tehdit etmesinin ilişkiye verdiği en büyük zarar, çiftleri çatışmanın ana konusundan da uzaklaştırmasıdır. İlişkilerde çatışmayı sağlıklı yönetemeyen çiftler, dengelerini çabuk kaybedip kolayca öfkelenebilir, öfkenin verdiği stresle birbirlerini ayrılmakla tehdit edebilir. Partnerini ayrılmakla tehdit etmek, ilişkiye baltaladığı gibi karşı tarafta “ilişkimiz her an bitebilir” algısı yaratacağı için ilişkisinin kaygan bir zeminde olduğunu düşüncesini yaratarak karşı tarafın güvenlik ihtiyacını tehdit edebilir. Oluşan bu sağlıksız algı, çiftleri çözmek üzere başlattıkları kavgayı asıl sorundan uzaklaştıracağı için sorunun çiftler tarafından görmezden gelinmesine ve çiftlerin olur olmadık yerde ve zamanda nedensiz bir şekilde basit bir konudan kolayca sinirlenip öfke patlamaları yaşamasına neden olacaktır. Oysa çatışmalar, sorun çözmek için kullanılan bir yöntem olmalıdır. Eğer çatışma başlatılırsa da ana sorunun ekseninde devam etmelidir. Çiftlerin odağı, çatışma boyunca ele aldıkları sorunun kendileri için ne kadar önemli olduğunu karşı tarafa hissettirmek olmalıdır. Bu şekilde davranıldığında ilişkide duygusal güvenlik ihtiyacı da karşılanmış olacaktır.

BELLİ RİSKLER

Elbette boşanmanın kaçınılmaz ve mantıklı olduğu durumlar vardır ama bazı durumlarda boşanmayı düşünmek belli riskler barındırır. Özellikle acı ve aşağılanma eşiğinde gezerken eşinizin hatasına dair verdiğimiz tepkiler ilişkinizin bütünlüğüne dair gerçeklik algınızı bozabilir. Öfkenizi ve ilişkinizi hızla aynı potada eritmek, bugüne kadar edinilmişb ir çok kazanımı yok saymanıza ve çocuklarınızın iki ev arasında geçirmesine sebep olacaktır. Acele alınan boşanma kararları, insanın hata yapma ve kırılgan olma gerçeğini hiçe sayan bir tutumdur. Yaşananları telafi etme, değişime ayak uydurma ve olanların üstesinden gelmeye kapıları tamamen kapatmanıza neden olur. Acele ile alın boşanma kararları yaşananlardan ders çıkarıp olgunlaşma ihtimalini de ortadan kaldırır. Belki bizden önceki kuşağın bir seçeneği yoktu ama şu an birden fazla seçenek var.

PAHALI HATALAR

İlişkinizdeki sorunu derinlikli bir anlayışla ele alıp iyileşme olanağını ele almak için boşanma öncesi profesyonel bir destek almak insanları boşanmanın pahalı hatalarından kurtarır. Ama her şeye rağmen boşanma öncesi ilişkinin onarılması için yapılabilecek tüm seçenekleri değerlendirilmesine rağmen artık ilişki her iki taraf için devam etmesi mümkün olmayan bir şekil aldıysa boşanma kararı almakta iyi bir seçenek olarak üzerine düşünülmelidir. Bu durumda da boşanma sürecinin iyi bir şekilde yönetilmesi gerekir. Başarılı bir ayrılık kurulacak dostane ebeveynlikleri de yaratacaktır. Dostane ebeveynlik yaratacak şekilde yönetilen boşanma süreci aile bütünlüğünüzün devamını da sağlayacaktır. Çünkü uzlaşma, birinin kazanması, diğerinin kaybetmesi demek değildir; her iki taraf içinde üçüncü bir seçenek olduğunun göstergesidir.

izmir-valisi-kosger-10-ocak-calisan-gazeteciler-gununu-kutladi

Valisi olduğum İzmir’i, dünyaya tanıtmalıyız!  

dunya

Yeni Jeopolitik Çatışma Merkezi Asya_Pasfik’e mi?