Botox nedir, kimlere yapılır?

botox-nedir-kimlere-yapilir-botoks
Özgen YILDIRIM
7 Temmuz 2020

Yaş ilerledikçe yüz çizgileri artmaya ve belirginleşmeye baslar. Botoks lokal enjeksiyonları ile yüz bölgesindeki kırışıklıklar hafifletilir. Alın, göz çevresi smoker line (dudak üzeri ) çizgiler yumuşatılır. Terleme, migren ve spastisite, şaşılık gibi tedavilerde de kullanılır.
Botoks 2002 yılında Amerikan gıda ve ilaç yönetim kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımına onay verilmiştir. Şu ana kadar sadece ABD’de 1 milyonun üzerinde uygulama yapılmıştır.
Dinamik çizgiler, yüz ifade çizgileridir. Mimik hareketleri sırasında (kaş çatma, konuşma, gülme…) cilt altı küçük kasların kasılmasıyla çizgiler oluşur. Zamanla cilde yerleşerek kalıcı çizgi ve kalıcı kırışıklıklar oluşur.
Botoks, sanılanın aksine yılan zehirinden değil laboratuvar ortamında özel bir bakteriden elde edilen bir maddedir; botulinum toksini. Bu toksin kasın kasılmasını azaltarak daha gergin görünmesini sağlar. Doz aşımı yapılmadığı sürece insan sağlığını tehlikeye sokacak bir durum yaratmaz. Uzman hekimlerce ve doğru dozda uygulanmalıdır. Estetikte kullanma amacı yüz gençleştirme ve terlemeyi azaltmaktır.
Botoks tedavisine başladıktan sonra devam etmek zorunda değilsiniz. Tedavinin etkisi geçtikten sonra hemen eski haline gelmez uygulamalara devam edilirse giderek daha başarılı sonuçlar alınır. Çizgiler giderek hafifler ve yenilerinin oluşması engellenir. Cilt eskisine nazaran daha iyi bir görünüm kazanır.
Botoks uygulanırken doktor sizin doğallık veya yüksek kaş gibi isteklerinize göre dozu ayarlar. Botoks erken yaşta başlandığında cildiniz daha yavaş yaşlanacak çizgilerin derinliği artmayacaktır. Geç başlandığında tek başına botoks yeterli olmayacaktır, beraberinde dolgu, gençlik aşışı peeling, lazer gibi uygulamalar önerilir. Mimik ve istenilen kas hareketlerini azaltılır, kaşlar isteğe göre 1-2 mm kaldırılabilir. Kullanıldığı alanlar; alın çizgileri, kaş arası çizgiler, göz kenarı çizgiler, boyun kırışıklıkları, dudak kenarları, çene ucu, koltukaltı ve el terlemeleri, migren, masseter. (diş sıkma)
Botoks clostridium botulinum bakterisinin ürettiği bir toksindir. Uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kullanıldığı alanlar; kırışıklıkların derinliğinin azalması, baş ağrıları, aşırı terleme, diş sıkma, sürekli kas kasılmaları. En çok kullanıldığı alan estetiktir. Botoks etkisi kişinin yapısına göre değişmekle birlikte 3-6 aydır. Botokss yapıldıktan 10 ay sonra kaslar eski fonksiyonuna döner. Kırışıklık istemeyen bayanlar botoksu yılda birkaç kez yaptırabilir. Seanslar çoğaldıkça kasların eski fonksiyonuna dönme süresi uzar ve kırışıklıkların eski derinliği azalır. Uzman doktorlar tarafından yapıldığında riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulama alanlarında hafif kızarıklık, morarma, kızarıklık, baş ağrısı olabilir. Uygulama alanları ovuşturulmamalı, baş dik tutulmalı, ağır egzersizden kaçınılmalıdır.

is-guvenligi

Can güvenliği, iş güvenliği

iyiligin-ve-guzelligin-bedeli-bu-olmamali

İyiliğin ve güzelliğin bedeli bu olmamalı