Brokoliyi sofranızdan eksik etmeyin

Ege Telgraf Admin
23 Ocak 2023

Besinleri mevsiminde tüketmek sağlıklı bir vücut ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için çok önemlidir. Tezgahlarda tam da bu mevsimde gördüğümüz sebzelerden biri de antioksidan zengini brokoli ve mutlaka sofralarımızda sağlığımız için bulunması gerekiyor.

BROKOLİNİN FAYDALARI

Brokoli yüksek oranda sülforafan içermektedir. Yapılan çalışmalar sülforafan içeren besinlerin tüketilmesinin kansere karşı önleyici olduğunu ortaya koymaktadır.

Brokoli aynı zamanda yoğun lif de içerir. Bu da sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Lifli gıdaların beslenme düzeninde bolca tüketilmesi, sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için gereklidir. Düzenli şekilde lifli gıdaların tüketilmesi, kilo kontrolü bakımından da önemlidir. Aynı zamanda kolesterolün düşürülmesinde de etkilidir.

Lutein ve zeaksantin göz sağlığına karşı koruma sağlar. Zeaksantin,gözü besleyerek dış etkilerin olumsuzluğundan korurken görmeyi güçlendirir. Antioksidan görevi de gören Lutein maddesi ise özellikle gözdeki sarı noktayı besleyerek olumlu etkiler yapmaktadır.

Brokoli K vitamini de içermektedir. Kemik yoğunluğunu destekleyerek, sağlam kemik dokusunun oluşmasına olanak sağlar. İçerisinde K vitamini bulunan brokolinin tüketilmesi kemik sağlığı bakımından önemlidir. B vitamini de içeren brokoli saç sağlığı bakımından da çok önemli bir besindir. Hücre yenilenmesinde görev yapan B vitamini saç köklerinin güçlenmesini ve saç hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır. A ve C vitamini içeren brokoli aynı zamanda antioksidan özelliğinden dolayı vücut direncini artırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren brokoli özellikle kış hastalıklarına karşı iyi bir kalkan görevini görmektedir. Brokoli kalp sağlığını da korumaktadır. Yüksek lif içeriğinin etkisinin yanı sıra brokolide kalp sağlığı için gerekli vitaminler ve mineraller de bulunmaktadır. Bu içerikler kan basıncının düzenlenmesinde yardımcıdır. Özellikle brokolide bulunan potasyum minerali kan damarlarındaki gerginliğin azaltılmasını sağlayarak kan akışını kolaylaştırır. İçerisinde ki krom sayesinde brokoli kan şekerine de iyi gelir.

NASIL YENİLMELİDİR?

Brokoli pişirilerek de çiğ olarak da beslenme planına eklenebilir. Pişirme yöntemi olarak haşlama ve buharda pişirme tercih edilebilir. Ancak besin değerini kaybetmemesi için buharda pişirilmesi önerilmektedir. Buharda pişirdikten sonra zeytinyağı ve limon ile salatası yapılabileceği gibi başka sebzelerle sotesi yapılarak da tüketilebilir.

Uzman Diyetisyen Deniz ZÜNBÜLCAN

KİTAP

Demirtaş: İkinci yüzyıl için sorumluluğumuz çok büyük

Yerkabuğunun alışamadığımız gerçeği