Bu aralar görüşmeyelim demek…

bu-aralar-gorusmeyelim-demek
Metin AYDINOĞLU
16 Nisan 2020

Fenerbahçe’yi terk ettiğim, sevenlerine, hayranlarına bıraktığım maç. Evet benim sevdiceğim böyle yapamaz, yapmamalı, örnek olmalı. Sevgide şiddetin yeri yoktur, arada Cemil Turan, Alpaslan Eratlı, Ziya Şengül, Datcu, Serkan Acar olsa bile, af yok, nişanı bozdum, yüzüğü attım. Oysa ne de güzeldi Ödemiş’ten Fenerbahçe sevdalısı eniştem Mehmet Zeki Açıkalın gelir, FB’nin her gelişinde bizi maça götürürdü. Güzelim dünyam Samsunspor maçında yıkıldı. Her şerde bir hayır vardır, belki de iyi oldu. Yıllar sonra kafile halinde trafik kazasında yaşamını yitirenlerin de yer aldığı Samsunspor galip geldi FB’yi yendi, bunu hazmedemeyen Sar-Lacivetliler tekmeyle tebrik etti. Sonrası daha da rezalet, yine araya girenler oldu. Amatörde olsa hapse atılır, ama o tekmecilere komik cezalar verildi, bir öpüp tebrik etmedikleri kaldı. Sadece Avrupa maçlarında tutuyorum 3 büyükleri yoksa, işim olmaz. İzmir’imin takımları, semtimin Eşrefpaşa’mın, kendimin, kentimin takımı bana yeter, 38.amatör kümeye düşse de İzmirspor’u tutmaya devam. Garibim alengirli işler bilmez, tekme atmaz, yenildiyse saygı duyar, hakemin yüzüne tükürmez. Ee ne de olsa Cumhuriyet’imizle yaşıt takımdır İzmirspor, yaşasın İzmir takımları. Şu Corona günlerinde daha iyi anlaşılıyor, aradaki farklar.

SAİT’İN SAİDAS’I FOTO’NUN ÖKSÜZ’Ü

Adını İzmirsporlu futbolcular koydu, benzerlik taşısa da tam oturdu. Sait’in t’sin d yap as ekle, oldu mu Saidas, oldu bile. İzmirsporlu kaleci Sait Denizaslan’ı ekibiyle beraber imal etti yıllarca, bizler de giydik. Rahattı, hesaplıydı. Her şeyin olmadığı ama çok güzel güzel günler. Sait ağabey başarılı bir file bekçisi, marifetli adamdı, elleriyle sanatına sanat kattı. Günde 10 çift yapıyorlardı, fiyatı da 400 lira idi. Destek olunması gereken İzmir’in yerel gazetelerinden okurduk böyle haberleri. Lütfen destek olsun ki bu haberler yaşasın. Haber, fotoğraf Osman Öksüz ağabeyimden, bizim afacan foto muhabiri Volkan Öksüz’ün babası. Osman ağabey fotoğraf konusunda üstat idi, mekanı cennet olsun. Birde FİFA Kokartlı eski yardımcı hakemlerimizden Sami Şamar’ın babasının yaptığı Şamar markası taşıyan kramponlar vardı. İlklerin kenti İzmir’den nice emekçiler, sanatkarlar çıktı, onlarla sevindik, oynadık, emeklerine sağlık. Başka yerde yaşamamam.

ELDİVENDEN TAHTA SOPALI BAYRAĞA

90’lı yıllarda sıkça yaşardık. son yıllarda göremez oldum, talimat mı kaldırıldı, ne oluyor bilemedim Futbolculuğa veda edince teknik adamlık kursuna katılırlardı, amatör ve profesyonel futbolcular. Kursu da başarıyla tamamlayınca hakemlik yapma, raporla ispatlama zorunluğunu vardı. 3 orta, 5 yan, denirdi. 3 kez maç yönetmesi hakemlik yapması, 5 maçta da yardımcı hakemlik yapması şarttı. Hakemliğimiz zamanında tribünden hayranlıkla izlediğim futbolcu ağabeylerimle maça çıkmışlığımız, kader birliği yapmışlığımız var. Tarihi bir fotoğraf, dönemin usta hakemi, MHK Üyesi Erdoğdu Diyadin almış eline topunu sahaya çıkıyor, yanında da kim var, Şenol Güneş. Milli Takımımızın hocası, 1978-79 sezonunda Süper Lig’de (Eski adıyla 1.Lig’de) 1110 dakika gol yemeyerek rekor kıran, Trabzonspor’un efsane yıllarını da yaşayan Şenol Güneş’ten bahsediyorum. O kadar maça çıksa da bir heyecanı var yardımcı hakem olarak, bayrağı tutuşundan belli.

cocuklarin-dunyasindan-korona-virusu

Salgın döneminde çocuklar!

dunya-genelinde-kovid-19-vaka-sayisi-1-milyon-700-bini-asti

Hayat bayram olsa