Bu besinler çocuğunuzun zihnini açıyor

bu-besinler-cocugunuzun-zihnini-aciyor
Deniz ZÜNBÜLCAN
28 Eylül 2020

Yediğimiz besinler sadece doygunluğumuzu sağlamakla kalmayıp vücudumuzun ihtiyaçlarını da karşılıyor. Aynı zamanda bazı besinler spesifik görevleri de üstleniyor. Bu spesifik görevlerden biri ise beynin daha verimli çalışmasının sağlanması.

Özellikle okulların açıldığı bu dönemde çoğu aile çocuklarının dikkatini artırmanın, zihnini açmanın ve başarılarını artırmanın yollarını arıyor. Öncelikle her zaman olduğu gibi bu dönemde de çocukların yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamak çok önemlidir. Çocukların sevdiği besinler ile hem göze hitap eden hem de lezzetli besinler hazırlamak çok önemlidir.

Zihin açan besinler

Kakao: İçerdiği flavanolların bilişsel hafızayı desteklediği çalışmalarla kanıtlanmıştır. Aynı zamanda bu flavanoller damar tıkanıklıklarını azaltmaya da yardımcıdır. Kakaoyu ham haliyle sütünüze ekleyebilir kuru meyvelerin içerisine koyarak yiyebilirsiniz. Eğer ki kakaoyu çikolatadan sağlayacağım diyenlerdenseniz minimum %70 kakaolu olanı tercih etmelisiniz.

Balık: Somon, sardalya, uskumru gibi yağlı balıklar beyin gelişimi için önemli olan omega-3 yağ asidini içerdikleri için düzenli olarak tüketilmeleri çok önemlidir. Sinir iletiminin düzgün olabilmesi ve beyinde iltihaplanma riskinin en aza indirilmesinde de etkilidir.

Ceviz:  İçeriğinde beyin sağlığı için önemli olan antioksidanlar, E vitamini, folat, omega-3 yağ asitlerini içerir.  British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir çalışma ceviz içeren bir diyetin genç yetişkinlerde akıl yürütme testlerinde daha başarılı olduğunu göstermiştir.

Yumurta: Beynin iletim servisi olan nörotransmitterleri destekleyen kolin maddesini içerir. Kolin ayrıca yeni beyin hücresi üretiminde de fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda yumurtada bulunan amino asitler zihinsel ve nörolojik bozuklukları önlemek için de önemlidir.

Badem: E vitamininden zengindir. E vitamininin beyinde yaşlanmayla birlikte oluşabilecek gerilemeyi durdurduğu bilinmektedir. Beyin sağlığı açısından tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Yabanmersini: Yüksek oranda antioksidan madde içermektedir. Bu da beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda yapılan çalışmalar yaban mersininin sinir hücreleri ile etkileşime geçerek strese karşı beyni koruduğunu kanıtlamıştır.

Zeytinyağı: Besleyici değeri çok yüksektir. A,C,E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum minerallerini ve omega-9 doymamış yağ asidini içerir. Özellikle doğal ve soğuk sıkım zeytinyağının seçilmesi oldukça önemlidir.

erdogan-ile-putin-telefonda-gorustu

Rusya’dan Türkiye itirafı, Rus basınında!

Türk edebiyatının karanlık 33 yılı-14