Bu dünyadan bir ‘Çoban Sülo’ geçti

turnuva
Yunus KARAKAYA
18 Haziran 2021

Seversiniz, sevmezsiniz ama bu dünyadan “Bir çoban  Sülo” geçti, yani Süleyman Demirel geçti. 17 Haziran ölüm yıl dönüydü Süleyman Demirel’in. Unutulmaz eserlerinin yanında, siyasi literatürde unutulmaz sözlerde bırakarak dünyadan göçtü gitti. Kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum. Hayatını kaybeden Süleyman Demirel renkli kişiliği ve ince zekasıyla da Türk siyasi tarihine damga vurmuştu. İşte 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in siyasi tarihine damga vurmuş sözleri:
‘Neresini sıkacaktık?’
60’lı yıllar… Kıbrıs meselesi nedeniyle İngiltere’yle Türkiye’nin arası kötü. Tam da bu sırada Demirel İngiltere’ye ziyarete gidiyor. Dönüşte gazetecilerle arasında geçen diyalog ise şöyle:

-Efendim, neden İngiliz Dış ilişkiler Bakanı’nın elini sıktınız?

-Neresini sıkacaktım kardeşim?

‘Ege Denizi göl mü?’

Demirel Başbakan. 12 ada konusunda Yunanistan ile yine sorun yaşanmış, karşılıklı kılıçlar çekilmiş. Ertesi gün kabine toplanmış ve toplantı uzun saatler sürmüş. Dışarıda gazeteciler merakla yapılacak olan açıklamayı bekliyor:

– Sayın Başbakan, Yunanistan Ege Denizi’nin bir Yunan gölü olduğunu iddia ediyor. Cevabınız ne olacak?

– Ege bir Türk Gölü değildir. Ege bir Yunan gölü de değildir. Ege zaten bir göl de değildir!
Benzin vardı da biz mi içtik?

Süleyman Demirel’in, zamanında benzin yokluğu hakkında kendisine gazetecilerden yönelen sorulara verdiği efsanevi cevap. Bu cevap şöyle devam etmiştir: Su mu daha değerlidir benzin mi? Tabii ki su, benzin içilmez ama su içilir.

“Dün dündür, bugün bugündür”

(İlksan skandalında usulsüzlüğe konu olan para için)

“Verdimse ben verdim”
“Dünkü güneşle bugünkü çamaşır kurutulmaz”

ŞAMPİYONU AĞIRLADILAR

Manisa Kent Konseyi yönetim Kurulu Üyeleri Manisalı Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı’yı öğle yemeğinde ağırladılar. Manisa Kent Konseyi Başkanı Ahmet Karadağ, “Bakü de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda Aerobik Cimnastik dalında Ülkemize altın madalya kazandıran Dünya şampiyonu olan Manisalı kardeşimiz Ayşe Begüm Onbaşı’yı misafir ettik. İstiklal marşımızı tüm dünyaya dinletip, ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandıran ve tüylerimizi diken diken eden kardeşimize bundan sonra yapılacak olan bütün şampiyonalarda aynı başarıyı göstereceğine eminim. Yolun açık olsun” dedi.
Ronaldo’nun yaptığı hareket akıma dönüştü…
Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’nun basın toplantısında masada duran Coca-Cola şişelerini kenara ittirmesinin ardından Fransız Paul Pogba ve İtalyan Manuel Locatelli de bu akıma katıldı.
Ama bizim koskaca İslam coğrafyasında Ronaldo’nun gösterdiği cesareti gösterecek kaç kişi var?
Tahmini bahaneleri yazayım:
1- Tepki verirsek yanlış anlaşılırız.
2- Sponsor firmaya bunu yapamayız.
3- Bizi bağnaz görebilirler, Müslüman modern olmalıdır.
Fakat Ronaldo insanları dikkate almadan yapması gerekeni yaptı.

Yıldızların önündeki betondan perde ve taze düşlerim…

emanet-ceyiz

Kardeşliğin, dostluğun ve vefanın kitabı: Emanet Çeyiz