Bu ne güzel tevafuk!*

Hakan SERBEST
23 Nisan 2020

Yazılarıma alışkın okurlarım bilir. Milli ve dini hassasiyetlere özen gösteren bir yapım vardır. Bazı günlerin hayrına inanırım. Dini ve Milli Bayramları hiç ıskalamam. Bunları neden yazdım? Bu yıl bu sıkıntılı süreçte güzel bir tevafuk oldu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 12 ayın sultanı Mübarek Ramazan-ı Şerif’in başlangıcı aynı güne denk geldi. Nasipse bugün bayramımızı coşkuyla kutlayacağız. Akabinde de gece ilk Ramazan orucu için sahura kalkacağız. Şimdi dilerseniz Dünya’daki çocukların tek bayramı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı hangi şartlarda kutlayacağız ona bir göz atalım. Bildiğiniz üzere ülkemizde çok sayıda belediye dünya ülkelerinden çocukları bayram haftası boyunca misafir eder, konuk çocuklar ilçe meydanlarında kendi ülkelerinin danslarından ve kültüründen örnekler sunardı. Dünyanın yaşadığı bu sağlık felaketi nedeniyle bu görüntülerden uzak kaldık. Özlemedik mi tabii ki özledik. Ancak zaman üzülme zamanı değil. Zaman bu şartlarda neler yapabilirizi konuşma zamanı. İşte benim medyadan öğrendiğim bu yıl kutlamalarda nelere izin var.

ÇOCUKLAR EVDE
Öncelikle sokağa çıkmaları yasak olan çocuklar evlerde olacak. Anıtkabir avlusunda geçen yıllarda olduğu gibi öğrenci grupları olmayacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk önderliğinde Ata’nın huzuruna çıkacak heyetin de az sayıda kişiden oluşması ve sosyal mesafe kuralına uyulması bekleniyor.

TBMM’DE KUTLAMALAR İPTAL

Birinci Meclis’te yapılacak törenlerin olup olmayacağı henüz netlik kazanmadı. Ama TBMM Genel Kurulu’nda 23 Nisan özel oturumu yapılacak. Ama Genel Kurul’da sosyal mesafe kurallarının geçerli olması bekleniyor. Her yıl 23 Nisan akşamı yapılan resepsiyon da bu yıl olmayacak.

İSTİKLAL MARŞI

Bu yıl Meclis’in açılışının 100. yılı. Bunun için planlanan törenler iptal edilmişti. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, “23 Nisan 2020 akşamı 21:00’de tüm Türkiye’yi evlerinde ve balkonlarında bayraklarıyla 100. yıl coşkusunu İstiklal Marşı’nı söyleyerek kutlamaya çağırıyoruz” demişti.

EBA’NIN TAKVİMİ

Ve 23 Nisan’ı iple çeken çocuklar… Okullarda hazırlanan 23 Nisan gösterilerinin daha sonra telafi edilmesi sağlanacak. Evlerde çocuklara 23 Nisan coşkusunu yaşatacak etkinlikler TRT ve EBA TV’de olacak. Öğretmenler velilerden çocukların evlerinde 23 Nisan coşkusunu yaşatacak faaliyetler yapmalarını isteyecek.

Yukarıda okuduğunuz bölüm neler yapılacağı ile ilgili. Bana göre de Diyanet İşleri Başkanımızın emriyle tüm camilerimizden saat 21’de İstiklal Marşı duyurulmalı. Bütün çocuklarımız aileleri ile balkonlara ve camlara doluşmalı. İstiklal Marşımız hep bir ağızdan söylenmeli. Bu arada evlerimiz de çocuklarımız için sınıflarımızı yaptığımız gibi bayrak ve süslerle donatılmalı.

Hepinizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Ramazan-ı Şerif’i kutlu olsun…

NOT
Tevafuk: birbirine denk gelme, latîfâne (hoş, zarif) bir şekilde uyum içinde olma anlamına gelen bir terimdir.

İyi ki varsın, Basın İlan Kurumu

insanlik

Beynini kandır!