Buca’da Tur Zamanı

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
17 Mart 2022

Üzerinden çok geçmedi. İlkini Ekim 2020, ikincisini Temmuz 2021’de gerçekleştirdiğimiz Buca’yı Keşfet projesinin hemen ardından Buca için ardı ardına çok sevindirici gelişmeler yaşandı.

Buca Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz, Türkiye’nin dört bir yanından 50’den fazla sosyal medya fenomeni, influencer ve bloggerın katıldığı etkinlikler sosyal medyada toplamda 30 milyondan fazla görüntülenme aldı.

Türkiye’nin farklı yerlerinden onlarca mesaj geldi. Buca’nın lavanta kokulu köyü Doğancılar’a yüzlerce ziyaretçi gitti. Buca’nın köşkleri eski günlerdeki gibi merak edilen yerlere dönüştü.

Buca’yı Keşfet’in web sitesi bucayikesfet.com yayına açıldı. Buca ile ilgili en önemli ve en güncel kent rehberi olan portalda Buca’nın gastronomisinden kültürüne, tarihinden doğal güzelliklerine kadar onlarca yazı yazıldı.

Buca’yı Keşfet web sitesinin kardeşi olan ve İngilizce yayın yapan Discover Buca web sitesi discoverbuca.com okuyucularla buluştu. Buca’yı Keşfet web sitesindeki içeriklerin tamamı İngilizceye çevrilerek bu sitede uluslararası ziyaretçilere sunuldu.

Çok kısa bir süre içerisinde Buca’nın kent turizminde takdir edilecek bir başarı yakalandı. Bu başarıda emeği olan başta Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç olmak üzere tüm belediye çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür etmek gerek.

Bu projedeki en önemli köşe taşlarından biri de İzmirli farklı turizm şirketlerinin Buca turlarına başlamaları oldu. Şimdilik iki farklı firmanın Buca kültür rotalarında turları bulunuyor. İzmir Rehberler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Rehber Kemal Şendikici’nin Buca’nın farklı rotalarının tur programlarına dahil edilmesi yönündeki üstün gayretini de alkışlamak gerek.

Siz de henüz Buca’yı keşfedemeyenlerdenseniz Buca sizi bekliyor.

NEREYİ GÖRMELİ?

Buca’da nereyi görmeli, nereleri gezmeli sorusu için Buca için hazırlanan kültür turu rotasını paylaşmak istiyorum: Adım Adım Buca turunda Kızılçullu Su kemerleri, Kızılçullu Köy Enstitüsü (dışarıdan), İllias Profiti (İlyas Peygamber Manastırı), Tıngırtepe Mevlana Heykeli, Tıngıryan, Ayzerdant, Yaylacık Evleri, Dokuz Çeşmeler, Yukarı Aya Yani Rum Ortodoks Kilisesi, Rahibeler Evi, Barff Levanten Köşkü (Bayrak Müzesi), Tarihi Buca Eczanesi, Alfred Mıssır Evi, Balladur Evi, Clician Evi, Hasan Ağa Bahçesi, Baltazzi Köşkü, Dutlu Sokak, Barış Manço Sevgi Yolu, Kızıldeli Şarap, Yörük Ali Efe Evi, Kantarcılar Köşkü, De Jong Köşkü, Tarihi Buca İstasyonu, Rees Köşk, Hanson Köşkü, Forbes Köşkü, Gavrili Köşkü, Christian Russo Evi, Sponza Evi, Hacı Fargoh Köşkü, Katolik Rahibe Okulu, All Saints Protestan Kilisesi, İtalyan Dom Katolik Kilisesi, Yanık Kahveler, Dumlupınar Camii, Muradiye Camisi, İonos Promdros Kilisesi kalıntıları, Mübadele Müzesi, Manoli Otel, Blackler Köşkü, Evangelistriya Rum Ortodoks Kilisesi.

mehmet-akif-ersoy

Mehmet Akif ve İstiklal Marşı

Küme düşen şimdi umutlar…