Buca’nın kutlu günü

buca-cezaevinin-kaldirilma-sureci-basladi
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
19 Kasım 2020

Buca’nın yıllardır yılan hikayesine dönen cezaevi sorununda sanıyorum mutlu sona çok yakınız. Bucalıların ilçenin en büyük sorunlarından biri olarak gördüğü, ilçe merkezinde adeta kanayan bir yaraya dönüşen Buca Cezaevi, 30 Kasım’da yaşanan 6.9 büyüklüğündeki İzmir depreminin ardından depreme dayanıksız raporu aldı.

Bu olumsuz raporun ardından harekete geçen Adalet Bakanlığı yetkilileri Buca Cezaevi’ni boşaltarak halihazırdaki mahkumları Türkiye’nin farklı bölgelerindeki cezaevlerine nakletti. Son yerel seçimde göreve gelen Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın öncelikli projelerinden biri olan Buca Cezaevi’nin boşaltılarak ilçeden kaldırılma hareketinin ilk adımının atılmış olması sevindirici.

Bu projenin bir an önce gerçekleşmesi için Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ve Mahmut Atilla Kaya ile koordine bir halde sık sık Ankara’ya gitmiş Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmuştu.

İzmir’de bir sorunun çözümü noktasında iktidar ve ana muhalefet partisi arasında siz-biz ayrımı yapmadan bir araya gelinmesi, bundan sonraki süreçte de benzer işbirliklerinin yapılabileceği anlamı vermesi açısından önemli. Bu noktada Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ı kutlamak şart. Buca’nın başlıca sorunlarının da çözümü noktasında yeni gelişmeleri bekliyoruz.

Boşaltılan Buca Cezaevi’nin yıkıldıktan sonra alanın bir kısmından yol geçeceği, alanın bir bölümüne lojman ve idari binaların inşa edileceği açıklandı. Buca’nın trafik sorununun çözümü için de faydalı bir adım olacağı kesin. Ancak alanın büyük bölümünün yeşil alan olarak kullanılması daha doğru olurdu diye düşünüyorum.

KUŞ CENNETİ

Ege Telgraf’ta salı günleri Keşfetsek sayfamda Türkiye ve dünyanın farklı bölgelerinden, kentlerinden, kasabalarından seyahat notları paylaşıyorum. Son Keşfetsek sayfamda İzmir’in ve dünyanın en önemli kuş üreme merkezlerinden biri olan İzmir Kuş Cenneti’ni yazmıştım.

Bu konuda yaptığı çalışmalarla ödüller alan, alanın korunması için büyük gayret gösteren, Ege Üniversitesi’nden emekli hocamız Mehmet Sıkı telefonla ulaşarak Kuş Cenneti konusundaki farkındalığım için tebrik etti. Ancak bazı bilgilerin güncel olması açısından da notlarını paylaştı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile protokol sorunu yaşayan İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği’nin (İZKUŞ) dondurulup İzmir Kuş Cenneti’nde yönetimin bakanlığa geçmesinin ardından alandaki ziyaretçi merkezi başta olmak üzere sosyal tesislerin kapandığını ve alanda sınırlı personel çalıştırıldığını anlattı.

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı’nın “Gediz Deltası’ndaki İzmir Kuş Cenneti’ni Yaşatma Mücadelesi” kitabı da Kuş Cenneti konusunda farklı bir bakış açısı kazanmak isteyenlerin okuması gereken en önemli kaynak.

abd-baskani-belli-oldu-biden

Kavramlar karmakarışık

Sakalım yok ki