Buca’ya cezaevi müjdesi

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
13 Ağustos 2020

Onlarca yıldır yılan hikayesine dönen Buca Cezaevi konusunda Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’tan sıcağı sıcağına bir müjde geldi. Başkanın açıklamasına göre cezaevinin kaldırılması ve taşınması ile ilgili bir talimat hazırlanmış ve çok yakın bir zamanda Bucalılar’ın hayali gerçekleşecek gibi duruyor.

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç göreve gelir gelmez cezaevinin kaldırılmasıyla ilgili büyük bir mücadele başlatmıştı. Önceki belediye başkanları döneminde sürekli gündeme gelen konuyla ilgili AK Partililer’in de desteğini de alarak fark yaratmıştı.

Pandemiden hemen önce şubat ayında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, AK Parti Buca İlçe Başkanı Ali Boyla ve meclis üyeleri, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Buca Cezaevi konusunda görüşmüştü. Adalet Bakanlığı’na giden İzmir heyeti, yapılan ortak çalışmalarla ilgili Bakan Gül’e bilgi vererek sürecin bir an önce gerçekleştirilmesi yönünde talepte bulunmuştu.

Cezaevinin kaldırılması için sürecin sona yaklaştığı müjdesini veren Başkan Kılıç konuşmasında, “Bulunduğumuz kentler daha yaşanabilir, daha uygar, daha

yaşanılabilir hale getirmek için hep birlikte, hiçbir engele takılmadan mücadele etmeyi

sürdüreceğiz. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız’ın özellikle Buca’ya verdiği önem bizim için çok önemli. Umarım çalışmalar bir an önce tamamlanır ve Buca yaşayan vatandaşlar buraya gelir. Çocuklarıyla güzel zaman geçirir” dedi.

İzmir’in trafik açısından en problemli bölgesi olan Buca’da 60 yılı aşkın süredir hizmet veren Buca Cezaevi’nin fiziki ömrünü tamamladığı ortada. Mahkumlar cezaevi şartlarının kötülüğünden her fırsatta şikayet ediyor. Cezaevinin kaldırılmasıyla ilgili Buca’nın kangrene dönüşen sorunu da ortadan kalkacak. Alanın en iyi şekilde değerlendirilmesi, mümkünse yeşil alan fakiri ilçeye büyük bir yeşil alan kazandırılması şık olur.

EN KALABALIK İLÇE

Buca’nın nüfusu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) istatistiklerine göre 2019 yılında 510 bin 695 oldu. Bu sayı, Buca’yı İzmir’in en kalabalık ilçesi yapıyor. Diğer metropol ilçelerle kıyaslandığında yapısal birçok sorunu olan ilçeye büyükşehir belediyesinin daha çok ilgi görmesi gerekiyor.

İlçenin en büyük sorunu trafik ve toplu ulaşım alternatifi. Levent Piriştina döneminde çevre yolundan Buca’ya olan bağlantı yolunun genişletilmesi bile yıllardır hizmet hasreti çeken ilçe için devrim olarak görülmüştü. Buca metrosu için bir an önce ihaleye çıkılması, Bucalılar’ın belediye otobüsü ve İZBAN’a olan bağımlılığı azaltılması şart. Ana arterlerde günün her saati yaşanan trafik çilesi bir nebze de olsa giderilmeli. Bucalılar’ın üvey evlat algısı ilçeye yapılacak yatırımlarla çözülebilir.

İzmir’in en büyük iki üniversitesinden Dokuz Eylül Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapan ilçenin ciddi bir genç öğrenci nüfusu da var. Çok büyük bir potansiyele sahip olan ilçenin yıllardır ihmal edilmişliğini maalesef anlamak mümkün değil. Aziz Kocaoğlu’nun büyükşehir belediye başkanlığı döneminde ağırlıklı olarak hizmetlerin Bornova ve diğer merkez ilçelere yapıldığı herkesin malumu.

Buca, üzerine düşülürse İzmir’in yıldızı olabilecek kadar büyük bir potansiyele sahip… Umarım ilçenin dönüşümüne hep birlikte tanık oluruz.

“STK’ler tutarlılık merkezi olmalıdır…”

Suudi Arabistan büyük fırsat