Bugün büyük gün!

bugun-buyuk-gun
Yunus KARAKAYA
21 Ağustos 2020

Evet bugün günlerden Cuma. Türkiye bugüne kilitlendi.
Neden mi?
Türkiye için bugün tarihi bir gün.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Cuma günü açıklayacağız” dediği müjdeyi merak edyor.
Gerek yurt içi, gerekse yurt dışı kaynaklar Erdoğan’ın müjdesi hakkında çeşitli yorumlar yapıyor.
Yüksek ihtimalle Akdeniz’de tespit edilen bir doğalgaz kaynağını açıklayacak Reis.
Bu söylenti bile ekonomide olumlu tepkiler verdi.
Erdoğan’ın “müjde vereceğiz” açıklamasından sonra da Tüpraş ve Petkim hisselerinde sert yükselişler yaşandığı gözlemlendi. Güne eksi seviyelerde başlayan Tüpraş hisseleri Erdoğan’ın açıklamasının ardından yüzde 8,58 sıçrama yaparak 86,70 liraya yükseldi.
İkinci müjde aşı olabilir
Bunun yanı sıra edinilen bir diğer bilgi de Türkiye’nin Kovid-19 aşısı için Rusya ile yoğun temas içerisinde olduğu ve iki ülke arasında bir aşı protokolü imzalanmasına çok yakın olunduğu yönünde.
Buna göre Türkiye’nin Rus aşısını alan ilk ülke olması bekleniyor. Bununla birlikte aşı üretiminin bir bölümünün de Türkiye’de gerçekleştirilmesi söz konusu.

NE ÇEKTİRDİN BE İZSU

Dikili, Foça derken İzmir’in birçok ilçesinde yaşanan su sorunları insanları canından bezdirdi.
Geçtiğimiz günlerde yolum İzmir’in en güzel ve doğal ilçelerinden olan Ödemiş’e düştü. Ziyaret sırasında Ödemiş Belediyesi MHP’li meclis üyesi Ceyhun Kınlı ile görüşme fırsatım oldu.
Sağolsun Ceyhun kardeşim ve Ödemiş Ülkü Ocakları eski başkanı Turgay Dalcı ile birlikte küçük bir ilçe turu attık.
Turumuz sırasında gördüğüm kadarıyla ilçenin birçok sorunu var.
Bu sorunların başında şehir içindeki yolların durumu geliyor. Bir diğer konu ise temizlik sorunu.
İlçedeki sorunlara önümüzdeki yazılarda değineceğim.
Ama İZSU’dan  dolayı ilçe halkının sıkıntı yaşadığına şahit olduk. Şehir turumuzun ilerleyen bölümlerinde bizlere katılan Demircili mahallesi muhtarı Ülkü Coşkun’a gelen telefonlardan anladığım kadarıyla halkın su kesintilerinden canı bezmiş. İZSU’nun kesintilerinden canı yananlar öfkesini muhtar Ülkü Coşkun’dan çıkarıyordu adeta.
Durumu MHP’li meclis üyesi kardeşim Ceyhun Kınlı’ya sordum. Ceyhun kardeşim,”Yaşanan bu sıkıntıları Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir’e bildirmemize rağmen bir türlü çözüm bulunmadı. Birçok mahallemiz bayramı bile susuz geçirdi” dedi.
Partisi adına yaptığı çalışmalarla halkın sevgisini kazanan Ceyhun kardeşime, Turgay Dalcı ve Demircili mahallesi muhtarı Ülkü Coşkun’a bir kez daha teşekkür ediyorum.

GENÇLERE YASAK YOK MU?

Korona virüsünün yeniden hortlama eğilimi göstermesinden ardından ilk iş 65 yaş ve üzerine yeni yasaklar getirilmesi oldu.
Tamam 65 yaş ve üstüne yeni yasak ve kurallar getirerek onları koruyun ama esas sorun gençler. Sokaklarda ve meydanlarda serseri mayın gibi dolaşan gençler ne kural tanıyor, ne de uyarılara kulak asıyor.

Ün yapmak değil kalıcı olmak önemli

sutlu-biber-tursusu

Ağustos böceği misin, karınca mı?