Bugünün inşaatı yarının Keloğlanı

Rana Beyza ÖZTÜRK
21 Eylül 2022

Sözlerimize biraz dikkat etmek zorundayız. Her birimiz ana rahminden ölüme kadar birbirimize bağlıyız. Bu süreçte her hareketin doğuracakları ve var edecekleri bizlerin zaman içindeki bu beyhude yolculuğuna eşlik edecek. Yani bugün kurduğunuz cümle, geleceğin yolu ise bu zamanlarda aldığımız ekonomi kararları geleceğin lekesi olabilir.

BAZI SORULAR (!)

Korktuğumuz ve bir süredir çözemediğimiz ev sorununa toplu konut ile parmak basıldı. Şimdi merak ediyorum bu konutlar kimlere çıkacak? Seçim konuşmaları varken ne gibi bir süreçte teslim edilecek? Kaç hektar orman gidecek? İnşaat sektörü gerçekten Türkiye’yi şahlandıracak mı? Senelerdir aynı yöntemle yeni sonuçlar nasıl bekliyoruz?

Yahut bizler hala yabancıya ev satan emlakçıların devletten destekleri ne kadar aldığını görebiliyor muyuz? Konutta Rusya, Ukrayna ve göçmen etkileri nasıl bir durum yaratıyor? Bu artışlar neyle duracak? 

ESNAF VE İCRA 

Yani kısacası bugünün soruları yarının Türkiye’si. Ben bu noktada görüş ayırt etmeksizin veri paylaşmak adına 2022’nin ilk 8 ayında iflas eden esnaf sayısına ilişkin yılın ilk 8 ayında 81 ilde toplam iflas eden esnaf sayısı 74 bin 581 olarak kayıtlara geçti. Yılın ilk 8 ayında ülke genelinde 74 bin 581 esnaf iflas ederken iflasın en çok yaşandığı şehirler İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa oldu… Keza yine, enflasyon altında ezilen yurttaş borcunu da ödeyemez oldu. 2021 sonunda 22 milyon 571 bin olan icra dosyası sayısı, bu ay itibarıyla 24 milyon 77 bin 828’e çıktı. Muhtarlıklar haciz bildirimleriyle doldu.

Yani merak ediyorum üç harfli marketlerde bozulmuş muz 18 lira iken, biz nasıl bir gelecek hayal ediyoruz? İnançla ve yok sayarak gerçekleri ilerleyebilir miyiz?

EŞTEN DOSTTAN BORÇ

Barlar, kafeler dolu görmüyor musun? Range Rover aracının yeni modeli için kaç bin kişi sırada bekliyor… Eşten dosttan borç alıp, ev kredisine gireceğiz evet! 

KELOĞLAN 

Hepimiz biliriz. Ne güzeldir Aykıza olan aşkı değil mi? Kimden bahsettiğimi hemen anladınız. Keloğlanı severiz lakin aslında fakir halk krala, padişaha bir darbe indirir. Bizim oğlan halkın gücünü  gösterir, prensesi kaçırıp evlenerek. Bu yazmaya gayret ettiğim tabloların  hangisi nereye çıkarsa zihninizde artık, gerisine siz karar verin…

kamu-personelleri

Kamu görevinde adalet, eşitlik, liyakat…

saglikcilar

Sakinlikte fayda var!