‘Büyüyünce ne olacaksın evladım?’

yapay-zeka-duygulari-ele-geciriyor
İbrahim KOÇBAŞ
25 Şubat 2021

Eskiden beş yüz yılda değişen, artık beş yılda değişiyor.
Değişimin, dönüşümün önü alınamaz bir hale geldi. Önünü almak isteyen de yok ayrıca…
Film yapımında helikopter çekimi denen bir teknik vardı mesela. Kameraman helikoptere çıkar, pilot uçurur, çekim yapılırdı. Şimdi drone var. Kameramanların bir kısmı drone uçurmaya devam ederken bir kısmı da sınıfta kaldı. Hollanda’da yaşayan birinden öğrendim; kasiyerlerin çoğu işsiz kalmış. Müşteriler, küçük bir cihazla kendi ödemesini yapabiliyor. Türkiye’de de bu uygulanıyor.
Örnekler çok. İlk aklıma gelenler bunlar…
Teknoloji hızla gelişirken aynı hızla bazı meslekleri de arka sıralara itiyor.
Bayram ziyaretlerinde “Ne iş yapıyorsun evladım?” diye soran teyzelerin, değil duymak, varlığından bile haberdar olmadığı meslekler ortaya çıkmaya başladı.
Yapay zeka uzmanı mesela… Yakın gelecekte başta sağlık, teknoloji, üretim gibi alanlar olmak üzere birçok farklı yerde yapay zekanın nimetlerinden faydalanmaya başlayacağız. Buna bağlı olarak da yapay zeka alanında uzmanlara ihtiyaç olacak.
Veri dedektifleri… Hımm, havalı bir isim. Ne iş mi yapacak? Nesnelerin interneti denen teknolojiden ve ağlardan elde edilen bilgileri çözümleyip kişi ya da kurumlara aktaracak. Zaten çoğu şirket şu an doğru pazarı analiz edebilmek için bu teknolojiden yararlanıyor. Üstelik buna da hatırı sayılır zaman ve para harcıyorlar.
Veri güvenliği uzmanı… Siber saldırı ifadesini duyarız. Bu ifadeyi yakın gelecekte çok daha sık duyacağız. Elektrik, su kesintileri gibi… Bu saldırılar için önleyici çalışmalar yapmak, önemli bilgileri gizlemek ya da ortadan kaldırmak veri güvenliği uzmanlarının işi olacak. Bence çok kritik bir hizmet.
Akıllı evleri biliyoruz. Yine yapay zekaya bağlı akıllı şehir uzmanlığı diye bir meslek gelişecek. Akıllı evlerde olduğu gibi şehirlerde de milyonlarca, belki milyarlarca sensörlerle donatılacak. Elektrik, internet, su, doğalgaz, atık gibi birçok işlem için kullanılacak. Görsel zekasını iyi kullananlar, bu sektörde aranan isimler olacak.
Nesnelerin interneti kavramından hemen herkesin haberi var artık. Kısaltması IoT olan bu kavram etrafımızdaki neredeyse her şeyin internete bağlı olarak işlem görmesini ifade ediyor. 1999 yapımı Matrix filmini tekrar izlemenizi tavsiye ederim bu noktada… Yakın gelecekte bütün elektronik aygıtları, uzaktan bile olsa internet bağlantısı sayesinde yönetebileceğiz. Dolayısıyla bu alanda çalışacak yetişmiş insanlara ihtiyaç olacak. Ya para?
Dijital paraya geçiş aşamasına çoktan geçildi. bile… Bu noktada blockchain teknolojisi yaşantımızın bir parçası olacak. Finans yöneticileri olacak mesela… Adı üstünde; finansal işlemlerin hazırlanması ve yönetilmesi süreçlerinde uzman beyinler, bir şirket ya da kurumun finansal süreçlerini yönetecek. Aranan insanlar kategorisine bir çizik daha…
Bunlar olacak…
Ben söylemiyorum, uzmanlar söylüyor.
Bakalım önümüzdeki on yılda daha neler değişecek?

bugune-dek-izmirde-425-bin-asi-yapildi

Aşı ve eğitim ülkemiz için önemlidir!

goztepede-halil-akbunar-kendini-asti

Özüne dön, güven, şans, fırsat ver de gör