C vitamini deposu: Greyfurt

c-vitamini-deposu-greyfurt
Deniz ZÜNBÜLCAN
10 Şubat 2020

Greyfurtun keskin tadına aldanıp faydaları göz ardı edilebiliyor. Greyfurtun en çok C vitamini içerdiği biliniyor ve greyfurt genelde nezle veya grip olunduğu zaman akıllara geliyor sonraysa unutuluyor. Fakat vitamin deposu olan greyfurtun faydaları aslında oldukça fazla.
• Vitamin-mineral deposu: Özellikle C vitaminini çok fazla içeren greyfurt bu özelliği ile bağışıklık sisteminin desteklenmesine ve soğuk algınlığı belirtilerinin azaltılmasına yardımcıdır. C vitamininden zengin besinleri tüketen kişilerin kalp hastalıkları, kanser ve inmeye bağlı ölüm risklerinin daha az olduğu da bilinmektedir. Greyfurt, C vitamininin yanı sıra A, B5 ve B9 vitamini, potasyum mineralinin de kaynağıdır.

• Fitokimyasalları içerir: Bitkilerde doğal olarak bulunan biyolojik olarak aktif bileşiklere fitokimyasallar denmektedir. Bu bileşikler doğal savunma sistemi olarak görev yaparken aynı zamanda renk, aroma ve tat verirler. Greyfurt ise limonoid ve likopen gibi fitokimyasallarını içermektedir. Fitokimyasallar özellikle bazı kanser türlerine ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudurlar. Likopen anti tümör aktiviteye ve hücreye zarar veren serbest radikallere karşı koruyucu etkiye sahiptir. Limonoid bileşenleri ise tümör oluşumunu glutatyon-s-transferaz enziminin oluşumunu önleyerek engelleyebilirler.

• Pektin kaynağı: Çözülebilir lif olan pektini içeren greyfurt birçok hayvan çalışmasına göre ateroskleroz yani damar sertliği gelişimini yavaşlatır. Bu çalışmalar özellikle kolesterol ve trigliserit değerlerini düşürdüğünü ortaya çıkarmış ve greyfurtun kalp damar sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini kesinleştirmiştir.

• Zayıflama desteği: Greyfurt C vitamini içeriğinin yüksek olması yağ yakımını destekleyicidir. Lif içeriği de yüksek olan greyfurt bu özelliği ile kilo vermek isteyenler için de iyi bir alternatiftir.
Hangi greyfurt tüketilmelidir?
Greyfurt portakal, limon ve pomelo ile akraba turunçgildir. Pomelo ve portakal arasında tadı vardır. Greyfurtun iç rengine göre beyaz, kırmızı ve pembe olanları mevcuttur. Pembe ve kırmızı greyfurt beyazlarına göre yaklaşık 50 kat fazla karotenoid içermektedir. Yapılan araştırmalar bir karotenoid olan likopenin özellikle erkeklerde prostat kanserinin oluşumunu, ilerlemesini ve yayılmasını önleyici etkilerini ortaya çıkarmıştır.
Tüketirken kimler dikkat etmelidir?
Greyfurt ilaçların karaciğerde ve bağırsaklarda çözülme işlemini durdurarak aşırı dozda alımına neden olabiliyor. Greyfurt ile olumsuz etkiler yaratan ilaçlar arasında tansiyon ve kanser ilaçları, kolesterol düşürücü statinler, organ naklinden sonra bağışıklık sistemini bastırmak için kullanılan ilaçlar vardır. Bu nedenle düzenli olarak herhangi bir ilacı kullanan kişiler mutlaka greyfurt tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdırlar.

ermeni-soykirimini-taniyanlar

Ermeni soykırımını tanıyanlar!

vergileri-sadece-kamu-bankalarindan-tahsil-etmenin-ilginc-perde-arkasi

Vergileri sadece kamu bankalarından tahsil etmenin “ilginç” perde arkası…