C vitamini deposu: Limon

Deniz ZÜNBÜLCAN
27 Haziran 2022

Bugünlerde çevremizden ne yazık ki gribal enfeksiyonları yine duymaya başladık. Dışarda havanın sıcak olması ve ev/ iş ortamında soğuk hava olması da bu durumu tetikleyebilirken beslenmedeki eksikliklerde bağışık sisteminin zayıf olmasına ve hastalıkların daha çabuk yayılım göstermesine sebep olabiliyor. Bağışıklık sistemi ve C vitamini denilince akla gelen ilk besinse limon. Limon gerçekten de her mutfakta bulunan çorbaya, salataya, sulara koyulabilen ve bağışıklık sistemini destekleyen harika bir besin.

En iyi bilinen özelliği ise C vitamininin iyi bir kaynağı olduğudur. C vitamini dışında birçok vitamin, mineral ve fitokimyasal bileşikleri de içeren limon özellikle bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bunun yanı sıra C vitamininin vücuttaki yağın metabolize edilmesinde rol oynadığını belirten bazı araştırmalar vardır. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada ise egzersiz sırasında alınan C vitaminin yağ yakımını destekleyici etkilerinin olduğu belirtilmiştir. Ancak tek başına zayıflatmada etkili olduğundan bahsedemeyiz.

Zayıflama üzerine direkt etkili olduğunu söyleyemesek bile limonun kalorisi oldukça düşüktür. Tariflerinize limonu ekleyerek yağı, şekeri ve tuzu aza indirebilirsiniz. Yine içerisindeki faydalı bileşikler olan flavonoidler vücutta oluşabilecek iltihaba karşı koruyucu etkilidir. Kan basıncı, kolesterol ve kan şekeri düzeylerine de olumlu etkileri olabilir.

Limonun tansiyon düşürücü etkisi olduğu için normalde düşük tansiyon yaşayan kişilerin limonlu sudan uzak durmaları gerekebilir. Aksi halde farklı sağlık problemleri yaşayabilirler. Limonun kan sulandırıcı etkisi de vardır. İlaç kullanan kişilerin de kendi uzmanlarına danışmalarında fayda vardır.

Tüm bu özelliklerin dışında limonun toksinlerden arındırarak vücudun temizlemede de etkisi vardır.

ÇOCUKLAR TÜKETEBİLİR Mİ?

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede etkili olması ile özellikle okul çocuklarında grip, nezle gibi hastalıklardan korunabilmek için çocukların beslenmesine limon eklenilmelidir. Eğer ki çocuklar direkt limonu yiyemiyor veya suyunu içemiyor ise bal ile şerbet haline getirilerek içirilebilir, çorbasına eklenebilir.

GEBELER DİKKAT!

Limonun kan sulandırma etkisi vardır. Her hangi bir risk var ise gebeler kendi uzmanlarına danışarak limonu ve limon suyunu kontrollü miktarlarda tüketmelidir. Yine gebeler mide ekşimesi problemi yaşayabilirler limon tüketimi de bu durumu tetikleyebilir ve daha rahatsız hissetmesini sağlayabilir. Bu nedenle bu problemi yaşayan kişiler mutlaka limonu beslenme programlarından çıkarmalıdır.

Uzman Diyetisyen Deniz ZÜNBÜLCAN

‘Yiyen efendiler’in saltanatı hiç bitmedi ki!

Tansiyon hastaları yaza dikkat!