Caydırmayan yüreklendirir

Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
10 Temmuz 2021

Kulaklarını tıkadılar, duymak istemediler. Bakışlarını başka yöne çevirip görmezden geldiler. Çocukların çığlıkları, sivil toplum kuruluşlarının, hukukçuların, gazetecilerin tüm uyarıları havada kaldı. Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 13’üncü maddesi değiştirilmeden kabul edildi. Buna göre cinsel istismar ve cinsel saldırı suçlarının da aralarında bulunduğu katalog suçlardan tutuklama için kuvvetli suç şüphesinin yanında somut delil kriterleri de aranacak.

Kamuoyunda tartışmaya neden olan ve kadın örgütlerinin tepkisine yol açan düzenleme sosyal medyada gündem oldu. Hak savunucuları, sanatçılar, yazar ve çizerler, olaya tepki gösteriyor. Şüphelilerin çoğunun tutuklanmadığını dile getiren muhalefet partisi milletvekilleri, iktidarı istismarın önünü açmakla suçluyor, haksız değiller. Her suçta olduğu gibi istismar davalarında da caydırmayan cezalar yüreklendiriyor.

BU LEKEYİ TEMİZLEYİN

Aynı vakıfta 9-10 yaşlarındaki 45 çocuğa tecavüz edilecek, kadın bakan ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyecek, 13 yaşındaki kıza 26 kişi tecavüz edecek, mahkeme ‘Kızın rızası vardı’ diyerek, uslu uslu oturan sapıklara iyi hal indirimi yapacak. 2 kardeş, istismarı anlatacak, çizecek, sanıklar tutuksuz yargılanacak. Akıl alır gibi değil. Ülkenin her yerinde kadınların öldürüldüğü, çocukların tecavüze uğradığı bir cehennemdeyiz. Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçen bir dönemin içindeyiz. Anlamıyorum, görev süresinde meydana gelen bu kara leke, hangi amaçla omuzlanır? Neden aklanmaz! Toplum vicdanı neden rahatlatılmaz. Sanıklara neden en ağır ceza verilmez!

Akıl, mantık, vicdan… Hepsi aynı yönü gösteriyor. Hangi işi yaparsa yapsın, 20 yıllık görev süresinde bu rezilliklerden birini bile yaşasa, bırakın bu pişkin açıklamaları, işi ibretlik bir sonuca bağlayamadığında bile toplum içine çıkacak hali kalmamalı insanın. Ama bizdekiler bir başka… Suça adeta çanak tutan kararlar, suçluyu savunan tüm siyasiler, ‘Kasıtlı mı yapılıyor bunlar?!’ algısının oluşmasına neden oluyor. Görevi, makamı, ne olursa olsun, insan kendine bu lekeyi sürdürmemeli! Doğru bildiği için canını dişine takarak mücadele etmeli!

Ofislerinize benim fotoğrafımı asmayın. Devlet Başkanı bir idol ya da ikon değildir. Çocuklarınızın fotoğraflarını asın ve her kararınızdan önce onların gözlerine bakın.” demişti Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yıllar önce. Ben de çocuk istismarında somut delil arayan, araştırma komisyonlarına izin vermeyen, ‘bir şey olmaz’ diyen siyasilere ve verdiği kararlar infial yaratan adalet elçilerine(!?) soruyorum: Siz kimin gözlerine bakıyorsunuz!

Bu ülkenin yasasında caydırıcı cezalar var, bunu uygulayacak yürekli hâkimler arıyoruz’ diyerek gözyaşı döken avukatı unutmayalım. Öğrencilerinin, müdür tarafından istismar edildiğini ortaya çıkarıp ardından Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği’ni (UCİM) kuran Saadet Özkan’ı unutmayalım. İyiyi, doğruyu destekleyip, yanlışın karşısında durmaya ve tepki göstermeye devam edelim.

GÜZEL HABER

Öğretmenleri Bayram Kaplan ile birlikte, Hentbol Federasyonu’nun davetlisi olarak Ankara’ya giden Merve Akpınar, “İlk başladığımda ‘Sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın’ diyerek beni dışladılar. Sonra ben de ‘Hayır, ben neden oynamayayım?’ dedim. O zaman kendime bir söz verdim. ‘Köyümdeki kız çocuklarının kaderini değiştireceğim’ diye. Hem kendim çalışacağım, hem kendi mesleğimi yapacağım, hem de spora devam edeceğim ki onların o ön yargılarını yıkayım. Ondan hep spora devam ettim, hiç bırakmayı da düşünmüyorum” demişti.

Merve’nin açıklamaları sonrası kulüpler ve spor camiası, 13 yaşındaki kız çocuğuna destek vermiş ve cinsiyet ayrımcılığına tepki göstermişti. Yaşa Merve! Çok güzel işler başaracaksın daha!

GÜZEL İÇERİK

Bilim, teknoloji ve mühendislik konularında dikkat çeken fotoğraf ve videolar ile içerik oluşturan Evrim Ağacı, doğa olayları ve canlı yaşamı hakkında önemli bilgiler paylaşıyor. Sosyal medyada zaman harcarken bilgilenmek de isteyenlerin kendisini geliştirmesine katkı koyacak sayfa, evrimagaci.org, instagram ve youtube kanalında yayın yapıyor.

*

Büyük Sanatçı Kartal Tibet’i sonsuzluğa uğurladık. Tarkan filmleriyle büyüyen bir neslin içinden bir şeyler koptu gitti. Güle güle büyük usta, güle güle Altar’ın oğlu Tarkan!

Hem jön hem yönetmen Kartal Tibet’in hikayesi

Bu haftanın düşünceleri