Çeşme’nin turizm devi ÇEŞTUR

Başak Yasemin KUMAŞ
5 Eylül 2020

ÇEŞTUR her ne kadar samimiyetsiz şikayetlere konu olarak gündeme gelirse gelsin, Çeşme’de çok büyük bir ihtiyacı karşıladığı açıktır.

Hakkındaki şikayetlere geçmeden önce, Çeşme’nin uzun yıllar “pahalılığı” ile gündeme taşındığını hatırlatmak ve ÇEŞTUR faaliyetlerine göz atmak gerekir.

Büyük hissedarı Çeşme Belediyesi küçük hissedarı Urla Belediyesi olarak Mayıs 1993’te kurulan şirket, Nisan 2020 tarihinde, sermaye artırımı ile tek ortak olarak yaklaşık 18 milyon sermayesi ile tamamen Çeşme Belediyesi uhdesine geçmiştir.

İlk önce belediyemizin sahibi olduğu Şifne Termal oteli, sonraki yıllarda Dalyan Yat Limanı işletmelerinden mesulken, daha sonra Halk Ekmek hizmeti ile gündeme gelmişti. Son dönemde açtığı kafe, büfe ve restoranlar ile gündem yarattı. Ilıca Kafe, Ilıca Plaj Kafe, merkezde Meydan Kafe, Üstkat Kafe, Tekke Plaj Kafe restoran, Seyir Kafe, Karabiber Kafe, ayrıca Alaçatı Kafe’leri ile büyük bir ihtiyacı giderdi.

Aynı kalitede ucuz hizmet alabilmenin sevinci ile hem yerel halk hem de Çeşme ziyaretçileri bu hizmetlerden çok memnun kaldılar.

Fahiş fiyatlarla gündeme gelmiş Çeşme’de, pahalılıktan yakınan kesime, alternatif sağlamak, temiz, şık ve aynı zamanda neredeyse piyasanın yarı fiyatına hizmet götürmek, üstelik bunu tamamen yasal, vergi ve ticaret kanunlarına uygun başarmak, sanırız ki her belediyenin harcı değildir.

Belediye meclis gündemlerinde, hamam işletmesi ve açılacak diğer restoranları planlanan ÇEŞTUR’dan önümüzdeki yıllarda hizmet çeşitliliği bekliyoruz. ÇEŞTUR başarılarını, manav, kırtasiye, kasap, kuaför, pideci, dönerci gibi çok çeşitli sektörlerde sürdürebilmelidir.

Turizm ve otelcilikte yıldız sayısını artıran, butik otelden, pansiyona kadar çeşitlendirmelidir. Çeşme’de bilinen en eski termal turizm tesisi olan Şifne’den başlamak üzere, termal, sağlık turizm hedefleri ve yatırımlarını büyütülmeli, ucuz ve güvenli marina imkanları artırılmalıdır.

Serbest piyasa koşullarında, “ucuz hizmet veriyor, müşterimizi kırıyor”  diyerek her ne kadar serzenişte bulunsalar da, diğer sektör temsilcilerinin hal ve gidişata göre vaziyet çıkarmaları, kalite, hizmet ve fiyat dengelerini gözden geçirmeleri  de hiç şüphesiz kaçınılmaz olacaktır.

izmirli-siyasilerden-binali-yildirima-gecmis-olsun-mesaji

6 aydır havanda su dövmüşüz!

chpnin-kurultay-tarihi-belli-oldu

CHP’nin sansürcü belediye başkanı