Ceviz mi, suyu mu?

Deniz ZÜNBÜLCAN
15 Mart 2021

Ceviz, doymamış yağ asitlerinden zengin bir yağlı tohumdur. Bitkisel omega 3 yağ asidi, E vitamini ve polifenolik bileşik içeriği çok yüksektir. Bu içerikleri sayesinde antioksidan özelliği de çok yüksektir. Cevizdeki baskın olan bu bileşikler antioksidan özellikle beraber anti-enflamatuar biyoaktiviteye sahip olduğu için kanser, kardiyovasküler ve nörodejeneratif hastalıklar gibi birçok hastalığa karşı koruyucu olabilir.

Cevizin sağlığa faydaları:

Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Tansiyonu düzenler ve kan pıhtılaşmasını önler.

Beyin ve zeka gelişimi için çok önemli bir besindir. Özellikle çocukların beslenmesine mutlaka eklenmelidir.

İçeriğindeki yüksek polifenoller sayesinde kansere karşı koruyucu etki yapabilir.

Lifli yapısıyla insülin direncinin düşmesine ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Lifli yapısıyla düzenli tüketildiğinde sindirim sistemini düzenler ve kabızlıktan korur.

Ceviz kandaki melatonin seviyesini arttırır bu sayede ve uyku kalitesini güçlendirir.

Ceviz suyu mu, ceviz mi?

Ceviz suyunun tüketilmesinin olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak bilimsel olarak kanıtlanan ceviz suyunun zayıflatıcı veya kolesterol düşürücü etkisi de yoktur. Yani cevizlerin suda bekletilip bu suyun içilmesi çok da anlamlı değildir. Ancak su içmekte zorlanıyorum diyorsanız ve bu yöntem su içme miktarınızı artıracaksa denenebilir. Bu noktada cevizin suyu ile beraber cevizleri yemeyi de ihmal etmemelisiniz.

Ceviz suda bekletildiği zaman oluşan olumlu etki ise cevizin içindeki fitik asit miktarının azalması ile beraber sindiriminin kolaylaşması.

Ceviz suyu nasıl hazırlanır?

Kuruyemişlerin suyu, ılık suda hazırlanmaktadır. Ilık su, enzim inhibitörlerini nötralize eder. 7- 24 saat içinde, enzim inhibitörlerinin çoğu parçalanır.

Ilık suyu 1 orta boy bardağa koyun. 3-4 tam ceviz içini ekleyin ve sıcak bir yerde gece boyunca bekletin. Ceviz suyu içmek istiyorsanız günlük hazırlamanızda fayda vardır.

Cevizin besin değerleri: Besin değeri açısından oldukça zengindir. Yüzde 9 karbonhidrat, yüzde 83 yağ, yüzde 8 protein içeriği ile beraber vitamin ve mineral içeriği de çok zengindir. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, manganez, selenyum gibi zengin bir mineral içeriği ve A, C, E, K, B vitaminleri gibi zengin vitamin içeriği vardır.

100 gram cevizde:

Kalori: 654 kkal

Yağ: 65.2 gram

Protein: 15.2 gram

Karbonhidrat: 13.7 gram

Diyet lifi: 6.7 gram bulunur.

100’üncü yılında İstiklal Marşı’mızın ilginç öyküsü…

İş sağlığı ve güvenliği ev hizmetlilerini kapsar mı?