Çıkma kardeşim!

ingilterede-5-yasindaki-bir-cocuk-korona-viruse-yenik-dustu
Haldun ÇIRAY
22 Nisan 2020

‘Neden çıkma’ demeye gerek var mı? ABD’de çalışmakta olan Prof. Dr. Mehmet Çilengiroğlu da senin gibi Türk. Biz ülkemizdeki nimetlerimizin farkında değil miyiz, farkındayız…
ABD’li tanınmış Türk doktorumuz bize içinde yaşamakta olduğumuz ülkenin değerlerini hatırlatıyor. Hem de çarpıcı bir biçimde… ABD şartlarında tedavilerin tam bir problem olduğunu, sağlık sigortasının sorun olduğunu, devletin ilgisizliğini ortaya koyarken ülkemizde sağlığın bedava noktasında olduğu, devletin vatandaşını önemsediğini söyleyerek kıymetini hatırlatıyor.
Cumhuriyetimizin 100. yılında sağlıkta ulaşılan seviye gerçekten
gurur veriyor.
Başakşehir’deki Şehir Hastanesi’nin açılışı adeta korona virüse meydan okurken diğer ülkelere de ‘Artık önde giden biziz’ diyorduk. Ülkemiz
Kovid-19 ile müthiş bir moralle ve hiç bir millete nasip olmayacak birlik ve fedakarlıkla savaşıyor.
Sağlıkçılar çocukları evde beklerken, hatta hamileyken çalışıyor, şehitler veriyor. Her iyileşene kendinden çok seviniyor alkış ve dans ederek kutluyor. Milletimiz ise baba oğul plazma vermeye koşuyor. Bütün bunlar olurken her türlü yasağı ihlal edenler çok az diyebiliriz. Yasakların ihlali ayıbı yanında, bazıları siyasi ve iktisadi rant peşinde koşanlar da oluyor. Bu kimseler kazançlı çıkmak yerine zararlı çıktıklarını göremiyor.
Sırf televizyonda yer almak isteği ile yanıp tutuşanlar, saçmalayanlar da oluyor. Bir de ‘ben bilirimciler’, meslektaşlarına üstünlük taslayanlar ve ağzında gümüş kaşıkla doğanlardan öne çıkmaya çalışan da oluyor. Olsun, milletimiz hiç birini ciddiye almadı, hatta bir takım saygısızları umursamadı.
Bir de televizyona farklı bir konumda çıkanlar ve sosyal medyayı da sarsanlar vardı. Kimler bunlar? Savaşta bile esprileri terk etmeyen vatandaşlarımız ve muhteşem cesaretleri…
Korona virüs bir şey gösterdi: Bazılarının görmeyi beceremediği, tek yürek bir ülke ve millet olduğumuzu… Yalnız yapılması şart bir konu daha var; maske dağıtımı siyasiler arasında karşılıklı suçlama nedeni oldu. Şimdi maske dağıtımı konusunda ne olduğunu toplumumuz öğrenmeli. Birincisi maske nerelere ne kadar verildi, hangi tarihte; ikincisi maske dağıtanlar hangi tarihte, ne kadar maske dağıttı, nerelerde, hangi miktarda; üçüncüsü, devletin dışında kimler maske üreterek hangi tarihte, kaç adet, hangi kuruma veya kişiye teslim etti? Maskeyi teslim alan kişi veya kurum nasıl bir dağıtım yaptı?
Özet olarak, maske konusunda envanter çıkarılmalı ki tarihler, miktarlar, dağıtım konusunda çok ciddi fikir vererek kimler doğru davranmadı veya doğru davrandı toplum öğrenmeli, öğrenmek de hakkı. Şimdi vakit Kovid-19’u kovma, balkonlarda İstiklal Marşı okuma zamanı.
Seni seviyoruz Milletim, Cumhuriyetim, Devletim, Atatürk’üm…
Yaşa, var ol saffetinle…

dunya-genelinde-korona-virus-bilancosu-agirlasiyor-olu-sayisi-60-bini-asti

Küresel tekamül

eczanelerde-neden-maske-yokun-cevabi

‘Eczanelerde neden maske yok’un cevabı