Çikolatasız asla!

Yasemin EKREN
10 Mayıs 2022

Pek çok tatlıyı hayatımdan çıkarabilirim. Ama çikolatasız yapamam. Sütlü, bitter ya da beyaz, hiç fark etmez; çikolatasız olmaz.
Özellikle kadınların hayatında çikolatanın farklı bir yeri olduğu artık tıp dünyasında da kabul edildi. Çikolatanın içinde mutluluk veren bir madde olduğuna da kuşku yok. Yıllar önce hemen hemen her gün hatta günde iki kere tatlı yiyen ben, son birkaç yılda tatlıdan iyice soğuduğumu fark ettim. Hatta geçen aylarda diyet yaptığım için tatlı yemediğimi fark ettim. Dediğim gibi tatlıyı unutuyorum ama çikolatayı asla unutamıyorum. Dolayısı ile çikolata dünyası ile ilgili her şeyi takip ediyorum. Ve son dönemde sıkça karşıma çıkan bir haber beni oldukça tedirgin etti. Dünya da kakao krizinin patlak vereceği ile ilgili haberler canımı sıkıyor.
Bitter çikolatanın insan sağlığına faydaları tartışmasız ve ben de bir bitterci olarak çikolatasız asla yapamam diyenlerdenim.

KAKAO ORANI
Bitter çikolata, içinde barındırdığı eşsiz faydalarla süper gıdalardan biri olarak görülüyor. Eğer siz de çikolatayı çok seviyorsanız, kakao oranı yüksek bitter çikolata çeşitlerini beslenme planınıza ekleyerek hem bu muhteşem lezzetten mahrum kalmayabilir hem de çikolatanın sağlığınıza olan faydalarının tadını çıkarabilirsiniz.
Tüm çikolatalar eşit yaratılmamıştır. Bitter çikolata, sağlığımıza olan faydaları ile diğer çikolata çeşitlerinin önüne geçer. Tatlı bir atıştırmalık ararken bir kare bitter çikolata tercih etmek, sağlığınız için attığınız en doğru adımlardan biri olabilir.
Bitter çikolata, hastalığa neden olan serbest radikallerle savaşma yeteneğine sahiptir. Her gün maruz kaldığımız çevresel toksinler, vücudumuzda serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Bitter çikolatanın içindeki antioksidanlar ise vücudumuzu serbest radikallerin yarattığı zararlardan korur. Bitter çikolatanın en etkileyici özelliklerinden biri, yüksek antioksidan içeriğidir. Öyle ki, bitter çikolata en yüksek seviyede antioksidan içeren 10 gıdadan biri arasında yerini alır. Bitter çikolatanın kakao oranı arttıkça, içerisindeki antioksidan seviyesi de yükselir.
İnanması zor olabilir, ancak lezzetli bir atıştırmalık olan bitter çikolata gerçekten de kansere karşı koruma sağlayabilir. Bitter çikolatanın içindeki antioksidanlar, kansere karşı koruma sağlamada başarılıdır.
Siz siz olun bitter çikolatayı mutlaka hayatınıza dahil edin….

İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’nda kazalar düşündürüyor!

Futboldaki kaos sevdalıları