Çilek mucizesi

Deniz ZÜNBÜLCAN
18 Mayıs 2020

Mayıs ayının en sevilen meyvelerinden çilek tam bir sağlık deposu. Gelin beraber kilo vermek isteyen kişilerden bağışıklığını kuvvetlendirmek isteyenlere herkesin severek yediği çileğin faydalarına bakalım…

Antioksidan değeri yüksek: Çilek, antioksidan değeri en yüksek meyvelerdendir. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşarak birçok hastalığa karşı korurlar.

Çileğin içindeki antosiyanin maddesi hem kırmızı rengini verir hem de kalp sağlığını koruyucu etki gösterir. 2013 yılında kadınlar üzerinde yapılan bir çalışma günde 3 porsiyon veya daha fazla çilek, böğürtlen gibi antioksidanlardan zengin meyve tüketen kadınların tüketmeyenlere göre daha düşük kalp krizi riski taşıdığını göstermiştir.

Bağışıklık güçlendirir: Çilek C vitamininin iyi bir kaynağıdır. Kış aylarının vazgeçilmezleri portakal, mandalina gibi meyvelerin yerini yaz aylarında da çilek alıyor. Günlük C vitamini ihtiyacımız yaklaşık 60 – 75 mg’dır. 1 porsiyon yaklaşık 12 tane çilek 90 mg C vitamini içerir ve günlük C vitamini ihtiyacımızı fazlasıyla karşılamış olur. Çilek bu içeriği bağışıklık sistemimizin kuvvetlendirilmesinde etkili bir meyvedir.

Vitamin ve mineral deposu: Yüksek C vitamini içeriğinin dışında B1, B2, B3, B5, B6 gibi B grubu vitaminlerini, E vitamini ve K vitaminini de içerir. Folat özellikle hamilelik döneminde çok önemlidir. Anne adayları 1 porsiyon çilek ile folat ihtiyaçlarının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayabilir. Aynı zamanda çilek kalsiyum, demir, bakır ve magnezyum minerallerini de içermektedir.

Kilo vermek isteyenlerin destekçisi: Lifli besinlerin kilo vermeye yardımcıdır. Lif içeren besinler bağırsak dostudur, tokluk süresini uzatır ve ekstra besin alımını önler. Bu sayede lifli besinler kilo vermek isteyenler için harika besinlerdir. Dünya Sağlık Örgütü günlük 25-30 gram lif alımını önermektedir. Lifin en iyi kaynakları ise meyve ve sebzelerdir. 1 porsiyon çilek yaklaşık 3-4 gram diyet lifi içeriyor.

Kolesterol düşürücü: Çileğin lif içeriği de antioksidan içeriği de yüksektir. Hem lifli hem de yüksek antioksidan içeriği sayesinde kolesterol üzerine olumlu etkileri vardır. Çileğin içeriğindeki lifler kötü kolesterolün düşürülmesinde rol oynamaktadır.

 Çilekli fit ara öğün:

1 su bardağı süt

3 yemek kaşığı chia tohumu

1 tatlı kaşığı bal

1 paket vanilya

12 tane çilek

Yapılışı: Süt, chia tohumu, bal ve vanilyayı karıştırarak yaklaşık 4 saat buzdolabında bekletin. Çilekleri ayrı bir kapta püre haline getirerek 4 saat sonunda chia tohumlu karışıma ekleyerek tekrar karıştırın. Üzerini çilek ile süsleyerek servis edin. 2 kişilik fit ara öğün hazır! Afiyet olsun…

izmire-hayat-vermeye-devam-edecegiz

‘İzmir’e hayat vermeye devam edeceğiz’

corona-virusunden-hayatini-kaybedenlerin-sayisi-213e-ulasti

Pandemi hayatımızı değiştirdi!