CLA takviyesine dikkat

Deniz ZÜNBÜLCAN
19 Ekim 2020

CLA (Konjuge Linoleik Asit)
18 karbon atomuna sahip, omega-6’nın bir türü olan konjuge linoleik asit karbon atomlarının arasındaki çift bağların yerlerinin değişiklik göstermesiyle birçok farklı şekilde bulunabilir. Gıdaların içerdiği CLA’nın bağ şekli en fazla bilinen ve kullanılan şekliyle 11-trans ve 9-cis’dir. Et ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunmaktadır. Ve besinlerin yağ oranlarına bağlı olarak değişim göstermektedir.

CLA nasıl çalışır?
Konjuge linoleik asit, lipogenezi yani yağ oluşumu engeller ve kas dokusunda bulunan yağların lipolize yani yağ yıkımına uğramasına yardım eder. Bu etkiyi hormon ve enzimeler ile iş birliği içerisine girerek yaptığı düşünülmektedir. Vücuttaki yağların yıkımı yağ dokusunun yok olması demek değildir. Yağ dokusunda bulunan yağ hücreleri bir kere oluştuktan sonra asla kaybolmaz. Yağ hücrelerine etki ederek ancak boyutlarını değiştirebiliriz. Yani CLA kullanımı sonucunda artan yağ yakımı sonucu yağ hücrelerinin boyutu azalmaktadır sayıları değil.

CLA neden kullanılır?

CLA supplement olarak yağ metabolizması üzerine etkileri olduğu için tercih edilir. Kilo vermeye çalışan kilolu ve obez kişilerin zayıflamasını kolaylaştırmak için kullanılmaya başlanmıştır ancak sonradan sporcular tarafından da belirli dönemlerde yağ yakıcı etkisinden faydalanmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan bazı araştırmalarda yağ yakımını artırdığı, kansere karşı etkisinin olabileceği ve etkileri ile vücut kompozisyonunda değişikliklere neden olabileceği görülmüştür.

CLA zararsız mı?
CLA kullanılacaksa kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır. Yapılan çalışmalarda yan etkileri tavsiye edilen dozlarda ve sürede kullanıldığında ortaya çıkma eğilimi göstermemektedir. Aynı zamanda CLA’yı kullanan kişilerden çok azı yan etkisi ile karşılaştığını belirtmektedir. Ancak eğer yüksek miktarda, uzun süre, bilinçsizce kullanımı yapılırsa sindirim sisteminde ağrı gibi problemlere neden olabilir ayrıca HDL’nin olması gereken değerin altında kalmasına ve insülin direncinin oluşma riskinin artmasına neden olabilir. Kişiler kullanmayı tercih ediyorsa mutlaka 2 ay kullandıktan sonra CLA kullanmaya ara vermelidir.

CLA nasıl kullanılmalıdır?

Günlük 3-6 gram arası CLA kullanımı sağlıklı ve yeterli etkiyi gösteren miktardır. Yüksek dozda kullanımının yan etkileri olabilir. Kullanılan markaya göre değişiklik gösterse de CLA’yı yemekten yaklaşık olarak 30 dakika önce kullanmak daha doğru ve etkilidir.
CLA’nın yağ yakma kapasitesi kişiler üzerinde farklılık gösterebilir. Bu etki kişilerin yağ miktarı, enzim aktivitesi ve hormon düzeylerine göre değişiklik göstermektedir. CLA kapsül ve sıvı şeklinde satılmaktadır.

Zorlama değişimler?

Kovid-19 nedeniyle hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarımız “şehit” sayılmalı…