Çocuk gelişimine bilimsel ve sevgi dolu bir dokunuş: Niyazoğlu Eğitim Merkezi

ozel-niyazoglu
Mazlum VESEK
18 Kasım 2022

İzmir’de özel eğitim alanında sunduğu geniş olanaklarla dikkat çeken Niyazoğlu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, çocukların gelişimi için her türlü aktiviteyi etkin bir şekilde kullanıyor

Niyazoğlu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Halkla İlişkiler Sorumlusu Serap Türk, “Çocuklarımızın tüm alanlarda gelişimini sağlamak ve çok yönlü sosyal hayatlarının olması için okulumuzun donanımını en çağdaş alanlarla geliştiriyoruz” dedi. Dokuz Eylül Dernekler Federasyonu Genel Başkanı İbrahim Kılınç ve yönetim kurulunu ağırlayan Niyazoğlu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ekibi okul hakkında federasyon bileşeni dernek başkanlarına bilgi verdi. Ziyarette Niyazoğlu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucusu ve sahibi Adnan Niyazoğlu ve okulun eğitim kadrosu da eşlik etti. Okulun tüm bölümlerini dernek başkanlarına gezdiren Niyazoğlu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Halkla İlişkiler Sorumlusu Serap Türk, “En başta okulumuzun şehrin karmaşasından uzak bir noktada ve bina olarak ferah bir lokasyonda olması bizim için önemliydi. Yeşil bir alanda, çocukların oksijenli bir ortamda eğitim görmesi çok değerli. Bornova’da trafik ve kent gürültüsünden uzakta özel mimarisiyle hizmete açtığımız okulumuz bir huzur noktası” sözlerine yer verdi.

Okulun bahçe kısmının özel bir düzenleme ile yapıldığını aktaran Türk, “Bahçede bitki örtüsünü zengin kılmaya çalıştık. Örneğin şu anda her öğrencimiz eğitmenleri nezaretinde ağaca dokunabilir ve tanıyabilir. Ayrıca doğal yaşam zorluklarını tanıtmak ve aynı zamanda dikkatlerini geliştirmek amacıyla yaptığımız kumluk alanımız mevcut. Bahçemiz bisiklet sürmeye elverişli donatıldı. Deyim yerindeyse bisiklet filomuz var. Tabii sadece bisiklet değil; akülü arabalarımız, patenlerimiz ve scoterler de eğitmenlerimiz eşliğinde çocukların kullanımında. Trafik ışıkları öğrencilerimize eşlik ediyor” bilgisini verdi.

ÇEŞİTLİ EĞİTİM ALANLARI

Okulun kapsamının çağdaş gelişmelere göre sürekli yeniliğe açık tuttuklarının altını çizen Türk, “Okulumuzun kapsamını özetlemek gerekirse, ‘2 adet eğitim binası, geniş bireysel ve grup sınıfları, bireysel spor odaları, zengin materyal ve donanım olanakları, tüm donanımlı fizik tedavi salonları, 200 metrekare spor salonu, 150 metrekare kapalı-ısıtmalı hidroterapi havuzu, oyun ve floortime uygulama odası, açık kapalı oyun ve rekreasyon alanları, geniş ve engelliler için ulaşılabilir bahçe, ağaç ev-oyun evi, spor ve aktivite parkuru, multisensory karanlık oda, ergoterapi ve duyu bütünleme salonu ile çocuklarımızın gelişimi ile ilgili tamamlayıcı her türlü hizmeti sunuyoruz” açıklamasını yaptı. Türk, özel eğitim alanında dünyadaki tüm gelişmeleri takip ettiklerini kaydederek, “Bizi şunu iyi biliyoruz ki çocukluk kavramı evrensel bir kavramdır ve evrensel bir süreci ifade eder. Biz de çocukların evrensel düzeyde ulaşması gereken tüm yetilere ulaşması için her türlü gelişmeyi takip ediyoruz. Türkiye’de ve İzmir’de alanında ilk ve tek olan okulumuzun tanıtımı ve aynı zamanda yeniliklerin takibi için müdürümüz ve eğitim koordinatörümüz Avrupa’da geziler yaptı. Okulumuzun Avrupa ülkelerinden gelenlerin de okulumuza ulaşması için çalışmalar yaptık. Şunun da farkındayız ki çocukların geleceğini belirleyen önemli kilometre taşı eğitim kurumları ve eğitimcilerdir. Biz de çocuklarımızın gelişimini tesadüflere bırakmayacak kadar donanımlı bir okul ve eğitimcilerle hizmet sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

ERKEN FARK ETME

Okul bünyesinde bedensel ve zihinsel yetersizliği olan bireyler için, dil ve konuşma bozukluğu, disleksi-özel öğrenme bozukluğu, otizm spektrum (algı) bozukluğu olan bireyler için eğitim olanakları sunduklarını belirten Türk şunları söyledi:

Bütün bu sıkıntılarla ilgili altını çizdiğimiz husus ‘Erken ve Yoğun Müdahale Programı’dır. Erken fark edilmiş ve yoğun eğitime katılmış bir çocuğa uygun eğitim programı sağlandığında çocuğun gelişimin büyük ölçüde sağlandığının farkındayız. Bu sebeple merkezimizin temel amacı her şeyden önce çocuklarının erken dönemde desteklenmesi ve yoğun terapi programı ile gelişimin sağlanmasıdır. Okul olarak ailelerin çocukların gelişim sürecini takip etmelerini özellikle önemsiyoruz. Bu anlamda aile eğitimi ihmal etmiyoruz. Çocukla birlikte ebeveynlere de aile eğitimleri vererek ebeveyn- çocuk ilişkilerini iyileştirebilmeyi hedeflemekteyiz. Bu konuda başarılı sonuçlar da elde ediyoruz. Eğitimlerimizi çocuğun ihtiyaçları, güçlü yönleri ve ebeveynlerin beklentilerini dikkate alarak sürdürmekteyiz.”

Çocukların gelişim sürecinin belli bir hızda olmasına dikkat çeken Türk, “Okulumuzda bu anlamda ‘Uygulamalı Davranış Analizi’ uygulama ve gözlemle oluşturduğumuz bir eğitim. Burada hedefimiz çocuğun çocukluk dönemine göre uygun olmayan davranışlarını azaltmak ve olması gereken davranışların uygulanmasını sağlamaktır” dedi.

DUYU BÜTÜNLEME EĞİTİMİ

Çocuğun oyunla dünyayı ve hayatı kavramasının bilimsel bir gerçek olduğunu da anlatan Türk, “Floortime uygulamasında uzmanlarımız çocukların oyun dilini ve liderliğini takip eder. Çocuğa birlikte bir şeyler yapabileceği duygusu verme hedefi taşır. Böylelikle çocuğu, hayata ve ortak çalışmaya dahil etmenin önü açılır” diye konuştu.

Fiziksel yetersizlik yaşayan çocuklar için okulda ayrı bir alan oluşturduklarını kaydeden Türk şöyle konuştu:

Fiziksel yetersizliğe sahip olan çocuklar için özel olarak tasarlanmış B blokta ise; duyu bütünleme eğitimi ve çocukların aktivite katılımlarını arttırmak amacıyla kullanılan bir ergoterapi odası ve iki adet tam donanımlı fizyoterapi salonu bulunmaktadır. Burada uygulanan fizik tedavi yöntemlerinden biri olan Bobath terapisi tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve başta Serebral Palsi’li çocuklar olmak üzere doğuştan hareket bozukluğu olan çocuklarda en başarılı sonuçlar alınan yöntemdir.”

HAVUZDA VERİLEN EĞİTİM

Su ile yapılan eğitimin her dönem başarılı sonuçlar getirdiğini ancak bu alanın sürekli yenilendiğini de söyleyen Türk, “Kapalı ve ısıtmalı yüzme havuzunda özellikle otizm ve gelişim geriliğine sahip olan çocuklar ile yüzme eğitimi veriyoruz. Alanında uzman eğitimcilerimiz ısı düzeyi uygun olan havuzda çocukların hem fiziksel gelişimini hem idrak yeteneğini geliştiriyor. Havuzda verilen eğitim suyun kaldırma kuvveti sayesinde, özellikle bedensel engeli olan çocuklarımızın içinde rahatça hareket edebildiği bir ortam yaratır. Çocuğun hareket etme becerilerini geliştirme ve sağlıklı gelişmeyi destekleme, su ile terapi çalışmalarının en belirgin hedefleridir. Akuatik terapi de merkezimizde uygulanmakta ve rehabilitasyonun başarısına katkı sağlamaktadır” açıklamasını yaptı.

ÖĞRENME BECERİSİNİ GELİŞTİRME

Çocuklarda yaygın rastlanan bir sıkıntının da özel öğrenme güçlüğü olduğunu ifade eden Türk, “Çocukların temel olarak öğrenmesi gereken dil, okuma ve yazmanın yanında matematik ilgili sıkıntılar yaşamasına özel öğrenme güçlüğü diyoruz. Bu alanda Türkçe PREP, Türkçe MATH ve COGENT eğitimleri ile çocukların bilişsel becerilerinin gelişmesini sağlıyoruz” diye konuştu. Özellikle otizm, zihinsel yetersizlik gibi konularda sıkıntı çeken bireylerin öz bakım becerileri konusunda da sıkıntı yaşadığını kaydeden Türk şunları ifade etti: “Öz bakım, bir bireyin kendine yetebilmesi için gerekli olan eylemlerdir. Günlük yaşam becerileri de diyoruz bunlara. Örneğin giyinip-soyunma. Buna ayakkabı bağlamak dahildir. Tuvalet eğitimi, beden bakımı, ev temizliği, ev aletlerinin kullanımı da bu kapsamdadır. Okulumuzdaki öz bakım becerileri uygulamalarıyla çocuğun yeterlilik kazanmasını hedefliyoruz.”

FİZYOTERAPİ ALANI

Türk, okul olarak bedensel engelli bireyler için özel bir blok oluşturduklarını ifade ederek şöyle konuştu:

Size az önce anlattığım hidroterapi havuzumuzun da içinde olduğu bu alan her türlü donanıma sahip. Kapalı spor salonlarında hocalarımız çocukların branşlaşmaları için bir ön eğitim veriyor. Sportif olarak çocuklarımız hangi alana yatkınsa o dala kanalize ediliyor. Farklı organizasyonlara katılabilmesinin önü de açılmış oluyor. Spor salonumuzdaki malzeme ve alet çeşitliliği sayesinde bedensel engeller tedavi ve takip ediliyor.”

Türk, kurumun oluşmasında özel bir nedenin de olduğunun altını çizerek, “Okulumuzun kurucusu Adnan Niyazoğlu’nun oğluna iki yaşındayken otizm tanısı konuluyor. Şimdi 11 yaşında. Adnan bey, çocuğunun eğitimi için büyük mücadele veriyor. Bu okulu kurmasında oğlunun durumu çok etkili oluyor. Şimdi sadece oğlunun değil sayısız çocuğun mutluluğu için uğraşıyor. Bu okulumuzu bizim için daha anlamlı kılıyor” dedi.

ÖZEL EĞİTİMİ DESTEKLEMELİYİZ

Dokuz Eylül Dernekler Federasyonu Genel Başkanı İbrahim Kılınç da, kurum ziyaretinde çok önemli bilgiler edindiklerini kaydederek, “Aslında özel eğitim kurumunu yönetmenin ne kadar hassas bir konu olduğunu görmüş olduk. Burada çok yönlü, kapsamlı bir hizmet var. Toplumumuzdaki engellilik ve yetersizlik durumunun azaltılması veya hayata katılım sağlayabilmeleri bu kurumların niteliği ile doğru orantılı. Burada kurum sahibi Adnan beye ve ekibine bizi ağırladıkları için teşekkür ediyoruz ama en çok da bu kurumu geliştirdikleri için onları tebrik ediyoruz” dedi.

istiklal-teror-saldirisi

Sizi gidi terör sevicileri!

ruhunuz-gibi

Ruhunuzun Gribi