Çocuk parkına yapmayın bari

cocuk-parki
Yunus KARAKAYA
14 Ocak 2022

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ne güzel söylemiş:
“Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir. Hedefe giden yolda yapmamız gereken ilk şey, önce örnek olunacak yetişkinler olabilmek için “kendimizi yetiştirmektir”.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Tunç Soyer’de en az Atatürk kadar çocukları sevdiğini ve değer verdiğini biliyorum.
Durum böyle iken Tunç Başkanın yetiştiği bir yerde, çocuk oyun parkı, spor tesisinin içine, hatta Ulamış İlköğretim Okulunun dibine arıtma tesis yapmak kimin fikri acaba doğrusu merak ediyorum.
Geçtiğimiz günlerde Ulamışlılardan gelen şikâyet üzerine köye gittim ve yerinde gördüm.
Ulamış Mahallesinde bugüne kadar yapılamayan arıtma tesisinin konuşlandığı alan tartışmaya sebep oldu.  Ulamıştaki vatandaşlar arıtma tesisi için yer tespiti yapan İzsu’nun,  yer tespitini doğru yapmadığını ve gerekli incelemeleri yapmadan ihale açtığını iddia ediyor. ,Vatandaşlar : ‘İzsu, Seferihisar Ulamış Mahallesi’nde başka yer yokmuş gibi yavrularımızın oyun parkının dibine 7 metre atık çukuru kazdılar. Önlemleri de almadılar. Seferihisar Belediye Başkanı’mda bir kez gelip bu kötü görünen atık çukurunu görmedi. Üstelik atık çukurunun yanında gençlerimizin top oynadığı saha ve yüz metre yakınında da ilköğretim okulu var. İzsu yetkilileri yer seçimi yaparken burada yaşayan biz vatandaşlardan ve muhtarımızdan görüş almadan masa başında yer seçimi yapmışlar’ iddialarında bulundu. Ege’de Hür Bakış olarak görüştüğümüz uzmanlar arıtma tesislerinin gerek yer seçimi, gerekse atık suyun deşarjının yönetmeliklere uygun olmasının şart olduğunu belirttiler.  İzsu yönetmelikleri, yüzey ve yeraltı su kaynaklarının atık sularca kirlenmeden korunmasını ön görüyor.  Su konusundaki bazı uzmanlar; Ulamış mahallesinin içme suyu da yeraltı sularından elde edildiğinden, Limandere ve Ağa deresinin birleştiği yere yapılan arıtma tesisindeki atık sular dereye verilince, eğer yeraltı suyuna karışırsa, halk sağlığını tehdit eder bir durum oluşabileceğini iddia ediyor.   Ulamışla vatandaşlar atık su arıtma tesisinden çıkacak çamurun ve kokuların bertarafına da inanmadıklarını bunun örneklerini İzmir’in birçok arıtma tesisinde gördüklerini söylediler. Özellikle ilköğretim okuluna yüz metre, çocuk parkının ve top sahasının dibine arıtma izni veren İzmir Büyükşehir Belediye bürokratlarının, arıtmanın dibine ev yapıp yaşamalarını isteyen Ulamışlı vatandaşlar, kararda imzası olan kişilerin derhal bu yanlışlığa son vermelerini istedi.

CAMİİ İNŞAATI NEDEN DURDU?

İzmir’e birçok eser kazandıran merhum Nevvar ve Salih İşgören çiftinin kendi isimleriyle kurduğu vakıf tarafından yapımına başlanan cami, 15 bin kişi kapasiteli yapılması planlanan camii inşaatı neden durdu acaba?
Bir zamanlar, Nevvar Salih İşgören Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Memur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vakıf kurucusu Salih İşgören’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakanlığı döneminde cami yaptırma sözü verdiğini, vasiyetinde de yer alan bu isteği hayata geçirdiklerini söylemişti.
Aradan 4 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen camii inşaatının durması kafalarsa soru işareti oluşturdu

basin-ozgurlugu

Basın özgürlüğünde karnemiz zayıf

Cemil-Koc-Nuray-Koc

Gitti de gitti