Çocuklara söylenmemesi gereken cümleler

cocuklarda-spor
Hatice SAYILGAN
18 Haziran 2022

İletişimde duygu ve davranışlar kadar sözcükler de etkilidir. Çocuklara söylenen sözlerin neredeyse tümü bilinçaltı kütüphanesinde yıllarca saklanır, duygu ve davranışlarını etkiler.

Çocuk yetiştirmenin zorluğunu çeken anne-babalar, bu süreçte bazen hiç farkında olmadan çocuklarının duygusal gelişimine zarar verecek sözler sarf edebiliyorlar. İşte ebeveynlerin mutlaka çocuklarına söylemekten kaçınması gerektiği o cümleler…

“Ben ne yaparsam senin için yapıyorum”

Bu cümleyi öylesine kurmuş olsanız bile çocuklarınızın size yük oluyormuş gibi hissetmesine neden olabilir. Çocuk sahibi olmak gibi önemli bir kararı verdiğiniz için ne olursa olsun sorumluluğun sizin üzerinizde olduğunu unutmayın…

“Sakın utandırma beni”

Çocuğunuzun yaptığı bazı davranışlardan şikayetçi olabilirsiniz gayet tabii. Fakat bu davranışları büyütüp çocuğunuzun kişiliğine vurmaktan, kendisinden utanç duymasına sebep olmaktan kaçınmalısınız…

“Ben ne diyorsam o olacak!”

Çocuğunuza gerçekten disiplin vermek ve kuralları öğretmek istiyorsanız, nedenini sorguladığında ‘Çünkü ben öyle diyorum.’ deyip geçmeyin. Trafikte neden tek başına karşı karşıya geçmemesini, yabancılarla neden konuşmaması gerektiğini açıklayın. Böylelikle hem olayı daha iyi kavrayacak hem de kendisini daha sorumlu hissedecektir.

“Aynı halan/dayın gibisin”

Çocuğunuzun hareketlerini başka birisine, özellikle de davranışlarını sevmediğiniz bir kişiye benzetmenin hiçbir faydası olmadığını aklınızda bulundurun.

“Keşke sen de biraz şöyle/şunun gibi olsan…”

Uzmanlara göre çok fazla ebeveynin yaptığı bir diğer hatalı davranış ise çocuğu başka çocuklarla karşılaştırmak. İster sınıf arkadaşı, ister komşu çocuğu olsun, bu cümleyi kendi çocuğunuza kurduğunuz zaman kendisini yetersiz hissetmesine sebep olabilirsiniz.

“Sana kaç kere daha söyleyeceğim?”

Eğer çocuğunuza tekrar tekrar aynı şeyleri söylemek zorunda kalıyorsanız, sizin ağzınızdan çıkanları zaten ciddiye almıyor demektir. Bir soğuk bir sıcak davranmak yerine kuralların ne kadar keskin olduğunu tek bir defa söyleyin.

“Erkekler/kızlar öyle yapmaz!”

Toplumsal cinsiyet kalıplarının çocuklara çok küçük yaştan itibaren empoze edilmesi, ileriki yıllarda kendi duygularını anlamakta zorlanmalarına neden olabilir. Çocuklarınızın sağlıklı duygusal gelişimleri ve yüksek öz güvenleri olması için ‘Erkekler ağlamaz’ tarzı klişeleşmiş cümleler kurmaktan kaçınmalısınız.

“Biraz daha ağlarsan göstericem gününü”

Bu cümle hem çocuğun ağlamasına çözüm değil, hem de oldukça tehditkar ve göz korkutucu bir cümle. Çocuklar kendi hisleriyle başa çıkamadıkları için ağlarlar, eğer siz sorunu çözmek yerine ağladığı için kızmaya başlarsanız duygusal gelişimlerini etkilemiş olursunuz.

Son olarak; “Tam bir şımarıksın/haylazsın!”

Çocuklar büyürken hata yapabilir, ortalığı dağıtabilir, hatta bazen sizi çileden bile çıkarabilir, biliyoruz. Ancak yaptıkları yanlış davranışları bütüne vurmamaya, onların tüm kişiliğine laf eden bir sıfat kullanmamaya dikkat edin.

Eğilip bükülmeden yaşayan birini hatırlamak: Berin Taşan Karışıp gitsen de gökyüzündeki yıldızlara, seni unutmadık

saglikcilar

Aman doktor canım doktor