Çocuklarda öksürüğe dikkat!

oksuruk
Yasemin EKREN
21 Eylül 2021

Öksürük önemli bir refleks savunma mekanizmasıdır ve havayollarının salgılardan, yabancı maddelerden, toz, mikrop, gıda-oyuncak parçası gibi, temizlenmesini sağlar. Çoğu çocukta öksürük normal ve sağlıklı bir olay olmasına rağmen yüzlerce hastalıkla birlikte de bulunabilir.

Ailelerin çocuk polikliniğine başvurduğu en sık şikayetin öksürük olduğu gösterilmiştir. Çocuklarda 4 haftayı geçmeyen, günde 10 defaya kadar olan, başka bulgunun eşlik etmediği öksürükler normaldir.

Çocuklarda öksürük temel olarak süresine göre 2 gruba ayrılır:

Akut öksürük: 4 haftadan kısa süren öksürüktür. En sık sebebi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. (Grip, nezle, krup sendromları, orta kulak yolu iltihabı, sinüzit) Alt solunum yolu enfeksiyonları (bronşit, bronşiolit, zatürre), yabancı cisim aspirasyonu, solunumsal toksik maddeler (sigara dumanı, parfüm, çevresel dumanlar) diğer nedenlerdir.

Kronik öksürük: Dört haftadan uzun süren öksürüktür. En sık nedenler viral enfeksiyon sonrası havayolu cevabı-astım, alerjik nezle-sinüzit-postnazal akıntı sendromu, gastroözofageal reflüdür. Atipik zatürre, verem, boğmaca, yabancı cisim aspirasyonu, pasif sigara dumanı maruziyeti vb. diğer nedenler olarak sıralanabilir.

Hangi durumlarda hızlıca hekime başvurmalıyız?

İnatçı ve artan öksürük varsa, hırıltı eşlik ediyorsa, nefes alma sık ve zorsa, uzun süren, balgam kusturan, gece uyandıran öksürük varsa, tek taraflı burun tıkanıklığı ve akıntısı varsa, cilt rengi soluk gri-morsa, aşırı bitkinlik varsa, ateş eşlik ediyorsa hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Öksürükte tedavi nasıl olmalıdır?

Tedavide nedene yönelik astım, reflü ve alerji önleyici ilaçlar uygulanmalıdır. Belirtilere yönelik tedavilerin, öksürük şurupları, dekonjestanlar gibi, çocuklarda yararının olmadığı gibi potansiyel zararlı yan etkilerinin olabileceği unutulmamalıdır. Bitkisel tedaviler, mentol kremlerinin bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış yararı yoktur. Sıcak veya soğuk su buharı veren cihazlar bebekler için uygun değildir tedavide yeri kısıtlıdır. Hastalık teşhisi konmuş, uygun tedavi yapılmış ve hekim önerdi ise ilaçlar kullanılabilir.

guzellik

Sonsuz güzellik!

yokten-universite-hastanelerinde-calisan-saglikcilara-ek-odeme-talebi

Sağlık çalışanlarına negatif ayrımcılık…