Çok özelsin İrem Öztekin

Metin AYDINOĞLU
1 Ekim 2020

İzmir’de yaşıyor, 19 yaşında. 2001 yılında Gaziantep’te doğdu. 4 kişilik ailenin bir ferdi olarak dünyaya geldi. Ablası Tıp Fakültesi öğrencisi, annesi ev hanımı, babası da devlet memuru. Doğumundan bir kaç ay sonra İrem Öztekin’e Mozaik Down Sendromu teşhisi kondu. Yılmak yoktu, hayat o an başladı. Zihinsel ve bedensel gelişiminin desteklenmesi için 2 yaşından itibaren, özel eğitim rehabilitasyon merkezine devam etti İrem.  Tam zamanlı kaynaştırma öğrencisi olarak da eğitime, öğrenime başladı. İlkokul eğitimini Gaziantep’te, ortaokulu ve liseyi İzmir’de tamamladı. İzmir Konak Alsancak Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ‘Yiyecek İçecek ve Servis Hizmetleri Bölümü’nden mezun olmayı başardı.

İREM ÜNİVERSİTELİ OLDU

Çok başarılı öğrencilik yaşamı olan İrem de ailesi de sevenleri de hiç yılmadı. Zorlukların güçlüklerin üstesinden gelmeyi başardılar. Çalıştı, çabaladı, yılmadı o artık bir üniversiteli oldu. Üstelik de İzmir’deki bir okulu kazandı. Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı özel yetenek sınavlarını başarı ile geçerek Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğrencisi olma hakkı kazandı İrem Öztekin. Şimdi de sabırsızlıkla üniversiteye başlayacağı günün heyecanıyla yaşıyor.

YÜZMEYİ ÖĞRENDİ REKOR KIRDI

Yüzmeyi öğrenmeyi çok istiyordu. 11 yaşında yüzmeyi öğrenmek amacıyla yaz spor okulunda yüzme kursuna başladı, çok sevdi, devam etti. Kısa sürede yüzmeyi öğrenerek lisanslı sporcu oldu. 1 yıl sonra da yüzme yarışmalarına katılmaya başladı. 7 yıl süresince kazanmadığı madalya kalmadı. Ana branşı olan kelebek stilde ve diğer stillerde yarışmalara katılıyor İrem Öztekin. Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunun her yıl düzenlediği Bölge ve Türkiye Yüzme Şampiyonalarında down sendromlu bayanlar dalında birçok kez birinciliği elde ederek, altın madalya ile 1.’lük kürsüsüne çıktı.

MİLLİ TAKIMA SEÇİLDİ

Sürekli artan başarı grafiği gözden kaçmadı ve Yüzme Milli Takımımıza davet edildi. Kazandığı madalyalar, birinciliklerin ardından Özel Sporcular Yüzme Milli Takımı’na seçilerek 3 kez yurtdışı yarışmalarda ülkemizi başarıyla temsil etti. Kasım 2017’de Fransa’da yapılan Down Sendromlular Avrupa Açık Yüzme Şampiyonası’nda 5 madalya kazanarak kelebek stilde 50 ve 100 metre gençler dünya rekorunu elde etti. Kosova’da 2018 yılında düzenlenen Uluslararası Down Sendromlular Açık Yaş Yüzme Şampiyonası’nda da 5 madalya topladı, ülke olarak göğsümüzü kabarttı.

YURTDIŞI KOMŞU KAPISI OLDU

O kadar çok yüzmeyi sevdi ki, o kadar çok başarılı oldu ki, yurtdışına çıkmak onun için adeta komşu kapısı oldu. 2019 Eylül’de İtalya’da düzenlenen Down Sendromlular 5. Avrupa Açık Yüzme Şampiyonası’nda mozaik down sendromlu kızlar kategorisinde, 3 Avrupa ikinciliği, 3 de Avrupa üçüncülüğü derecelerini elde etti.

110 MADALYASI VAR

İrem Öztekin’in yeteneği keşfedildi, üstüne düşüldü, ilgi gördü, yaşama sıkı sıkıya tutundu. Madalyaya ulaşmak, kürsüye çıkmak gayet normal oldu. Çalışan, hak eden kazanır İrem bunu çok iyi biliyordu, öğrendi. Spor yaşamında kazandığı madalya sayısı 110 oldu İrem’in. Evet rakamla 110, yazıyla da yüz on, yazması da söylemesi de çok kolay değil mi. Emek gerek, yürek gerek o da İrem’de var zaten. Pandemiyi yaşadığımız şu zorlu günlerde İrem, 2020 yılında ülkemizde yapılması planlanan Down Sendromu Dünya Yüzme Şampiyonası için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

SADECE MADALYA DEĞİL Kİ

Başarılarından dolayı birçok defa resmi ve özel kurumlar ve sivil toplum örgütleri tarafından ödüllendirildi İrem Öztekin. Türkiye Spor Yazarları Derneği, Galatasaray Eğitim Vakfı, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Mali Müşavirler Odası tarafından yılın sporcusu seçildi, plaket, şilt ile taltif edildi.

TAM DESTEK TAM EMEK

İrem Öztekin gibi çok cevher çocuklarımız, evlatlarımız var.  Bulup çıkarmak, keşfetmek, fark etmek, farkında olmak, asla ve de asla vazgeçmemek gerek. Bir de yeteneklerinin doğrultusunda çalışırlarsa, başarı da geliyor. Başarı denince de akla hemen madalya, plaket gelmesin. Sporun özüne inilirse, yaşama tutunma, yaşamın farkına varma boyutuna ulaşılınca, başarı zaten gelir. Yüzmek, iyi yüzmek zaten çok büyük başarıdır. Yeteneğin var iyi yüzersin, çalışırsan daha iyi yüzersin. Çalışmadaki sıklık, azim, irade yeteneği artırır. İrem evladımız gibi çok isim var, ilgi bekliyor, maddi ve manevi destek bekliyor. Sponsor bekliyor.  Yeter ki İrem’lere ulaşalım, İrem’ler başımızın tacıdır. Başarılarının, azminin devamını diliyorum İrem Öztekin, nice İrem’lere selam olsun, yolunuz açık olsun…

Turizmde Almanlar zirvede

tirede-zeytinlik-alanda-cikan-yangin-korkuttu

Orman yangını ve Milli Parkta’ki tehlike