Dar, dar geliyoruz har, har yanıyoruz

Metin AYDINOĞLU
4 Mart 2022
Hayat bu, her an her şey olur, olabilir, olabiliyor. Mümkündür. Biz insanlar için her şey. Acısı da olacak tatlısı da. Önemli olan. Dik durmak. Eğilmemek, bükülmemek. Bedeninin, sağlığının kıymetini bilmek. ‘Ah keşke’ dememek. Asla demekten vazgeçmek. Doğru yoldan ayrılmamak. Her anın anlamını, kıymetini, değerini bilmek. Her karanlığın bir aydınlık sabahı mutlaka vardır. Kara gün kararıp kalmaz. Hayat, yaşamaktır. Yaşamak, hayattır. Yeter ki sağlık olsun, maksat spor olsun. İçimden geldi, yazdım.
ASİL HAKEM ATİLLA ASAL
Kaliteli, karakterli bir insandı, çok da iyi hakemdi. Milli Hakem kokartı da takma onuruna erişti Atilla Asal hocam. Sahalar taşlı, toz toprak, çamurlu, kulaklık yok, VAR yok, AVAR yok, 4.hakem yok, pozisyona evir çevir karar ver yok ama vicdanlar çok rahattı. İşte böyle bir dönemin cefakâr, vefalar, fedakâr hakemiydi. Şimdiki adıyla 1.Lig’in zor maçlarında görev yaptı. Amatör kümede de küçümsemeden canla başla görev yaptı. Kaybettik, Allah gani gani rahmet eylesin unutmayacağız sizi Atilla Asal hocam, asil adam.
YEŞİLYURTSPOR’UN MÜBERRA YENGESİ
Sözü, bestesi Suat Sayın’a ait. ‘Sevemez kimse seni benim sevdiğim kadar’ adlı eserini kaybettiği eşi Yusuf Cumhur Öktemer için okurdu, çok da güzel okurdu. Sevgi Bağları Korosu’nda, Şef de Sergin Kaya. Yusuf amca Yeşilyurtspor kulübünde futbol oynuyordu. Babası da Yeşilyurtspor’un kurucularından, başkanlarından, Mehmet Akçaoğlu. Başkanının kızını kaptı yani. Merak etti benden, istedi. 2019’da hakemlerin sezon açılışına beraber gittik. Gururlandı benimle, ben de öyle. ‘Metin öğrencim çok severim’ dedi, herkese. Normali, olması gereken bu ama bana her zaman ‘cesur yüreğim’ derdi, sevgili, değerli matematik öğretmenimdi Müberra Öktemer. Çok emeği geçti, hakkını helal et hocam. Bu yürek attığı sürece sizi unutmayacak ışıklar, nurlar içinde kalın Müberra öğretmenim. Yeşilyurtsporlular Müberra öğretmenimizi unutmayalım, lige adını verelim. Ne dersiniz?
UNUTULMAZSINIZ İLYAS KAPTANIM
2.Lig’e eşdeğer İzmir 1.Amatör Küme’de, ya ikinci ya da üçüncü kez düdük çalacağım. Heyecan zirve bende, maç 3 Nolu Yan Saha’da. Tel örgülerin çevresi dolu. Tribün yoktu o zamanlar. Kendimi beğendirmem lazım, en az hata ile ama. Coşkun Evin hocam, başkanım olmak üzere İl Hakem Kurulu, onlarca hakem orda. Metaşspor – Hilalspor maçı, listeye baktım İlyas Sazalan ile Zeynel Canol kaptanlar. Aldım topu çıktık sahaya. Seremoni bitti. İkisi de yanımda çaktırmadan. Kaptanlarım, ‘Bana yardımcı olun’ dedim. Denmez aslında, dedim işte. Kime ne ? Tanıyorum da öyle. İkisi de insan evladı çünkü. Hava, kibir, mağrurluk, zerresi yok. Menfaat için, eğilmeyen sporculardan, bilirim. Onlar da sağ olsun ‘Hakeme itiraz yok, topunuzu oynayın’ dedi. Ne gördüysem ona düdük çaldım. Çok koştum, kartsız maç bitti. İkisi de memnun kaldı, tabii ki ben de İHK de. İlyas hocam yılların emektar profesyoneli, Karşıyaka’nın efsanesi, unutmuş olabilir. Ama ben asla unutmadım, unutmayacağım o anı, Allah razı olsun. Dr.Şaban Acarbay başkanlığındaki TÜFAD İzmir de unutmadı antrenör seminerine İlyas Sazalan adını verdi. Çok teşekkür ediyorum, yerinde oldu. Sağlık sorununu da yaşayan İlyas kaptanıma ve de Zeynel kaptanıma sağlıklı ömür diliyorum. Seviyorum sizi, güzel insanlar unutulmaz ki…
KÜÇÜK PENALTICI İLE KÜÇÜK YORUMCU
Her pozisyona yorum yaptı. ‘Koş, koş’, ‘Bu ne ya’, ‘hadi be’, ‘ofsayt değil’ ‘hadi aslanım’, ‘hocam penaltı ver’. ‘Gool’, ‘Bu da gool’. ‘Geriye dön be’, ‘Valla faul’. Hakem Elif Köroğlu’na ‘Hocam kırmızıyı yapıştır’ bile dedi. 90 dakika susmadı. Bir ara ağzından büyüklerinden öğrendiği, duyduğu gereksiz bir iki kelime laf da çıktı. Gülenler oldu. Bir daha demedi sonra. Babası, Torosgücü’nün başkanı, İzmirspor yönetiminde de yer alan Özkan Karadaş’a ‘beni de götür’ dedi, takıldı peşine. Kısa yol da değil. Tee Uşak’a Sivaslı’ya. Yayın için teşekkürler. İZSPOR’da maçı anlatan emekçi kardeşimin adını yazmadılar ekrana, o da söylemedi adını. Kimdi bilmiyorum. Adını yazmak isterdim. Sahada bir Levent Eriş kaptanımın bir de Emir Kaan Karadaş’ın sesi inledi, ekrana yansıdı. Kenar yönetimde ‘Küçük penaltıcı’, tribünde ‘Küçük yorumcu’. Büyük İzmirspor geliyor, büyük düşünmek gerek.

İki yüzlüsün Avrupa!

zeytin

‘Madenciliği değil zeytini koruyalım’